Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Допит - як ключова слідча дія у кримінальному провадженні:
Допит - це процесуальна дія, яка направлена на з’ясування обставин справи шляхом отримання інформації від свідків, потерпілих, підозрюваних, тобто осіб які безпосередньо причетні або володіють інформацію про певне правопорушення.
- Виходячи з нормативного регулювання, варто зазначити, що допит повинен проводитися за місцем досудового розслідування, або в місці, яке було встановлено після погодження з допитуваним.
- Підставою для проведення допиту є повістка, яка вручається допитуваному слідчим, прокурором в рамках досудового розслідування.
- У разі, якщо в уповноважених на проведення допиту осіб є всі підстави вважати що допит допоможе встановити обставини, від яких залежить кримінальна справа, надсидають особі за три дні до проведення допиту повістку поштою, в електронному вигляді, факсом, або ж по телефону.
- Факт отримання повістки можна підтвердити розписом про отримання, або ж відео-фіксацією вручення.
Особливості допиту свідка:
Свідок - це фізична особа, яка володіє інформацію про певні обставини, що підлягають доказуванню протягом кримінального провадження.
- Загалом під час проведення допиту свідок має право на те, щоб знати предмет допиту та в рамках якого кримінального провадження він проводиться.
- Вкрай важливим фактором є те, що свідок має право залучати на допиті свого адвоката, присутність якого унеможливить порушення його прав та інтересів зі сторони осіб, які проводять допит.
- Також дозволяється користуватися нотатками або документами при наданні показань.
- Важливою деталлю є те, що свідок може відмовитися від дачі показань щодо себе, членів своєї сім’ї та близьких родичів, якщо такі показання можуть стати підставою для підозри, або обвинувачення.
- За надання неправдивих показань, або ж безпідставну відмову в їх наданні передбачається кримінальна відповідальність.
- Протягом проведення допиту слідчий повинен вести протокол допиту, який вже по закінченню підписує сам свідок та особи, які проводили допит.
- Варто зауважити, що необхідно детально ознайомитися зі складеним протоколом допиту, перечитати поставлені запитання та відповіді, а якщо виникла невідповідність з тим, що було насправді - повідомити про це адвоката та слідчого, який в свою чергу повинен внести правки.
- У випадку ігнорування слідчим повідомлення свідка чи його адвоката, необхідно викласти дане зауваження в самому протоколі, або ж взагалі відмовитись від його підписання.
Особливості допиту підозрюваного:
Підозрюваний - це особа, якій повідомлено, або яка затримана за підозрою у вчиненні правопорушення.
Якщо особу було затримано повідомлення про підозру має бути вручене протягом 24 годин.
Допит підозрюваного - є слідчою дією, до якої досить часто вдаються на практиці, адже саме в рамках такого допиту встановлюється показання щодо змісту врученої підозри та інформації щодо обставин справи, якою володіє підозрюваний та інших відомостей, які мають доказове значення.
- Допит починається зі встановлення особи допитуваного, роз’яснення його прав та обоа’язків.
- Слідчий може ставити запитання підозрюваному для визначення його ролі у вчиненні кримінального правопорушення, або ж для встановлення його алібі.
- Адвокат у кримінальних справах може бути присутній на будь-якій стадії допиту, а також має право на конфіденційну зустріч зі своїм клієнтом перед допитом.
- Звісно особливості процедури будуть залежати від кримінального провадження в рамках якого від проводиться допит, але загалом, не варто відходити від стратегії захисту, розробленої адвокатом.
- Також вкрай важливим є уникнення формулювань, що мають двояке значення.
- Якщо ж підозрюваний не бажає відповідати на поставлені протягом допиту запитання, або ж надавати показання - допит негайно припиняється.
- Під час проведення допиту відбувається фіксація його у протоколі, що підписується по закінченню допиту всіма учасниками.
Адвокат з кримінальних справ на допиті:
- Процедура проведення допиту є чітко регламентованою, але не дивлячись на це учасники допускають порушення встановлених правил.
- На практиці досить часто зустрічаються випадки упередженості зі сторони слідчого по відношенню до допитуваного, особливо якщо останній є підозрюваним.
- Присутність адвоката унеможливить порушення прав та інтересів допитуваного, а якщо такі були допущені - зазначення їх у протоколі допиту.
- Адвокат по кримінальних справах проконсультує свого клієнта перед допитом, роз’яснить йому обсяг прав та порядок його проведення, а вже в процесі робитиме зауваження слідчому, при порушенні вищеописаних норм.