Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Правові особливості тимчасово вилученого майна

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 7.7
Реклама
Ланткевич Кирило
Ланткевич Кирило
Юрист
Україна / Дніпропетровська область

i

Час прочитання: 7 хвилин Кількість переглядів: 1138
Рейтинг:
0
Дата публікації: 24.08.2023

Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.

Тимчасове вилучення майна - це захід кримінального провадження, до якого досить часто вдаються слідчі чи прокурори, що полягає у фактичному позбавленні підозрюваного права користуватися, володіти чи розпоряджатися своїм майном, яке має вагоме значення для встановлення обставин кримінальної справи.

  • В більшості випадків такий захід використовується як джерело отримання доказів, що сприятиме посиленню позиції обвинувачення.
  • Досить часто особи, які проводять обшук, вилучають те майно, дозвіл на вилучення якого не надавався судом та не зазначається у відповідній ухвалі, або ж накладають арешт на вилучене майно - все це ускладнює процес його повернення.
  • Загалом предметом тимчасового вилучення можуть бут речі, грошові кошти, документи а також електронні носії. вилучені можуть бути засоби або знаряддя вчинення правопорушення  доходи, речі, що були отримані в результаті його вчинення, сліди вчинення.

Порядок вилучення майна:

  • Варто зазначити, що вилучення майна може здійснюватися за декількох обставин: затримання особи, або ж протягом проведення обшуку.
  • Якщо ж уповноважена особа здійснила законне затримання, то в неї є право на вилучення засобів та знарядь вчинення правопорушення.
  • Дане майно передається слідчому чи прокурору одразу після доставлення затриманого.
  • Факт передачі майна підтверджується відповідним протоколом з обов’язковим зазначенням у ньому уповноважених осіб, які брали участь при передачі майна та його точні характеристики ( вага, розмір, кількість).
  • Якщо ж майно вилучається під час обшуку, то підставою для цього є ухвала слідчого судді, в якій зазначається перелік розшукуваного майна.
  • Обов’язковим є фіксування процесу вилучення у протоколі та зазначення в ньому присутніх осіб, місце та час проведення обшуку, точний опис вилученого майна.
  • В заключній частині протоколу учасники обшуку можуть висловити зауваження чи доповнення  щодо процедури його проведення чи невідповідності описаних характеристик майна тому, що є насправді.
  • Важливою деталлю є те, що досить часто уповноважені особи під час проведення обшуку вилучають електроні інформаційні системи, мобільні телефони, комп’ютери, але вилучення вищепереліченого може здійснюватися виключно у випадку зазначені даного майна в ухвалі слідчого судді.
  • Після проведення обшуку, особи які вилучили майно забов’язані забезпечити його схоронність

Алгоритм дій для повернення тимчасово вилученого майна:

Досить часто уповноважені особи порушують процесуальні строки, що призводить до нехтування правами та інтересами власника вилученого майна.

Тому першим кроком до його повернення є перевірка вилученого в ухвалі слідчого судді, в якій повинна зазначатися чітка характеристика та конкретизація розшукуваного майна.

  • Дана перевірка проводиться з метою встановлення правового статусу вилученого майна.
  • Далі варто з’ясувати у судового органу чи накладався арешт на майно шляхом подачі адвокатського запиту.
  • В результаті здійснення даного кроку можна буде визначатися із способами повернення майна.

Дієвим методом повернення предмету вилучення є направлення скарги на бездіяльність слідчого або ж прокурора.

  • Важливою деталлю є те, що використання даного інструмента є можливим тільки у випадку відсутності накладення арешту  на вилучене майно.
  • Скарга направляється до слідчого судді. Доцільним є ініціювання оскарження вже після спливу строк на подачу клопотання прокурором, тобто після 48 годин з моменту вилучення.

Відповідно до ст. 304 КПК у власника майна є десятиденний строк для подання скарги на бездіяльність слідчого.

  • Вже після винесення судового рішення копія якого надсилається відповідному органу, який здійснюватиме повернення майна.
  • Досить часто від сторони захисту потребується направлення судового рішення самостійно, що може пришвидшити процес повернення.
  • Якщо ж на вилучене майно не накладено арешт, то шляхом подання обґрунтованого клопотання необхідно домогтися його зняття. 
  • Клопотання про зняття арешту подається до слідчого судді та повинно бути розглянуто протягом трьох днів з моменту подання.
  • В самому клопотанні необхідно належним чином обґрунтувати недоцільність використання даного заходу забезпечення кримінального провадження, або ж відсутність підстав для накладення арешту.
  • Також дієвим способом є апеляційне оскарження ухвали слідчого судді на підставі якої був накладений арешт. 

Адвокат з кримінальних справ при поверненні майна: 

Присутність адвоката є вкрай важливою не тільки при проведенні обшуку чи затриманні, але й при поверненні тимчасово вилученого майна, адже будь-який із способів  його здійснення потребує належної правової аргументації та пошуку обґрунтувань неправомочності вилучення чи накладення арешту. Написання клопотань, скарг, перевірка протоколів обшуку, представлення інтересів особи - це ключові завдання, що виконує адвокат по кримінальних справах. 

 

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
PREMIUM 78.02 Топ 1
image

Студенцов Олександр Олександрович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 68.28 Топ 2
image

Грицай Микола Ігорович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 60.07 Топ 3
image

Боревич Марія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 55.38 Топ 4
image

Одинцова Валерія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 52.61 Топ 5
image

Баладига Сергій

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 51.86 Топ 6
image

Макеєв Дмитро Вячеславович

Юрист Україна / Кременчук
і
PREMIUM 48.29 Топ 7
image

Хижавська Олеся Ярославівна

Юрист Україна / Хмельницька область
і
PREMIUM 39.24 Топ 8
image

Молчанов Олег Вікторович

Адвокат Україна / Київ
і
PREMIUM 39.09 Топ 9
image

Миколаєнко Олена

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 37.21 Топ 10
image

Палагіна Юлія Володимирівна

Юрист Україна / Харківська область
і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
image
Розрахуйте

Вартість послуг

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.