Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Тимчасове вилучення майна - це захід кримінального провадження, до якого досить часто вдаються слідчі чи прокурори, що полягає у фактичному позбавленні підозрюваного права користуватися, володіти чи розпоряджатися своїм майном, яке має вагоме значення для встановлення обставин кримінальної справи.
- В більшості випадків такий захід використовується як джерело отримання доказів, що сприятиме посиленню позиції обвинувачення.
- Досить часто особи, які проводять обшук, вилучають те майно, дозвіл на вилучення якого не надавався судом та не зазначається у відповідній ухвалі, або ж накладають арешт на вилучене майно - все це ускладнює процес його повернення.
- Загалом предметом тимчасового вилучення можуть бут речі, грошові кошти, документи а також електронні носії. вилучені можуть бути засоби або знаряддя вчинення правопорушення доходи, речі, що були отримані в результаті його вчинення, сліди вчинення.
Порядок вилучення майна:
- Варто зазначити, що вилучення майна може здійснюватися за декількох обставин: затримання особи, або ж протягом проведення обшуку.
- Якщо ж уповноважена особа здійснила законне затримання, то в неї є право на вилучення засобів та знарядь вчинення правопорушення.
- Дане майно передається слідчому чи прокурору одразу після доставлення затриманого.
- Факт передачі майна підтверджується відповідним протоколом з обов’язковим зазначенням у ньому уповноважених осіб, які брали участь при передачі майна та його точні характеристики ( вага, розмір, кількість).
- Якщо ж майно вилучається під час обшуку, то підставою для цього є ухвала слідчого судді, в якій зазначається перелік розшукуваного майна.
- Обов’язковим є фіксування процесу вилучення у протоколі та зазначення в ньому присутніх осіб, місце та час проведення обшуку, точний опис вилученого майна.
- В заключній частині протоколу учасники обшуку можуть висловити зауваження чи доповнення щодо процедури його проведення чи невідповідності описаних характеристик майна тому, що є насправді.
- Важливою деталлю є те, що досить часто уповноважені особи під час проведення обшуку вилучають електроні інформаційні системи, мобільні телефони, комп’ютери, але вилучення вищепереліченого може здійснюватися виключно у випадку зазначені даного майна в ухвалі слідчого судді.
- Після проведення обшуку, особи які вилучили майно забов’язані забезпечити його схоронність
Алгоритм дій для повернення тимчасово вилученого майна:
Досить часто уповноважені особи порушують процесуальні строки, що призводить до нехтування правами та інтересами власника вилученого майна.
Тому першим кроком до його повернення є перевірка вилученого в ухвалі слідчого судді, в якій повинна зазначатися чітка характеристика та конкретизація розшукуваного майна.
- Дана перевірка проводиться з метою встановлення правового статусу вилученого майна.
- Далі варто з’ясувати у судового органу чи накладався арешт на майно шляхом подачі адвокатського запиту.
- В результаті здійснення даного кроку можна буде визначатися із способами повернення майна.
Дієвим методом повернення предмету вилучення є направлення скарги на бездіяльність слідчого або ж прокурора.
- Важливою деталлю є те, що використання даного інструмента є можливим тільки у випадку відсутності накладення арешту на вилучене майно.
- Скарга направляється до слідчого судді. Доцільним є ініціювання оскарження вже після спливу строк на подачу клопотання прокурором, тобто після 48 годин з моменту вилучення.
Відповідно до ст. 304 КПК у власника майна є десятиденний строк для подання скарги на бездіяльність слідчого.
- Вже після винесення судового рішення копія якого надсилається відповідному органу, який здійснюватиме повернення майна.
- Досить часто від сторони захисту потребується направлення судового рішення самостійно, що може пришвидшити процес повернення.
- Якщо ж на вилучене майно не накладено арешт, то шляхом подання обґрунтованого клопотання необхідно домогтися його зняття.
- Клопотання про зняття арешту подається до слідчого судді та повинно бути розглянуто протягом трьох днів з моменту подання.
- В самому клопотанні необхідно належним чином обґрунтувати недоцільність використання даного заходу забезпечення кримінального провадження, або ж відсутність підстав для накладення арешту.
- Також дієвим способом є апеляційне оскарження ухвали слідчого судді на підставі якої був накладений арешт.
Адвокат з кримінальних справ при поверненні майна:
Присутність адвоката є вкрай важливою не тільки при проведенні обшуку чи затриманні, але й при поверненні тимчасово вилученого майна, адже будь-який із способів його здійснення потребує належної правової аргументації та пошуку обґрунтувань неправомочності вилучення чи накладення арешту. Написання клопотань, скарг, перевірка протоколів обшуку, представлення інтересів особи - це ключові завдання, що виконує адвокат по кримінальних справах.
: