Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Розвиток бізнесу, а саме торгівлі, сфери послуг, промисловості, будівництва, транспорту, сільського господарства зумовлює необхідність домовлятися щодо постачання товарів та надання послуг. І саме тут для врегулювання поведінки бізнес-партнерів та досягнення поставлених цілей виникає потреба в укладенні господарського договору.
Договір – це угода двох і більше осіб, метою якого є виникнення, зміну та припинення прав та обов’язків його сторін. Це означає, що підписуючи договір (контракт) особа стає набувачем прав та обов’язків. Підготовка будь-якого договору здійснюється враховуючи судову практику та побажання сторін. Господарські договори укладаються із дотриманням вимог чинного законодавства.
Ознаками контракту є: 1) вільне волевиявлення сторін; 2) учасниками можуть бути дві та більше особи; 3) виникнення прав та обов’язків.
Договір може укластися у формі єдиного документа. Підписується сторонами та ставляться печатки. Є можливість укласти контракт у спрощений спосіб. Отримавши примірник договору, сторона ознайомлюється з ним і якщо має зауваження складає проєкт розбіжностей, про що робиться застереження у договір. Такий проєкт надсилається протягом двадцяти днів у двох примірниках. У випадку згоди з всіма зауваженнями друга сторона складає протокол узгодження розбіжностей. Якщо сторони не досягли згоди щодо договору, він вважається таким, що не відбувся.
Якщо ж стороні підходять умови договору, вона підписує його у двох примірниках та надсилає другій стороні протягом двадцяти днів.
При укладенні контракту сторони мають право скористатися:
- Типовим договором, що затверджений КМУ.
- Договором приєднання, запропонований для інших підприємців (приєднавшись підприємці не мають право змінювати його зміст).
- Зразковим договором, що рекомендований керівним органом. В такому випадку сторони можуть змінювати та доповнювати договір.
Будь-який контракт складається з істотних, типових, звичайних та випадкових умов.
Істотними є умови без яких не можливо укласти контракт. До них належить: предмет, ціна, строк виконання договору.
Предмет договору визначає виконані роботи, надані послуги та їх якість.
Строк контракту – це час протягом якого у сторін є права та обов’язки. Договір набуває чинності з моменту його укладення. Закінчення строку дії контракту не звільняє сторін він виконання зобов’язань. Сторона, яка бажає змінити або розірвати договір повинна подати відповідні пропозиції іншій стороні. Термін розгляду таких пропозицій – двадцять днів. Зацікавлена сторона має право звернутися до суду задля захисту своїх інтересів.
Ціна договору – це вартість виконаних робіт, наданих послуг.
Типовими є умови, які оприлюднені як такі для певного виду договорів.
Звичайні умови не включаються у контракт, оскільки вони передбачаються нормами права.
Випадковими є умови, які у звичайних умовах не передбачаються контрактом, але включаються за волевиявленням сторін.
Якщо сторони контракту порушують умови, до них можуть застосовуватись штрафи та відшкодування збитків. Така відповідальність застосовуються, якщо одна зі сторін не доведе, що вона вжила всіх необхідних заходів для уникнення порушень. При зверненні з цих причин до суду скорочені строки позовної давності.
Господарським кодексом передбачений такий різновид договору як попередній. Його суть полягає в тому, що сторони зобов’язуються укласти основний договір не пізніше одного року з моменту укладення попереднього. Попередній визначає предмет основного. Сторона має право звернутися до суду, щоб домогтися укладення договору, якщо друга відмовляється від укладення.
Законодавство також передбачає угоду про наміри, в результаті укладення якої не виникають юридичних наслідків.