Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Позовна заява - ключовий процесуальний документ, яким порушують справу в рамках позовного провадження.
Позов - це спосіб, за допомогою якого особа може реалізувати захист в суді порушених прав.
Звісно, подання такого процесуального документа не обмежується цивільним судочинством, а є можливим і в господарському, адміністративному, кримінальному процесах.
Складаючи позов, позивач може викласти обставини справи, навести аргументи, докази, вимоги, заперечення, що стосуються спору та загалом описати суть справи виходячи з власних міркувань та не порушуючи встановлених правил.
Структурні елементи позовної заяви:
Виходячи з практики та наукового обгрунтування позов складається з наступних елементів: вступна, описова, мотивувальна та прохальна частина.
- Вступна частина. Написання цієї частини потребує від позивача визначення з підсудністю справи, тобто конкретний суд, до якого буде подаватися позов та зазначення його повного найменування. Далі викладаються особисті дані сторін (ПІБ, місце проживання, поштовий індекс, номера телефонів, електронні адреси). Відповідно до ст. 176 ЦПК якщо предмет позову стосується: визнання права власності на майно, стягнення аліментів, строкових, безстрокових або довічних платежів, розірвання договору найму або ж про право власності на нерухоме майно, що є приватною власністю фізичних осіб - в таких позовах потребується визначення ціни позову, яка зазначається у вступній частині.
- Описова частина. Ця частина виступає центральним елементом позовної заяви, оскільки саме в ній позивач описує обставини справи всі наявні факти, які підтверджують будь-які події, або дії, що мають відношення до предмету спору. Варто зазначити, що висвітлення обставин не потребує ліричних відступів, вираження власних думок, або ж вражень, адже це не буде враховано судом при розгляді вашого позову. Наведені факти повинні бути чітко структурованими та знаходитись у правильній хронологічній послідовності. Згідно зі ст. 175 ЦПК описані обставини у позові повинні підтверджуватися доказами, що до нього додаються.
- Мотивувальна частина. Досить важливим є обґрунтування викладених обставин у попередній частині за допомогою норм чинного законодавства. Отже, саме в мотивувальній частині позивач зазначає, які саме норми процесуального чи матеріального права порушив відповідач та визначає права та обв’язки учасників справи. Метою такого визначення є обґрунтування того, що всі вимоги та правові позиції викладені у позовній заяві, відповідають чинному законодавству.
- Прохальна частина. Ця частина повинна містити конкретні позовні вимоги до відповідача. Якщо ж вимоги мають матеріальний характер, то зазначається ціна позову. Також можуть бути описані прохання процесуального характеру до суду. Звісно, зміст позовних вимог буде залежати від предмету спору, але в більшості випадків він стосується забов’язань вчинити певні дії, або ж утриматися від їх вчинення, відшкодування шкоди, стягнення грошових коштів і т.д. Далі зазначаються додатки, копії самого позову та тих документів, що виступають в якості доказів. Кількість копій повинна відповідати кількості відповідачів та третіх осіб. Також варто додавати квитанцію про сплату судового збору. Якщо ж позов складає та підписує ваш адвокат, то потребується додавати копію довіреності, або іншого документу, що підтвердить його повноваження.
Алгоритм дій для подачі позовної заяви:
- Перш ніж приступити до написання позовної заяви варто провести попередній аналіз і обрати засоби захисту, тобто засоби примусового характеру за допомогою яких відбуватиметься відновлення оспорюваних у суді прав.
- До таких засобів відносять: визнання суб’єктивного права, визнання недійсним правочину, виконання обов’язку в натурі, відшкодування шкоди та інші, що повною мірою відповідають змісту порушених прав.
- Наступним кроком є встановлення учасників справи, тобто відповідачів та третіх осіб, якшо такі наявні.
- Далі для того щоб перейти до безпосереднього написання позову варто визначити підсудність справи, зібрати всі необхідні докази по справі, які підтверджували б факт порушення ваших прав та все те, що буде викладено в позові.
Після цього готуються додатки, сплачується судовий збір і готова позовна заява подається до суду. Подавати позов можна різними способами: безпосередньо до канцелярії, поштою або ж за допомогою електронного суду.
Допомога адвоката у написанні та поданні позовної заяви:
Оскільки позов є досить важливим процесуальним документом то при його написанні рекомендовано звертатися до адвоката.
Це допоможе уникнути неправильного опису обставин справи, формулювання позовних вимог, а також проблем з визначенням підсудності та інших тонкощів.
Адвокат має більше інструментів для збору необхідних доказів та складе позов, що буде відповідати всім вимогам чинного законодавства