Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Війна породжує досить багато труднощів одним із яких є мобілізація працівників, що унеможливлює ведення підприємницької діяльності у звичному режимі та завдає збитків через порушення управлінської структури підприємства.
Відповідно до ст. 23 ЗУ ""Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" відстрочку від мобілізації отримують заброньовані за певним підприємством працівники.
Бронювання військовозабов’язаних - це процедура надання тимчасової відстрочки строком на шість місяців працівникам, які є учасниками трудових відносин та є військовозабов’язаними.
Які підприємства можуть бронювати своїх працівників?
Згідно зі ст. 25 вищезазначеного Закону, встановлюється перелік підприємств, які мають можливість бронювати працівників, а саме:
- Якщо підприємство має у своєму складі працівників, що забезпечують функціонування органу державної влади, місцевого самоврядування або ж інших державних органів, він має право на отримання відстрочки у вигляді бронювання.
- Якщо на підприємство покладено мобілізаційні завдання.
- У випадку, якщо підприємство виготовляє продукцію, виконує роботи, або ж надає послуги на потреби Збройних Сил України, або інших військових формувань, його працівники мають право на бронювання.
- Підприємства, які в законодавчо-встановленому порядку визнані критично важливими та необхідним для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Детального висвітлення потребують критерії за якими визначаються критично важливі підприємства, адже в більшості випадків бізнес буде керуватися саме цим пунктом та намагатиметься отримати відповідний статус. Серед критеріїв виділяють наступні:
- Загальна сума податків, зборів, платежів в рамках одного податкового року є не нижчою за 1,5 мільйона євро. Варто зазначити, що сплачена сума повинна підтверджуватися довідкою контролюючого органу, який здійснює відповідний облік
- Загальна сума надходжень в іноземній валюті перевищує 32 мільйони євро, та підтверджується банком, який обслуговував дані надходження. Важливою деталлю є те. що до вищезазначеної суми не враховуються кредити та позики , які були отримані в іноземній валюті.
- Підприємство віднесено до переліку стратегічно важливих для економіки. Перелік таких підприємства встановлений у Постанові Кабінету Міністрів України № 83.
- Підприємство, що забезпечує потреби територіальної громади, є важливим для національної економіки та відповідає критеріям органів державної влади та місцевого самоврядування.
- Підприємство, яке не має заборгованостей зі сплати ЕСВ, що підтверджується відповідною довідкою органу контролю.
- Якщо розмір заробітньої плати працівників на підприємстві є не нижчим середньої заробітної плати встановленої у певному регіоні.
- Підприємство офіційно визнане резидентом Дія Сіті.
Покрокова процедура бронювання працівників:
- Першим кроком у процесі бронювання є формування списків працівників. Цей етап потребує детального аналізу наявності підстав для бронювання кожного працівника та обґрунтуваннь відповідно до чинного законодавства. З цим допоможе юрист для військовозабов'язаних. Також потребується встановити перелік осіб, що мають важливе значення для функціонування бізнесу. Збільшити вірогідність задоволення поданого списку державним органом можна внісши в нього працівників, чиї посади є критично важливими та дефіцитними на ринку праці. Визначившись зі списком, необхідно сформувати відповідні пропозиції за визначеною формою та направити їх до державних органів. Орган до якого направлятиметься пропозиція залежатиме від відповідності до вищезазначених видів підприємств. До сформованих пропозицій необхідно додати відповідні обґрунтування, та довідку про кількість військовозабоав’язаних, що працюють на підприємстві.
- Після отримання направлених документів, державний орган забов’язаний перевірити їх на відповідніть всім вимогам та критеріям, що встановлені законодавством. Результатом перевірки є подання у п’ятиденний строк документів до Генерального штабу ЗСУ.
- Генеральний штаб досліджує та аналізує отриманні документи та протягом десяти днів направляє їх до Міністерства економіки для подальшого вирішення питання надання бронювання.
- Міністерство економіки вповноважене приймати рішення щодо надання бронювання протягом п’ятиденного строку. Про прийняте рішення повідомляються органи державної влади, що подавали список а також Генеральний штаб.
- Після узгодження даного питання з ТЦК та СП, уповноважений орган видає заброньованому працівнику витяг з рішення Міністерства економіки, що і буде офіційним підтвердженням здійснення бронювання.
Допомога юриста в процесі бронювання:
Юридична допомога під час війни має особливе значення у випадку здійснення бронювання, адже це досить складана процедура, що має багато особливостей. Військовий юрист проаналізує обставини в яких перебуває бізнес та визначити перелік військовозабов’язаних осіб які підлягають бронюванню, допоможе класти необхідний список та направити його до відповідних органів.