Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Інвестиційна діяльність - це певні дії суб’єктів інвестування, щодо залучення інвестицій, що здійснюється задля отримання прибутку.
- Підґрунтям для такої діяльності є саме поняття інвестиції у вигляді грошових коштів, майна, майнових прав, які вкладаються різними способами в суб’єктів господарювання і в результаті приносять певний прибуток.
- Загалом інвестиції - це потужний інструмент для розвитку бізнесу і втілення певний проектів.
- Сама ж інвестиційна діяльність являє собою досить складний процес, пов’язаний з перевіркою партнерів, договірним оформленням та іншими тонкощами, тому вкрай важливими є послуги юриста для бізнесу в процесі залучення інвестицій.
Особливості інвестування:
- Перш ніж перейти до висвітлення видів та форм інвестування, варто зазначати про суб’єктів, які братимуть в цьому участь, а саме замовник та інвестор.
- В якості замовника можуть виступати: автори інвестиційної ідеї, засновники бізнесу, стартапу, або ж керівники на підприємствах.
- Відповідно до ст. 5 ЗУ "Про інвестиційну діяльність" інвестором може бути особа, що приймає рішення про внесення певних цінностей в об’єкт інвестування та виступатиме як кредитор, покупець або вкладник.
- Суб’єкти господарювання різняться за своїми організаційно-правовими формами, бізнес-проектами та спрямованістю, а тому й залучення інвестицій буде залежати від багатьох факторів та має різні форми і способи реалізації.
- Першим та найбільш розповсюдженим є корпоративне інвестування, тобто вкладення коштів в акції акціонерних товариств.
- В залежності від намірів інвестора та замовника корпоративне інвестування може мати стратегічний характер і втілюватись шляхом придбання контрольного пакету акцій товариства з метою отримання значного прибутку та контролювання діяльності бізнесу.
- Існує й інший різновид, а саме портфельне інвестування, в основі якого лежить намір придбання невеликого пакету акцій і отриманні дивідендів з нього.
- Варто зазначити і про фінансове інвестування, тобто придбання значної кількості акцій та подальших перепродаж стратегічним інвесторам.
- Наступною актуальною формою залучення інвестицій є лізинг, що реалізується у вигляді довгострокової оренди необхідного устаткування та засобів виробництва для бізнесу між лізингодавецем, що виступає у вигляді банку або ж компанії та лізингоотримувачем , тобто підприємцем.
- Даний спосіб буде актуальним, якщо предметом інвестування є певне майно що належить інвестору.
- Успішність реалізації інвестиційної діяльності буде залежати від відповідного проекту, що включає в себе цілі залучення інвестицій, обсяги прав та обов’язків учасників інвестування та основні завдання, які стоять перед ними, визначення строків для реалізації проекту, та основних умов на яких воно здійснюватиметься.
- Проект повинен включати в себе опис всіх стадій інвестування, починаючи від вкладення коштів або майна, закінчуючи отриманням прибутку.
- Вкрай важливою особливістю є перевірка вашого партнера, що забезпечить захист бізнесу та унеможливить безрезультатну витрату часу та коштів.
- Перевіряти варто реєстраційні дані, кількість судових спорів, наявність або ж відсутність заборгованостей, фінансову документацію а також репутацію партнера. Більшість з вищепереліченого можна дізнатись з державних реєстрів.
Договірне оформлення інвестиційної діяльності:
- Договір про спільну діяльність - являє собою угоду про координацію спільних дій, участь сторін для їх ведення та розподіл результатів. Даний договір може укладатися між фізичними або юридичними особами. Актуальним він є тоді, коли між сторонами договору виникає потреба в об’єднанні внесків, технологій та персоналу, або ж коли суб’єктами інвестування витупають іноземний інвестор та державне підприємство, що має важливі ліцензії, які недоступні нерезидентам.
- Договір купівлі -продажу корпоративних прав - це угода, за якою інвестор здійснюватиме входження до статутного капіталу бізнесу, шляхом внесення вкладів. Реалізація входження можлива у разі відчуження певної частки у статутному капіталі товариства. В договорі обов’язково варто зазначити розмір відчужуваної частки, чітко встановити ціну договору, права та обов’язки сторін, а також строк його дії. Варто зазначити, що бувають випадки, коли с такого товариства заборонено здійснювати відчуження часток, тому укладення договору буде можливим виключно, якщо загальні збори товариства дійшли згоди щодо виключення такого обмеження.
- Договір позики - це договір, за яким позикодавець (інвестор) забов’язується надати певну суму грошових коштів або майна позичальнику (замовнику), а позичальник, забов’язується повернути у встановлений строк таку ж саму суму коштів або кількість речей. Прибуток для інвестора буде надходити у вигляді відсотків, які необхідно передбачати у договорі. Також у договорі варто зазначити предмет позики, його цільове призначення та заходи забезпечення виконання забов’язання. Найбільш актуальним укладення такого договору буде у випадку надходження інвестицій у ФОП.
Бізнес-юрист для інвестиційної діяльності:
Оскільки інвестування є досить складним та багатоскладовим процесом залучення юриста є необхідним на будь-який стадії. Перевірка партнера, формування інвестиційного проекту. вибір належних способів інвестування та укладення договору - це ключові функції, що виконуватиме юрист для бізнесу. Вкладення значних коштів або майна потребує детального юридичного аналізу та узгодженості всіх аспектів, що унеможливить виникнення складнощів вже при реалізації інвестиційних планів.