Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
На практиці досить часто зустрічаються випадки, коли контрагенти недбало ставляться до виконання умов договору, тим самим ставлячи іншу сторону у невигідне становище та завдаючи їй збитків.
Законодавством передбачений правовий захист бізнесу за допомогою господарських санкцій, що можуть застосовуватися до порушників, а саме: оперативно-господарські санкції, штрафні санкції, порядок відшкодування збитків та адміністративно-господарські санкції.
Оперативно-господарські санкції:
Один із різновидів договірної відповідальності, що виступає в якості заходу оперативного впливу.
Метою такого заходу є спонукання порушника до виконання забов’язання. До контрагента можуть застосовуватись виключно ті санкції, що визначені договором. Особливістю таких засобів впливу є те, що вони застосовуються без звернення до суду, адже при укладенні договору сторони дають згоду на їх застосування у разі порушень та визначають порядок їх реалізації. Відповідно до ст. 236 ГКУ існують наступні видів оперативно-господарських санкцій:
- Одностороння відмова від виконання забов’язання у разі порушення умов договору іншою стороною. Звісно одностороння відмова від забов’язання не допускається в більшості випадків, але якщо інша сторона порушує свої забов’язання, то даний засіб впливу є цілком правомірним. Результатом застосування такої санкції може бути зміна умови договору, або взагалі його припинення.
- Відмова від прийняття виконання забов’язання від контрагента, що порушив умови договору. Бувають випадки, коли сторона договору прострочила виконання забов’язання і таке забов’язання втрачає свій сенс. Управнена сторона може не приймати його виконання, а якщо прострочення призвело до виникнення збитків - вимагати їх відшкодування.
- Встановлення додаткових гарантій тією стороною, що порушила забов’язання. До таких гарантій можна віднести: внесення змін до порядку оплати продукції, попередня оплата продукції платником, або ж здійснення оплати виключно після перевірки якості продукції.
- Відмова встановлювати будь-які договірні відносини зі стороною, що порушує забов’язання.
Варто зазначити, що такі санкції можуть застосовуватися потерпілою стороною без попередніх попереджень та претензій. Разом з оперативно-господарськими санкціями можуть застосовуватися й інші заходи впливу на порушника.
Штрафні санкції:
Застосовуються у вигляді грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредитору у випадку порушення умов договору. або ж порушення правил здійснення господарської діяльності. Загалом такі санкції мають вигляд неустойки, пені, або ж штрафу.
- Неустойка - окремий засіб забезпечення виконання забов’язання, що передбачає сплату певної грошової суми, передачу рухомого майна або ж нерухомості боржником своєму кредиторові у випадку невиконання умов договору. Розмір неустойки необхідно визначати сторонами в договорі - це забезпечить юридичний захист бізнесу від неузгодженостей та суперечок у майбутньому. Визначення неустойки може бути як у твердій сумі, так і у відсотках від невиконаного забов’язання.
- Пеня - штрафна санкція, що застосовується у випадку несвоєчасного виконання грошового забов’язання. Нараховується у вигляді відсотків від невиконаного забов’язання за кожен день прострочення. Отже, розмір пені напряму залежить від кількості днів прострочення виконання забов’язання.
- Штраф - різновид неустойки, що сплачується у відсотках від суми невиконаного договірного забов’язання.
Сторони договору можуть самостійно визначати розмір штрафних санкцій, але рекомендовано при цьому використовувати послуги юриста для бізнесу.
Адміністративно-господарські санкції:
- Різновид господарських санкцій, що встановлюються виключно законом та застосовуються органами державної влади чи місцевого самоврядування до сторони, що порушила встановлені законодавством правила ведення господарської діяльності.
- Протягом шести місяців з дня виявлення порушення вищезазначені органи мають право застосувати до порушника наступні види санкцій: вилучення прибутку, адміністративно-господарський штраф, стягнення зборів, припинення операцій за рахунками, антидемпінгові заходи, припинення ліцензії, а в деяких випадках навіть припинення діяльності бізнесу.
- Загалом підставами до застосування такого виду санкцій можуть бути порушення ведення звітності сплати обов’язкових платежів, недобросовісна конкуренція, а у разі, коли орган правління юридичної особи відмовляється від проведення документальних перевірок, одержання незаконної переваги на ринку під час ведення зовнішньоекономічної діяльності.
Відшкодування збитків:
- У випадку порушення забов’язання, порушник повинен відшкодувати завдані збитки.
- Загалом до збитків можна віднести втрату, пошкодження майна управненої сторони, прибуток, який особа не отримала в результаті невиконання забов’язання, або ж витрати пов’язані з його невиконанням.
- Збитки можна виразити у ринковій вартості втраченого, пошкодженого майна, у вигляді додаткових витрат, а також в якості перевитрачених матеріалів.
- Якщо ж порушників декілька, то на них покладається солідарний обов’язок у відшкодуванні збитків.
- Варто зазначити, що розмір завданих збитків повинен доказувати сам кредитор за допомогою зібраних доказів порушеного права.
- Бізнес-юрист допоможе встановити розмір збитків та зібрати необідні докази.