Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Запобіжний захід - це превентивний захід, що має на меті забезпечення кримінального провадження та гарантування належної поведінки підозрюваного або обвинуваченого шляхом обмежень їх прав.
- Керуючись принципом презумпції невинуватості можна зазначити, що такі заходи не є мірою покарання, адже застосовуються вони під час досудового розслідування та судового провадження, тобто тоді, коли суд ще не встановив вину особи.
- Міжнародною та національною судовою практикою визначено, що застосування запобіжних заходів повинно ґрунтуватися на наявності доказів вчинення правопорушення; ризиків вчинення підозрюваним, обвинуваченим протидії розслідуванню.
- Або ж вчинення нового правопорушення; обґрунтування прокурором неможливості застосування більш м’якого запобіжного заходу окрім того, який викладений в його клопотанні.
Суд, або ж слідчий суддя (в залежності від стадії кримінального провадження) при обранні запобіжного заходу також керуються обставинами, що допомагають встановити:
- вагомість доказів,
- тяжкість покарання,
- стан здоров’я підозрюваного або обвинуваченого,
- майновий стан та наявність судимостей.
Значення допомоги адвоката в залежності від виду запобіжного заходу:
- Особисте забов’язання. Підставою для застосування є ухвала слідчого судді або суду. Захід полягає в тому, що підозрюваний чи обвинувачений у письмовій формі забов’язується не ухилятись від слідства та виконувати ті забов’язання, які на нього покладаються судом сред тих, що визначені ст. 194 КПК. Головним завданням адвоката при обранні такого запобіжного заходу є доведення, шляхом доказів доцільністі застосування найменш тяжких забов’язань. У випадку невиконання збов’язання можуть накладатися грошові стягнення, або застосовуватися запобіжні заходи, що більшою мірою обмежуватимуть особисті права підозрюваного чи обвинуваченого.
- Взяття на поруки. Особливістю такого заходу є те, що певні особи, які заслуговують на довіру та призначаються судом, надають забов’язання про те, що підозрюваний чи обвинувачений буде доставлений ними за потреби до суду, та виконуватиме всі забов’язання, які на нього покладаються судом. Адвокат по кримінальних справах у разі призначення такого запобіжного заходу виконуватиме наступні завдання: визначить особу поручителя та отримає від нього згоду, збере докази того, що поручитель відноситься до переліку осіб, що заслуговують на довіру та подасть їх до суду, підготує забов’язання поручителя, забезпечить присутність поручителя на судовому засіданні.
- Застава. Суть запобіжного заходу полягає у внесенні підозрюваним або обвинуваченим на спеціальних рахунок визначену судом суму грошових коштів. Застава може застосовуватися до осіб, які перебувають під вартою. При обранні такого запобіжного заходу адвокат у кримінальних справах повинен керуватися майновим станом свого клієнта та можливістю внесення застави іншими особами. Також необхідним є збір доказів, що підтвердили б вищезазначені аспекти. Зазвичай адвокати підтримують зв’язок із заставодавцем з метою вирішення всіх нагальних проблем процесуального характеру. Як тільки грошові кошти внесені на рахунок заставодавцем, адвокат передає документи, що підтверджують цей факт до місця тримання особи під вартою. Результатом є негайне звільнення підозрюваного, обвинуваченого.
- Домашній арешт. Якщо особа вчинила злочин за який передбачається покарання у вигляді позбавлення волі, до неї може застосовуватися запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Полягає він у забороні покидати своє житло як цілодобово, так і протягом певного часу. Підставою для застосування є ухвала, термін дії якої не перевищує двох місяців. Звісно умови перебування особи під домашнім арештом можуть біти різними, і завданням адвоката є доведення суду за допомогою доказів доцільності застосування більш м’яких умов арешту. Буде враховуватися сімейний стан, стан здоров’я членів сім’ї та особиста думка клієнта. Також адвокат з кримінальних справ прослідкує чи не є порушеними права підозрюваного чи обвинуваченого при застосуванні електронних засобів контролю.
- Тримання під вартою. Найбільш жорсткий запобіжний захід, тому для його застосування є необхідним обгрунтвання неможливості використання вищеописаних заходів. Підставою є ухвала, яка діє протягом шістдесяти днів, але з можливістю подовження. Варто зазначити, що в деяких випадках розмір застави може не визначатися, таке рішення обгрунтовується судом в ухвалі. Звісно, завданням адвоката є зібрання необхідних доказів того, що застосування такого запобіжного заходу є недоцільним та всіляко сприяти призначенню більш м’якого заходу. Під час подання клопотання про призначення запобіжного заходу, адвокату та його клієнту надається можливість висловити свої міркування під час судового засідання щодо цього. Варто зазначити, що можливим є оскарження в апеляційному порядку винесеної судом ухвали.
Виходячи із вищеописаного можна дійти до висновку, що зважаючи на складність кримінального процесу, роль адвоката на будь-якій із стадій є досить вагомою та може значно вплинути на хід справи. Стадія обрання запобіжного заходу не є виключенням, але значення адвоката та завдання, які на нього покладаються, залежатиме від виду запобіжного заходу.