Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Значення оскарження дій або бездіяльності слідчого, прокурора, слідчого судді:
Для забезпечення захисту прав та інтересів учасників кримінального процесу законодавством передбачений механізм оскарження неправомірних дій або бездіяльності, що вчиняються на стадії досудового розслідування.
Отже, скарга - це своєрідний спосіб відновлення порушених прав та інтересів.
Загалом предметом оскарження можуть виступати дії, бездіяльність або процесуальні рішення як органів досудового розслідування, слідчих, прокурорів, так і ухвали, рішення слідчих суддів.
Варто зазначити, що законодавство встановлює обов’язок для органів державної влади прийняти та розглянути скарги у встановлений строк.
Порядок подання скарги:
Оскарження дій або бездіяльності слідчого та прокурора.
- Існує два шляхи захисту порушеного права: підвідомчий та судовий.
- У випадку порушення ваших прав слідчим є можливим звернення зі скаргою до керівника органу досудового розслідування чи прокурора, або ж до слідчого судді.
- Якщо ж неправомірні дії вчинив прокурор, то для оскарження необхідним є подання скарги до прокурора вищого рівня, або також до слідчого судді.
- Виходячи з практики можна зазначити, що найбільш ефективним та доцільним є звернення до слідчого судді, адже збереже вас від зайвої тяганини та трати часу.
Загалом законодавством передбачено перелік підстав для оскарження, а саме: невнесення відомостей до ЕРДР, що унеможливлює відкриття досудового розслідування, рішення про закриття досудового розслідування, відмову визнати особу потерпілою, відмова у клопотанні про проведення слідчих дій, або ж рішення про заміну порядку досудового розслідування (ст. 303 КПК). Оскаржуватися можуть й інші дії або бездіяльність.
- Відповідно до ст. 304 КПК скарга подається протягом десяти днів з моменту порушення прав та інтересів скаржника.
- Також встановлюється триденний строк для розгляду звернення (якщо скарга стосується закриття кримінального провадження, строк розгляду - 5 днів).
- Безпосередній розгляд повинен відбуватися на попередньому засіданні, обов’язково за участю скаржника, його адвоката, а також тих осіб дії або бездіяльність яких є предметом скарги.
- Якщо ж скарга відповідає всім встановленим вимогам та є достатньо обґрунтованою, суд виносить відповідну ухвалу, якою може скасувати певне рішення, забов'язати вичнити певну дію, або навпаки припинити вчинення
Оскарження дій, або бездіяльності слідчого судді.
Порядок оскарження ухвал, що виносяться слідчим суддею або судом полягає у апеляційному перегляді їх обґрунтованості, законності та вмотивованості.
Отже. для того щоб оскаржити ухвалу необхідно звертатися до апеляційного суду з відповідною скаргою.
Заявником може виступати обвинувачений, підозрюваний, а також захисник, цивільний позивач та відповідач.
Варто зазначити, що в ст. 309 КПК визначено перелік ухвал, які підлягають оскарженню: ухвала про відмову у наданні дозволу на затримання; про призначення запобіжних заходів або відмову у їх призначенні; про подовження строку запобіжних заходів; про поміщення у приймальник-розподільник для дітей, або про подовження стоку тримання в ньому; про направлення на проходження психіатричної експертизи; про арешт майна; про відсторонення від посади та про тимчасовий доступ. що призведе до вилучення речей за допомогою яких ФОП або юридична особа здійснює свою підприємницьку діяльність. Важливою деталлю є те, що подання апеляційної скарги зупиняє дію ухвали або рішення, що оскаржується.
Правила написання скарги:
- Чинним законодавством передбачено, що скарга повертається скаржнику у випадку коли її подала особа, що не має на це права, розгляд скарги не здійснюється судом до якого вона була подана та якщо скаржник порушив вищезазначені строки для її подання.
- Тому перед написанням скарги варто отримати юридичну консультацю, яку може надати адвокат по кримінальних справах. Загалом таке звернення подається у письмовій формі та обов’язково зазначається посадова особа, дії або бездіяльність якої оскаржуються, дані скаржника, виклад обставин, чітке обгрунтування вимог та перелік доказів.
- Досить важливим є прикріплення доказів, які б підтверджувати факт порушення ваших прав та інтересів. Також необхідно пересвідчитися в тому, що скарга є належним чином прийнята та зареєстрована.
Адвокат з кримінальних справ в процесі оскарження:
Процедура направлення скарг має багато особливостей та правових тонкощів пов’язаних з їх складанням, направленням та подальшими наслідками, особливо якщо оскарження потребує звернення до апеляційного суду. Адвокат у кримінальних справах допоможе використати всі можливі способи захисту та відновлення порушених прав під час досудового розслідування, які передбачає кримінальне право. Збір доказів, написання та подання скарги, присутність при її розгляді – це основні завдання, що стоять перед адвокатом.