Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Сімейне право встановлює ряд прав та обов’язків батьків щодо дитини, але бувають випадки, коли обов’язки виконуються неповною мірою, або взагалі ігноруються батьками.
- В такому разі законодавством передбачена можливість позбавити батьківських прав осіб, що не забезпечують належне виховання дитини та не піклуються про неї.
- Дана процедура здійснюється виключно у судовому порядку у вигляді санкції за невиконання обов’зків.
- Окрім того, що батьки забов’язані забрати дитину з пологового будинку та забезпечити належну державну реєстрацію її народження, відповідно до ст. 150 СКУ на них ще покладається обов’язок виховання дитини та піклування про її фізичний, моральний та духовний розвиток.
- Звісно, забороняються будь-які прояви неповаги до гідності дитини та її експлуатації.
- При здійсненні своїх обов’язків батьки повинні керуватися інтересами самої дитини та не суперечити їм.
- Згідно зі ст. 155 СКУ у випадку ухилення від вищеперелічених обов’язків, до батьків застосовуватиметься юридична відповідальність.
Позбавлення батьківських прав: підстави, особливості, наслідки
Підставами для позбавлення батьківських прав є:
- У випадку, коли батьки не забрали дитину з пологового будинку та протягом 6 місяців не проявляли до неї жодного інтересу.
- Якщо батьки дитини всіляко ухиляються від своїх обов’язків та не забезпечують належне виховання та піклування за дитиною.
- У разі жорстокого поводження з дитиною.
- Якщо батьки страждають на хронічний алкоголізм чи наркоманію.
- У випадку експлуатування дитини.
- Підставою для позбавлення є засудження батька або матері за вчинення кримінального правопорушення щодо дитини.
Звісно, що позбавлення батьківських прав є вагомим заходом, що породжує значні правові наслідки для всіх учасників даного процесу, а саме: втрата особистих немайнових прав відносно дитини, а також вищеперелічених обов’язків, втрата можливості здійснення законного представництва, пільг та будь-якої допомоги від держави, що надається сім’ям з дітьми, втрата можливості виступати в якості опікуна, усиновлювача чи піклувальника, а також будь-яких прав, що засновані на спорідненості з дитиною.
Варто зазначити, що при позбавленні батьківськи прав, особа не звільняється від обов’язку утримування дитини, та забов’язується сплачувати аліменти, розмір яких встановлюється судом.
- Вкрай важливим практичним аспектом є визначення подальшого місця проживання дитини.
- Адже суд може встановити порядок подальшого проживання дитини з особою, яку позбавили батьківських прав з дитиною.
- Одним із способів вирішення даного питання є виселення одного із батьків, у випадку наявності іншого житла.
- Також передбачається можливість передачі дитини до другого з батьків. або ж до інших родичів дитини.
Процедура позбавлення батьківських прав:
- Першим кроком у судовому врегулювання спору є збір доказів. Для того, що підтвердити наявність вищезазначених підстав, позивач повинен зібрати необідні докази, на підґрунті яких вибудовуватиметься його правова позиція. В якості доказів можуть використовуватися: фото-та відео-фіксація факту невиконання батьківських обов’язків, медичні висновки, показання свідків, а якщо підставою є притягнення одного з батьків до кримінальної відповідальності, доказом цього є відповідний обвинувальний вирок суду. Метою збору доказів є доведення факту свідомого невиконання обов’язків, або ж злісного порушення прав та інтересів самої дитини.
- Наступним етапом є звернення до органів опіки та піклування. Метою звернення є отримання висновку, що встановить доцільність позбавлення батьківських прав. Даний висновок видається після дослідження умов проживання дитини та участі батька або матері у вихованні та піклуванні за нею. Для проведення огляду необхідно подати відповідну заяву до органу опіки та піклування. Адресується заява голові уповноваженого органу, та обов’язково підписується заявником.
- Далі варто визначитися з підсудність справи та скласти позовну заяву. Позов в даному випадку подаватиметься за місцем проживанням відповідача ( одного з батьків дитини, що підлягає позбавленню батьківських прав). Вкрай важливим є належне оформлення позовної заяви, що відповідатиме всім законодавчо-встановленим вимогам. В позові варто коротко викласти обставини справи, визначити зміст позовних вимог, підкріпити викладене нормативним регулюванням та зазначити використані засоби досудового врегулювання спору Обов’язково до позовної заяви необхідно додати зібрані докази, квитанцію про сплату судового збору та копії позову.
Юридична допомога у позбавленні батьківських прав:
Оскільки позбавлення батьківських прав передбачає обов’язковий судовий порядок, то юридична консультація є вкрай необхідною. Адвокати з позбавлення батьківських прав допоможуть визначити обсяг та зібрати необхідні докази, підготують позовну заяву та забезпечать представлення інтересів позивача протягом всіх стадій судового розгляду.