Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
За загальним принципом сімейного права підставою для виникнення батьківських правовідносин є факт походження дитини від подружжя, шлюб яких належним чином є зареєстрованим.
- Народження дитини повинно бути обов’язково зареєстрованим потягом одного місяця з дня її народження.
- Результатом проведення реєстрації - є видача відповідного свідоцтва.
- Бувають випадки, коли в процесі визначення походження дитини виникають труднощі та спори, що пов’язані з невизнанням батьківства, або ж розірванням шлюбу між подружжям, від якого походить дитина, в таких випадках рекомендовано звертатися за консультацією до юриста з сімейного права.
Встановлення батьківства між подружжям у шлюбі:
- Для визначення походження дитини від подружжя варто брати до уваги наявність між чоловіком та дружиною офіційно зареєстрованого шлюбу.
- Документально підтвердити це можна за допомогою Свідоцтва про шлюб та документа про факт народження дитини.
- Варто зазначити, що наразі діє так звана презумпція батьківства, тобто чоловіка вважатимуть батьком дітей, які: були зачаті та народилися у шлюбі; були зачаті до шлюбу, але народилися після його реєстрації; у випадку народження дитини , що була зачата під час шлюбу, протягом десяти місяців після його розірвання. Бувають випадки виникнення конкуренції батьківства між різними чоловіками матері.
- Відповідно до ст. 124 СКУ право батьківства належить чоловіку у повторному шлюбі.
- Якщо ж попередній чоловік бажає визнання його батьком і на підґрунті цього не виникло ніяких спорів, необхідним є подання спільної заяви обома чоловіками.
- Також встановити батьківство можна у судовому порядку в рамках цивільного судочинства
Визначення батьківства поза шлюбом:
Чинним законодавством встановлено тільки два способи реалізувати визначення походження дитини у такому випадку: за згодою батьків (якщо не виникло спірних питань) та шляхом звернення до суду.
- В першому випадку потребується згода батьків на визнання походження від них дитини та спільна подача заяви до ДРАЦС.
- Заява підлягає нотаріальному посвідченню та подається до народження дитини, або ж після (для цього повинні бути певні підстави).
- Звісно, що визнання батьківства повинно ґрунтуватися на волевиявленні батька та полягатиме у зазначені певної особи як батька дитини у актовому записі про народження.
- Важливою є і згода матері на те, щоб певний чоловік був визнаний батьком дитини при реєстрації і саме подача спільної заяви засвідчить таку згоду.
- Наступним способом є встаноавлення батьківства у суді шляхом звернення з позовною заявою в рамках цивільного судочинства.
- Подання позову буде актуальним якщо особа, яка є батьком дитини не визнає цього факту, або ж інші випадки, коли визнання батьківства оспорюється.
- Суд, вирішуючи дане питання, буде виходити з підстав визнання батьківства, тобто відомостей. доказів, що підтверджують походження дитини.
- Позивач повинен надати докази, які необхідні для встановлення кровного споріднення певної особи з дитиною.
- Можливим є проведення судового-генетичних експертиз, висновки яких будуть досить вагомим аргументом при розгляді справи.
- Відповідно до ст. 128 СКУ позивачами можуть виступати матір дитини, особа яка вважає себе батьком, опіку та піклувальник, особа що її утримує та сама дитина, вже з настанням повноліття.
Допомога юриста при визначенні походження дитини:
Юрист з сімейного права допоможе встановити батьківство у судовому порядку, а також знайти способи вирішення спорів щодо визначення походження дитини. У випадку недосягнення домовленості між батьками дитини, адвокат щодо встановлення батьківства допоможе зібрати необідні докази що підтверджувати факт спорідненості певної особи, написати позов та представити інтересі клієнта у суді.