Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Відповідно до ст. 1216 ЦКУ процедура спадкування зумовлена переходом прав та обов’язків від фізичної особи, що померла? до її спадкоємців.
- Поряд з цим законодавством забороняється включати до спадкового майна ті права, що нерозривно пов’язані з померлою особою, і одним із таких прав є участь у товаристві.
- Варто зазначити, що успадковуватиметься не право участі у товаристві, а саме частка його учасника.
- У випадку смерті учасника товариства, частка, що йому належить, переходитиме до спадкоємців, або ж правонаступників.
- Даний процес не передбачає отримання дозволів від інших учасників, яким належать часки у статутному капіталі.
- Загалом корпоративні права - це певні правомочності щодо управління товариством, що виражаються у володінні певною частиною статутного капіталу.
Спадкування частки ТОВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю – це суб’єкт господарювання, статутний капітал якого поділений на частки, які належать його засновникам у розмірах, що передбачені статутом товариства.
- У випадку смерті учасника, його спадкоємці чи правонаступники, мають переважне право на вступ до нього.
- Якщо ж вищезазначені особи не виявили бажання щодо вступу, то в них є можливість отримати частку у статутному капіталі у грошовій або ж натуральній формі, що спричинить зменшення статутного капіталу.
- Вкрай важливим фактором є те, що у випадку набуття корпоративних прав померлим за життя у шлюбі потребуватиме визначення частки у спадщині щодо майнових прав другого з подружжя, а вже потім інших спадкоємців.
Отже, першим кроком в процесі спадкування корпоративних прав є чітке визнання розмірів часток у спадщині та подальше їх прийняття відповідного до процедури встановленої законом.
- Результатом прийняття спадщини, є отримання відповідного свідоцтва, що підтверджуватиме право спадкоємця на певну часту у спадщині.
- Далі варто внести зміни до статуту ТОВ щодо складу учасників, на підставі написаної заяви для вступу у товариство.
- У спадкоємців є можливість подати відповідну заяву протягом року, після того як сплив строк для прийняття спадщини.
- Заключним є етапом є реєстрація внесених змін у державного реєстратора, шляхом подачі заяви та всіх необхідних документів.
- Якщо спадкоємці не подали заяву для вступу у товариство у вищезазначений строк і частка учасника у статутному капіталі не перевищує 50%, то померлий учасник виключається зі складу такого товариства.
- Прийняття даного рішення є компетенцією загальних зборів.
- У разі виключення учасника, його спадкоємцям протягом 30 днів з моменту прийняття відповідного рішення повинні повідомити про вартість частки, що вираховується на день, який передував дню, коли будо прийнято рішення.
- У разі коли, розмір часки померлого учасника ТОВ становить більше 50%, та його спадкоємці не виявили бажання вступити до товариства, то для інших учасників передбачена можливість ліквідації даного суб’єкта господарювання.
Особливості спадкування акцій:
Акціонерне товариство - це суб’єкт господарювання, статутний капітал якого поділений на певну кількість акцій, однакової номінальної вартості та несе відповідальність за забов’язаннями тільки майном товариства.
Загалом акція - це цінний папір, що дає можливість учаснику, який ним володіє, отримувати доходи від діяльності товариства у вигляді дивідендів, а також брати участь в його управлінні.
- Якщо ж спадкоємець за законом, або ж за заповітом приймає спадщину, до нього переходить можливість набуття статусу власника на предмет спадкування.
- Для належного здійснення спадкування цінних паперів, спадкоємцю необхідно звернутися до державного реєстратора зі свідоцтвом про право на спадщину та сертифікатом цінних паперів.
- Метою звернення є переоформлення право власності на предмет спадкування.
- В результаті цього кроку спадкоємець отримає документ, що підтверджуватиме його право власності на цінні папери.
- Також необхідним кроком є звернення до засновників акціонерного товариства з відповідною заявою, яку повинні розглянути на установчих зборах.
- Результатом розгляду є внесення змін до статуту товариства. заключним кроком є реєстрація внесених змін шляхом звернення до держаного реєстратора.
Допомога юриста зі спадкування корпоративних прав:
Юрист у спадок допоможе вирішити проблеми прийняття спадщини у вигляді корпоративних прав, шляхом проведення детального правового аналізу ситуації та реалізації вищеописаних стадій. Оскільки процес спадкування корпоративних прав має певні юридичні особливості та тонкощі, консультація юриста щодо набуття спадщини є вкрай важливою, адже юридична допомога забезпечить захист прав спадкоємців та унеможливить виникнення перешкод на шляху до встановлення прав власності на частку у статутному капіталі.