Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Досить часто винесене судове рішення не гарантує задоволення позовних вимог позивача тим самим унеможливлюється отримання матеріальних чи інших результатів.
Законодавством передбачені заходи за допомогою яких, позивач може встановити певні гарантії того, що рішення суду буде виконане.
Заходи забезпечення позову - це способи впливу на відповідача по справі, які впроваджуються судом на прохання позивача і направлені в першу чергу саме на реальне виконання судового рішення.
Такі заходи передбачають певні обмеження прав та свобод, але виключно задля уникнення випадків нехтування претензіями та законними вимогами позивача.
Види заходів забезпечення позову:
- Найпоширенішим та цілком доцільним заходом є накладення арешту, тобто заборону відчужувати майно та кошти, що є власністю відповідача. Використання такого заходу є актуальним якщо спір між сторонами має майновий характер. Варто зазначити, що законодавством встановлюється ряд обмежень щодо майна, на яке не може накладатися арешт, а саме: заробітна плата, пенсії, стипендії, допомога по соціальному страхуванню, що виплачується у випадку тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів або ж допомога, що виплачується для догляду за дитиною до трьох років, а також допомога по безробіттю. Важливою деталлю є те. що коли позовні вимоги стосуються сплати аліментів, відшкодування шкоди завданої каліцтвом, або ж збитків, що завдані в результаті вчинення злочину, вищеперелічені обмеження не застосовуються.
- Встановлення обов’язку вчиняти певні дії, або ж заборона на їх вчинення. Загалом цей захід використовується для забезпечення виконання вимог як майнового, так і не майнового характеру. Досить часто його застосовують у справах, що виникають з сімейних відносин, наприклад, у вигляді заборони одному із батьків зустрічатися з дитиною.
- Заборона іншим особам вчиняти певні дії, здійснювати платежі та передавати майно відповідачу. Цей захід забезпечення позову використовується для захисту майнових вимог позивача і полягає у встановленні обов’язку до третіх осіб по справі.
- У випадку коли позов стосується права власності на певне майно, або ж зняття арешту з нього доцільним буде застосування такого заходу як зупинення продажу майна, на яке накладено арешт. Загалом такий захід стосується компетенцій Державної виконавчої служби та направлений на забезпечення виконання судових рішень щодо визнання права власності.
- Передача речі на зберігання іншим особам. Суть цього заходу полягає в тому, що за заявою позивача суд виносить ухвалу про передачу речі, що є предметом спору на зберігання третій особі. Зберігач може призначатися судом, або ж визначатися за домовленістю сторін по справі. Під річчю слід розуміти рухоме та нерухоме майно.
- Зупинення стягнення, що застосовується на підставі виконавчого документа. Використання такого заходу забезпечення позову буде актуальним якщо справа стосується визнання недійсним виконавчого документа.
Особливості написання заяви про призначення заходу забезпечення позову:
- Підставою для винесення ухвали про запровадження заходу забезпечення позову є заява, яка подається стороною по справі.
- В такій заяві необхідно вказати причини, у зв’язку з якими необхідно використати певний захід, конкретний вид забезпечення позову, також описується предмет та зазначається ціна самої позовної заяви.
- Окрім вищезазначеного обов’язково варто вказати повне найменування суду, до якого направляється заява та особисті дані заявника.
- Варто зазначити, що є можливість використовувати декілька заходів забезпечення позову, але для цього необхідно обґрунтувати їх доцільність у конкретному випадку.
- До заяви необхідно додати квитанцію про сплату судового збору.
- Заява може подаватися до відкриття провадження, разом з позовом, або ж вже після відкриття провадження на будь якій стадії судового розгляду.
Процедура розгляду заяви та призначення заходу забезпечення позову:
- Після подання заяви, суд протягом двох днів повинен розглянути її без повідомлення сторін по справі.
- Якщо заява була подана під час судового засідання, то вона розглядається судом в рамках цього засідання.
- У випадку недостатньої обґрунтованості використання заходу забезпечення позову, суд може заслуховувати пояснення заявника, або ж викликати його до суду для подачі додаткових доказів.
- Якщо ж всі обставини були з’ясовані та направлені докази досліджені, суд постановляє відповідну ухвалу.
- В такій ухвалі зазначаються підстави та вид забезпечення позову, а також порядок його виконання.
- Стороні, що не була присутня при встановленні заходу забезпечення позову надсилається копія ухвали, яка вступає в дію одразу після її постановлення.
Допомога адвоката у призначенні заходу забезпечення позову:
Адвокат, провівши детальний аналіз суті спору зможе визначити, який саме захід забезпечення позову буде ефективним та доцільним в кожній окремій ситуації та гарантувати захист в суді порушених прав та інтересів. Також варто зазначити, що написання заяви про призначення таких заходів потребує належного обґрунтування та наведення необхідних доказів, тому рекомендовано звертатися за правничою допомогою до професійних юристів.