Працюю юристом з 2015 року.
Конституція України проголошує рівність усіх перед законом. Законодавство захищає честь, гідність та ділову репутацію як фізичних, так і юридичних осіб. Честь, гідність та ділова репутація відноситься до особистих немайнових прав. Кожен має право звернутися до суду для захисту порушених особистих прав. Ніхто не має право застосовувати методи впливу на людину, які порушують її немайнові права.
З розвитком медіа така кількість судових справ доволі зросла. Ці справи є доволі важкими та завжди привертають увагу суспільства. Особливо гучними є справи по захисту ділової репутації бізнесу, оскільки саме від репутації залежить довіра партнерів, клієнтів, покупців, рівень прибутку. Кожне підприємство має право на таємницю кореспонденції.
Порушенням прав фізичної або юридичної особи вважається поширення неправдивої інформації, яка не відповідає дійсності. Тобто, певні події не мали місце. При поширенні неправдивої інформації, особа має право на її спростування та відшкодування збитків. Неправдива інформація може бути поширена в засобах масової інформації, мережі інтернет, серед населення, бізнес-партнерів. Розповсюджувачем неправдивої інформації може бути фізична та юридична особа.
Слід зазначити, що такі справи ще називають дифамаційними. Право на звернення до суду дійсне протягом одного року з дня коли особа дізналася про розповсюдження неправдивої інформації. В інших випадках – 3 роки.
Адвокат із захисту ділової репутації, честі та гідності завжди допоможе написати позовну заяву до суду. Слід також зазначити, що кримінальна відповідальність за порушення цих прав відсутня. Адвокат честі наддасть вам потрібну консультацію, допоможе зібрати докази, обере правильну правову позицію та алгоритм дій, проведе експертизу, складе позовну заяву, представить ваші інтереси у суді. Також, ви маєте право стягнути моральну шкоду. Її розмір залежить від того на кого поширювалась неправдива інформація та наслідків.
Право на звернення до суду для захисту гідності, честі та ділової репутації мають і зацікавлені особи, якщо неправдива інформація стосується їх.
Отже, адвокат із захисту ділової репутації повинен зібрати юридичну складову справи про порушення честі, гідності та ділової репутації, якою є:
- розповсюдження інформації;
- поширюється на фізичну або юридичну особу;
- інформація є неправдивою;
- порушує особисті немайнові права в тому числі та репутація.
На особу, яка подає позов до суду покладається обов’язок довести хто є розповсюджувачем інформації. Якщо неправдива інформація поширена в ЗМІ відповідачем буде автор такої інформації. Якщо ж неправдива інформація розповсюджена в мережі Інтернет відповідачем буде власник сайту та її автор. Їх особи, позивач зазначає в позові. Розповсюджувачем також може бути орган державної влади. Спростування інформації зазвичай здійснюється на тому ж носії на якому вона була розповсюджена.
На суддів покладається обов’язок визначити чи поширена інформація є фактичним твердженням або оцінювальним судженням.
Під оцінювальними судженнями розуміють висловлювання, які є суб’єктивними і які не принижують честь, гідність, ділову репутацію. Їх не можливо перевірити та вони не можуть бути неправдивими. Такі судження також не можуть бути спростовані та за них не настає відповідальність.
Фактичні твердження – це підтвердження фактів. Вони за своєю природою є об’єктивними, їх можна перевірити. Фактичні твердження можна спростувати.
Справи із захисту честі, гідності та ділової репутації розглядаються в порядку цивільного судочинства. Адвокат із захисту ділової репутації може захистити ваші права у досудовому порядку шляхом переговорів. Результат таких переговорів залежить від вміння адвоката переконувати та добросовісності розповсюджувача інформації.