Консультації, безпосереднє ведення справ, витребування документів, складання письмових висновків, реалізація прав і свобод громадян.
Право особи на перерахунок військової пенсії
Пенсія - щомісячна соціальна виплата призначена особі за умов визначених законодавством.
Україна є соціальною країною, що визначено Конституцією, яка встановлює та захищає право громадян на соціальний захист на належному рівні.
Законом, що встановлює право військових на отримання військової пенсії є Закон 2262-ХІІ. Так, розділом VIII вказаного закону встановлено право пенсіонерів на перерахунок пенсії.
Пенсії, які підлягають перерахунку:
- пенсії по інвалідності;
- пенсії за вислугу років;
- пенсії у разі втрати годувальника.
До осіб, які мають право на перерахунок військової пенсії відносяться особи, які служили та вийшли на пенсії з таких правоохоронних органів та органів виконавчої влади: військовослужбовці, СБ України, податкової міліції, органів внутрішніх справ, органів Національної поліції, Служби судової охорони, НАБ України, ДСНС інші, яким призначено пенсію за вказаним законом.
Перерахунок пенсії здійснюється на підставі:
- доданих пенсіонером додаткових документів;
- прирівняння посад;
- підвищення грошового забезпечення певних категорій військових пенсіонерів.
У першому випадку, особі якій призначено пенсію на підставі довідки про грошове забезпечення станом на день звільнення зі служби, за наявності додаткових документів, які не надано, а ні уповноваженим органом, а ні самим пенсіонером надаються такі документи. Строк такого перерахунку складає не більше ніж за 12 місяців з дня надання додаткових документів.
У другому випадку, прирівнюються посади служби, яка ліквідована до посад новоствореного органу, і як правило виконували однакову функцію. Наприклад, ліквідації міліції та створення поліції.
У третьому випадку, уряд приймає рішення, яким змінюється механізм або збільшує розмір грошового забезпечення.
Оскільки на теперішній час актуальним питанням залишається право пенсіонерів на перерахунок пенсії, слід звернути увагу на перерахунок пенсії на підставі додаткових документів.
Для розкриття змісту викладеного можна навести приклад щодо права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Пенсіонер проходив службу на посадах Національної поліції. Після звільнення вказаній особі призначено пенсію за вислугу років. Пізніше з’ясовано, що роботодавець не нараховував та не сплачував індексацію грошового забезпечення, яка не була включена до первісної довідки. Зобов’язавши виплати індексацію грошового забезпечення у пенсіонера виникає право на отримання нової довідки. Після отримання нової довідки, як в позасудовому порядку так і судовому порядку, до якого включено індексацію грошового забезпечення у позивача виникає право на перерахунок пенсії із включення при визначенні розміру зазначеної компенсаційної виплати. В даному випадку довідку з оновленими складовими грошового забезпечення можна вважати додатковим документом.
Перерахунок пенсії можливий як в адміністративному порядку так і судовому.
Аналіз судової практики вказує проблемність застосування пенсійними органами чинного законодавства, що призводить до актуальності питання перерахунку пенсії колишніх працівників органів Національної поліції з включення індексації при перерахунку пенсії.
Проблемність нарахування та виплати індексації грошового забезпечення також стосується військових, які проходили службу.
Структурність норми пенсійного законодавства, яка регулює відносини щодо перерахунку військової пенсії, із субсидіарним застосуванням положень спеціальних законів, якими встановлено механізм проведення індексації, у спірних правовідносинах належну юридичну допомогу зможе надати адвокат.
Висновок: у разі зміни складових грошового забезпечення військовий пенсіонер отримує беззаперечне право на перерахунок своєї пенсії.
Відомості вказані в даній статті викладені на підставі аналізу законодавства та його застосування судами.