Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Умовою роботи будь-якого бізнесу є наявність певної суми грошей чи матеріальних цінностей.
Статутний капітал складається з вартості часток його членів, що виражається в українській гривні.
Дуже часто в діяльності фірм виникають випадки коли необхідно змінити розмір статутного капіталу. В даній статі розглянемо як проводиться зміна статутного капіталу тов.
Зміна розміру статутного капіталу можлива шляхом збільшення розміру. Це робиться двома способами:
- з внесенням додаткових вкладів;
- без внесення додаткових вкладів.
Якщо вклади вже внесені, то такий капітал забороняється збільшити.
У першому випадку можливе через внесення додаткових вкладів його учасниками. Також, збільшити розмір капіталу фірми мають право треті особи, зробивши свої вклади. Для цього необхідно зробити рішення учасників. В такому випадку треба зібрати три четвертих голосів. Може бути передбачений і інший порядок, але він повинен бути прописаним в установчому документі. Для початку свій вклад роблять учасники, лиш після цього треті особи. Учасники мають право відмовитися збільшувати статутний капітал, тоді першочергове право отримають треті особи.
Внесок зазвичай робиться в грошовій формі. Не забороняється зробити внесок цінними паперами або майном. В такому випадку визначається вартість цінностей.
Учасники повинні зробити свій внесок протягом року з моменту оголошення попереднього рішення учасників. Треті особи роблять внесок протягом шести місяців з дня закінчення терміну, який наданий учасникам фірми. Можна встановити та інший строк.
Таким чином, зміна розміру статутного капіталу тов потребує підготовки пакета документів:
- попереднє рішення учасників. В ньому вказується сума збільшення вкладу учасника, загальний розмір статутного капіталу. Обов’язково слід вказати строки внесення вкладів та чи мають право треті особи зробити свій внесок. Номер, дата та зміст попереднього рішення вказується в основному. Юристи-практики рекомендують засвідчити у нотаріуса підписи учасників на цьому рішенні.
- договір про внесення додаткових вкладів. Такий договір укладається за бажанням учасників. В ньому вказується обов’язок зробити внесок, його розмір та загальний розмір капіталу.
- остаточне рішення. Воно приймається протягом 1 місяця після закінчення терміну для внесення вкладів. Протокол нотаріально посвідчується та викладається на нотаріальному бланку. Потім рішення подається на реєстрацію. Він не має право вимагати підтвердження внесення коштів на рахунок фірми.
- форма 2 заяви щодо державної реєстрації юридичної особи, яка є уніфікованою, тому заповнюється лише необхідну інформацію.
- квитанція про сплату адміністративного збору.
- нотаріальну довіреність, при подачі документів уповноваженою особою.
У другому випадку зміна капіталу без внесення додаткових вкладів учасниками товариства шляхом нерозподіленого прибутку здійснюється на підставі прийнятого рішення учасників. Учасники фірми не міняються. Збільшення може відбутися коштом чистого прибутку. Бажано створити два протоколи, одне про наявність прибутку. Змістом другого буде збільшення статутного капіталу коштом нерозподіленого прибутку. Останнє подається в ЦНАП або нотаріусу. Зміни до статуту вносяться за бажанням учасників, оскільки законодавство України не вимагає складання нової редакції при зміні такої інформації.