Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Аліменти - це забов’язання майнового характеру, що пов’язанні з виплатою одним із батьків, що проживає окремо від дитини, певної грошової суми на утримання та забезпечення гідних умов для виховання та розвитку дитини. Оскільки в процесі призначення аліментів платник та одержувач повинні виходити з певних умов, таких як: стан здоров’я, матеріальне становище та сімейний стан, наявність нерухомого майна - то їх зміна є підставою і для збільшення або ж зменшення розміру аліментів. В більшості випадків така процедура передбачає судовий порядок, але варто зазначити, що можливим є і досудові шляхи вирішення спору, якщо аліменти призначалися за згодою батьків дитини.
Підстави для збільшення розміру аліментів:
Відповідно до ст. 192 СКУ розмір аліментів, що був визначений за рішенням суду або ж за домовленістю батьків дитини підлягає зміні за настанням таких обставин:
- Зміна матеріального стану. Якщо один із батьків, з яким проживає дитина, бажає збільшення розміру аліментів, то підставою для цього може стати погіршення його матеріального стану з моменту призначення аліментів, або ж покращення такого становища у другого з батьків дитини. Якщо ж збільшення розміру аліментів відбуватиметься в судовому порядку, то до позову обов’язково необхідно додати докази, які б підтвердили зміну цієї умови (довідки про дохід, кредитні договори, судові рішення та інші документи, які дозволяють встановити зміну матеріального становища).
- Зміна сімейного стану. До уваги варто брати наявність у платника аліментів непрацездатних осіб на утримувані, інших дітей. дружини чи батьків.
- Зміна стану здоров’я. Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги на підставі саме цієї обставини повинен додати до позовної заяви медичні довідки, заключення лікарів, результати аналізів, та будь-які інші документи, що підтвердять погіршення стану здоров’я.
- Перелік підстав не є виключним, а тому якщо у отримувача виникли інші життєві обстави, які потребують збільшення розміру аліментів та які можна підтвердити доказами, то необхідно не зволікати з цим та використовувати передбачену законодавством можливість.
Порядок збільшення розміру аліментів:
Чинним законодавством передбачається можливість збільшення суми аліментів двома способами, обрання яких напряму залежить від того яким чином ці аліменти призначалися. Якщо ж батьки дитини після розлучення дійшли добровільної згоди щодо визначення розміру аліментів та порядку їх сплати та уклали відповідних договір, то для збільшення аліментів на дитини потребується лише внести зміни до укладеного договору. Важливою деталлю є те, що у разі відсутності нотаріального посвідченні самого договору та окремого договору про внесення змін - такі правочини втрачають свою юридичну силу та вважатимуться нікчемними. В інших випадках передбачається звернення до суду з позовною заявою про зміну розміру аліментів. Підготовка до судового процесу має багато різних правових особливостей, на які варто звернути увагу:
- Перешим кроком до збільшення аліментів є збір доказів. Важливість цього етапу обумовлена тим, що саме на підставі досліджених доказів суд буде приймати рішення про задоволення позовних вимог, тому виходячи з кожної окремої ситуації варто зібрати всі необхідні докази з вищезазначеного переліку.
- Визначення підсудності справи. Досить важливий аспект від якого залежить правильність вибору самого суду до якого варто звертатись з позовом. Варто зазначити, що у справах про зміну розміру аліментів використовується альтернативна підсудність, що регулюється ст. 28 ЦПК, тобто позивач може подати позов як у найближчий суд до свого зареєстрованого місця проживання, або ж місця проживання відповідача (платника аліментів).
- Складення позову про збільшення аліментів, являє собою вкрай відповідальний процес, адже від правильності та достатньої обґрунтованості викладеного у позові залежить вірогідність досягнення успіху вже під час судового розгляду справи. Окрім загальних вимог. що виносяться до позовних заяв, варто звернути увагу на зазначення рішення суду про стягнення аліментів, викладення обставин, у звязку з якими збільшення розміру аліментів є необхідним ( аргументація та підтвердження описаного доказами є необхідною), а також відомості про обставини, що зазнали змін та мають істотне значення для справи. Також варто викласти зміст позовних вимог, тобто чітко визначену суму на яку слід збільшити розмір аліментів та використані заходи досудового врегулювання спору.
- Після сплати судового збору та підкріплення підтверджуючих документів, варто подавати позовну заяву. Здійснити це можна шляхом звернення до канцелярії суду, відправити поштою чи за допомогою електронного суду.
Допомога юриста при збільшенні аліментів:
Звернення до адвоката з сімейних справ допоможе не тільки визначатися з наявністю підстав для збільшення, але й зі збором всіх необхідних доказів та з належним складенням позовної заяви. Адвокат зможе досягти збільшення суми аліментів, виходячи з потреб дитини та свого клієнта, використовуючи при цьому надійну стратегію захисту підкріплену аналізом судової практики.