Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Постійно зустрічаюся з коментарями слухачів на тему необхідної самооборони, якщо на Вас нападають співробітники ТЦК і СП, на тему частих порушень, яких припускаються ТЦК і СП під час вручення повісток. І порад, як їх не брати.
Знаючи, що кожна людина за суттю своєї природи схильна чути тільки те, що хоче, і не чує те, що їй не подобається, ще раз хочу з Вами детально розібрати ситуацію, що буде, якщо Ви отримаєте повістку, і що буде, якщо Ви від неї відмовитеся законно або застосуєте заходи необхідної самооборони.
А далі вже кожен із Вас самостійно ухвалить рішення, як йому краще поводитися.
Штраф за неявку в військомат - це ще не саме страшне, що може трапитись, адвокатський супровід у військкоматі допоможе уникнути багатьох проблем.
Які часті порушення допускають військкомати при врученні повісток:
- Напевно багато хто їх уже вивчив напам'ять, але вважаю за потрібне повторити.
- У співробітника військкомату під час вручення Вам повістки має бути посвідчення, яке він зобов'язаний Вам пред'явити на відстані витягнутої руки, і дані з якого Ви маєте право записати. Це має бути оригінал, не копія, але в руки він Вам його давати не зобов'язаний. Просто показати.
- Також у нього має бути наказ начальника ТЦК і СП про те, що саме його уповноважили вручати повістку саме Вам, або Вам разом з іншими людьми за конкретним списком.
- Цього наказу зазвичай ні в кого немає.
- Повістку не мають права виписувати на коліні. Вона має бути заповнена заздалегідь. Повістки, які виписують на заздалегідь підписаних бланках - це порушення.
- Військові не мають права перевіряти Ваші документи.
- Це може робити тільки поліція. При цьому поліція не має права передавати Ваші особисті дані військовим.
- І так, практично кожен із цих пунктів зараз скрізь порушують. І практично у кожного громадянина є підстави відмовитися від такої повістки.
Беззаконня ТЦК, коли тягнуть у військкомат
- Якби була моя воля, то я б цих військових, які застосовують силу до звичайних громадян, насамперед би відправляла на передову, незалежно від їхнього стану здоров'я, і на громадських засадах, суто за їжу.
- І нехай би вони там показали свою силу.
- Але це система, яку я або Ви змінити не в силах. При цьому метою цієї статті є не те, щоб утішити чиєсь самолюбство. Метою є навчити Вас, як взаємодіяти з системою, навіть ворожою. Щоб не вона для Вас створювала труднощі, а Ви для неї.
Дуже багато людей зі своїми історіями звертаються до мене по допомогу. І на підставі всіх цих звернень у мене склалася статистика.
- 90% примусових затягування в бусики, притягування у військкомати, утримування там і застосування сили до звичайних громадян відбувається саме в той момент, коли Ви відмовляєтесь отримати повістку, тікаєте від військових або ж з ходу замість "Доброго дня" зачитуєте їм лекцію про Ваші права та їхні обов'язки.
- І навіть коли це Ви робите цілком законно і грамотно.
- На жаль, так зараз працює система.
- Вони знають, що громадяни розлючені, що мало хто хоче йти на війну добровільно, знають, що будь-які їхні порушення, як правило, залишаються безкарними, а на звичайну беззбройну людину можна повісити все.
- Тому коли вони не домагаються своєї мети - Вашого підпису на повістці, подальші методи впливу на Вас обмежуються тільки їхньою особистою фантазією та їхніми особистими морально-етичними принципами. Які вони, Ви можете побачити з численних відео в мережі.
Тому перше питання, коли у Вас зріє думка про втечу від військових, застосування до них заходів необхідної самооборони і зачитування їм своїх прав, має бути таким: чи готові Ви далі витрачати величезну кількість свого часу, коштів, щоб судитися з ними роками і займатися тисячею відкритих на Вас кримінальних справ. І чи готові Ви ризикувати своїм здоров'ям.
- Якщо так, то сміливо застосовуйте до них методи необхідної самооборони, повідомляйте їм за списком всі їхні порушення, наймайте адвоката і вперед найближчі років 5-10 доводити свою правоту.
- Чесно, самі для себе дайте відповідь на запитання, чи вистачить Ваших фізичних сил, щоб покласти без зброї таких 5-6 осіб зі зброєю в руках і піти переможцем, як в американському бойовику. Тільки чесно.
- Але я не прихильник таких спобов. Знаю, що на них можна заробити багато переглядів. Але також розумію, що більшість потім створить Вам проблеми на роки, і не хочу, щоб Ви потім сказали, що я Вам це порадила.
Бо є більш легкий спосіб обхитрити систему, без ризику для життя і здоров'я.
- У більшості випадків, коли Ви отримуєте повістку і йдете, Вас відпускають. І далі Ви вже можете спокійно, в домашніх умовах, вирішувати, з'являтися за нею чи не з'являтися.
- Як я вже багато разів говорила, перша і друга неявка до військкомату за повісткою для уточнення даних - це адміністративний штраф, третя - кримінальна відповідальність.
- На вулиці зазвичай роздають повістки для уточнення даних.
- А ось мобілізаційні розпорядження про відправлення на війну можливі тільки після проходження медкомісії і зазвичай їх уже видають безпосередньо у військкоматі.
- За неявку за ними одразу можлива кримінальна відповідальність.
- І звісно, якщо Вас примусово затягли до військкомату, збільшується в рази ризик медкомісії за 15 хвилин і вручення повістки на відправлення.
- А якщо Ви виявилися розумнішими, отримали повістку і Вас відпустили, а далі навіть якщо за нею не з'явилися, то максимум відбудетеся адміністративним штрафом.
- І принаймні відтермінуєте термін свого приводу до військкомату.
- Також за статистикою, далеко не всім навіть адміністративні штрафи за неявку виписують. І за моїми даними це зазвичай відбувається за повістками, складеними заздалегідь і заповненими заздалегідь, що буває на практиці вкрай рідко. За повістками, заповненими на коліні, цього зазвичай не трапляється.
Кому точно не раджу відмовлятися від повістки
- Якщо у Вас є право на відстрочку від мобілізації, то Вам точно не варто відмовлятися від повістки і наражати себе на ризик примусового приводу до військкомату.
- Робити це чи ні ще може вирішувати той, у кого немає підстав для відстрочки.
- Але якщо вони у Вас є, то Вам точно краще отримати повістку, заздалегідь надіслати поштою з описом вкладення лист до військкомату про відстрочку від мобілізації, далі з'явитися туди з усіма документами, пройти медкомісію, її оформити і спати спокійно.
- Ба більше, за такого варіанта Ви ще отримаєте і лист із військкомату для підтвердження Вашого права на відстрочку. І зможете його далі показувати всім, хто вручає повістки, і переміщатися містом спокійно.
- І звичайно, Ви можете повідомити тим, хто вручає повістку, що у Вас є підстави для відстрочки, наприклад, батько інвалід 1 або 2 групи. Можливо, після цього в них зникне бажання Вам її вручати. Ну а якщо не пропаде, то вони Вам її вручатимуть, а далі в ТЦК і СП Ви, за грамотного підходу, оформите відстрочку і все.
- Вже Ваша ситуація точно не варта ризику, щоб бути примусово притягнутим у військкомат і отримати 1000 кримінальних справ на майбутні роки.
У цій статті я розповіла про те, що буде, якщо Ви отримаєте повістку, і що буде, якщо Ви від неї відмовитеся законно або застосуєте заходи необхідної самооборони. А далі вже кожен із Вас самостійно ухвалить рішення, як йому краще поводитися. Також на тему відстрочки від мобілізації, звільнення з військової служби та взаємодій з військкоматом вже опубліковано безліч статей.
Раджу всім ознайомитися.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки зараз потрібен багатьом, переховування від військкомату не завжди гарна ідея.
А тепер відповідь на запитання, які мені сподобалися.
Віра Юріївна, спасибі за Ваші поради! Підкажіть будь ласка - мама інвалід I гр, є брат, який 1.5 міс тому оформив догляд ("для перетину кордону") за мамою і виїхав за кордон як супроводжуючий, мама повернулася назад. Чи можу я теж оформити догляд за мамою, якщо 1.5 міс. тому брат уже оформляв догляд за нею і виїхав за кордон? Мета - відстрочка. Дякую!
Моя відповідь: Відстрочка від мобілізації на підставі мами, інваліда 1 групи, у Вас уже й так є, за умови, що, окрім старшого брата, який виїхав за кордон, немає інших дітей у мами, не інвалідів і не пенсіонерів, у мами не чоловіка, не інваліда і не пенсіонера, а також немає живих батьків, не інвалідів і не пенсіонерів. Брат не є перешкодою для Вашої відстрочки, оскільки в Законі України "Про зайнятість населення" працездатними вважаються громадяни, які проживають в Україні. А він не в Україні, отже, теж не працездатний за законами України. Але врахуйте, що потрібні всі підтверджуючі документи і цю точку зору потрібно бути готовим доводити. Практики цього немає. Ні у військкоматах, ні в судах. Готуйтеся надати закордонний паспорт брата зі штампом про виїзд або документи, що він за кордоном отримав посвідку на проживання чи оформив тимчасовий захист. Ну а якщо хочете себе 100% убезпечити і позбавити обов'язку доводити наявність або відсутність інших родичів, то спробуйте оформити догляд на маму (або нотаріальним договором довічного утримання (можливо навіть за наявності акта догляду на брата), або актом установлення факту здійснення догляду, або довідкою про компенсацію по догляду, але оформлений догляд на Вашого брата може на практиці стати перешкодою для цього, можете пробувати, але як буде, ніхто Вам не скаже). І якщо буде догляд, то син Ви отримаєте відстрочку за абзацом 12 ст. 23, щодо догляду за інвалідом 1 групи, до якого зміни не вносилися, і який не залежить від наявності чи відсутності інших родичів.