Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В процесі спадкування не варто забувати про те, що чинним законодавством передбачається обов’язок успадковувати не тільки майно спадкодавця, але і його зобов’язання перед кредиторами.
Борги спадкодавця - це зобов’язання майнового характеру, що прийняв на себе спадкодавець від фізичних або юридичних осіб та не виконав по причині смерті.
Відповідно до ст. 1218 ЦКУ до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцю в момент відкриття спадщини і не припинилися у зв’язку із його смертю.
Варто зазначити, якщо забов’язання нерозривно пов’язане з померлою особою та не може бути виконане спадкоємцем, то воно не підлягає спадкуванню.
Особливості задоволення вимог кредиторів:
- Перше з чого слід почати, це визначення розміру задоволення вимог, що висуваються кредиторами.
- Згідно зі ст. 1282 ЦКУ спадкоємці забов’язані погасити борги спадкодавця у повному розмірі, але в межах вартості того майна, яке ними успадковується.
- Отже, кожен із спадкоємців особисто задовольнятиме вимоги кредиторів незалежно від того в якій формі здійснювалося спадкування (за заповітом чи на законом).
- Після прийняття своєї частки у спадщині (строк прийняття спадщини - 6 місяців) спадкоємець повинен повідомити кредиторів про факт відкриття спадщини. кредитору також надається право вимоги але не пізніше вищезазначеного строку з того моменту, коли він міг дізнатися про відкриття спадщини, або ж у той же строк після отримання спадкоємцем відповідного свідоцтва.
- Якщо ж кредитор не скористався цією можливістю то він втрачає право вимоги, та результатом цього є припинення самого забов’язання.
- Протягом шести місяців кредитори мають право заявляти претензії, звертаючись до нотаріуса, але безпосереднє задоволення їхніх вимог є можливим тільки після прийняття спадщини спадкоємцями, тобто після спливу строку для прийняття спадщини.
- Важливою деталлю є форма задоволення забов’язання, адже відповідно до ст. 1282 ЦКУ спадкоємець повинен погасити борги спадкодавця перед кредиторами одноразовим платежем.
- Якщо боржник не в змозі задовольнити вимоги у такій формі допускається шляхом укладення договору інший варіант погашення боргу.
- Звісно законодавство дозволяє у разі відмови спадкодавця внести єдиний платіж звертатися до суду, але кредитори в більшій мірі зацікавлені швидким вирішенням даного питання, тому ефективним буде укладення угоди про встановлення іншого способу задоволення вимог.
- Варто зазначити, що в більшості випадків виконання успадкованого забов’язання буде мати частковий характер, тобто кредитор матиме право вимагати виконання забов'язання в межах окремої частки спадкового майна.
- Бувають випадки, коли задоволення вимог спадкоємцями здійснюється солідарно, тобто кредитор має право вимагати виконання забов’язання як від усіх спадкоємців, так і від одного з них.
Спадкування кредитів спадкодавця:
- Якщо ж до спадкової частки увійшов банківський кредит, то погашення його є обов’язком спадкодавця, що виступатиме боржником за забов’язанням.
- Варто зазначити, що у випадку, коли спадкоємець не сплачував за кредитом одразу ж після смерті спадкодавця банк не має права нараховувати штрафи та пеню, адже на той момент спадщина ще не була прийнятою, а отже і не було обов’язку погашати кредитне забов’язання.
- Відповідно до ст. 1231 ЦКУ боржник все ж таки забов’язаний сплатити неустойку, пеню тільки у випадку наявності відповідного судового рішення, або ж якщо спадкодавець відмовився від його виконання.
- Перед тим як здійснювати погашення кредитного забов’язання варто пересвідчитися в тому, чи дійсно кредитори пред’являли вимоги спадкодавцю за його життя, нараховувалися відсотки та чи є рішення суду про стягнення неустойки.
- Важливою деталлю є те, що кредитор має право вимоги тільки до суми кредиту. а не до відсотків та штрафів, які були нараховані за прострочення.
Альтернативна форма задоволення вимог кредиторів:
- Спадкодавцю не обов'язково задовольняти вимоги кредитора за рахунок вартості нерухомого майна, яке він успадковує, адже законодавством передбачана можливість використвувати інші способи.
- Реалізувати це можна шляхом укладення мирової угоди, яка передбачає сплату певної суми розмір якої залежить від вартості нерухомого майна, що успадковується.
- Для того щоб встановити вартість майна, необхідно звернутися до уповноважених експертних установ.
- В іншому випадку буде актуальним оформлення у нотаріуса заяви про внесення коштів на рахунок кредитора, які повною мірою покривають ціну позову ( якщо вирішення питання задоволення вимог здійснюється у судовому порядку).
- Відповідно до ст. 1282 ЦКУ якщо визначена сума перерахована кредитору та повністю є еквівалентною вартості нерухомого майна, задоволення вимог інших кредиторів є неможливим.
Допомога юриста в процесі спадкування боргів спадкодавця:
Варто пам’ятати, що у спадкоємця є можливість відмовитися від прийняття спадщини, якщо він хоче уникнути тривалих судових процесів та труднощів з кредиторами.
В такому випадку рекомендована консультація юриста щодо набуття спадщини. що допоможе визначити, які саме вимоги кредиторів необхідно задовольняти, та унеможливити порушення ваших прав. Якщо ж виник спір, що потребує вирішення в судовому порядку, то адвокат питання спадщини зможе належним чином представити ваші інтереси в суді та домогтися захисту порушених прав.