Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинним законодавством передбачене право кожної особи на працю. що відповідатиме всім вимогам та нормам.
- Одним із інститутів трудового права, що має назву «охорона праці» який регулює питання організації безпечної та нешкідливої праці на підприємствах.
- Загалом охорона праці - це сукупність заходів, що мають організаційно-технічний, санітарно-гігієнічний та профілактичний характер та спрямовані на гарантування збереження життя та здоров’я учасників трудових відносин.
- Звісно в процесі реалізації вищезазначених заходів охорони праці основний обов’язок з організації, плануванню та узгодженню покладається саме на роботодавця, а тому вкрай важливою є консультація трудового юриста.
Особливості охорони праці на підприємстві:
- Першим та досить важливим правовим аспектом є те, що відповідно до ст. 5 ЗУ "Про охорону праці" при укладенні договору між працівником та роботодавцем, останній забов’язаний повідомити про всі небезпечні фактори на підприємстві, що матимуть вплив на здоров’я працівника, а також про його права на отримання компенсацій та пільг.
- Варто зазначити, що винятком є працевлаштування за дистанційною або ж надомною формою праці.
- Законодавством передбачена можливість для працівника відмовитись від виконання своїх службових обов’язків, якщо створилася ситуація, яка складає небезпеку для його життя та здоров’я.
- При цьому обов’язково варто повідомити про це роботодавця, або ж інших уповноважених осіб.
- В деяких випадках, факт виникнення небезпечної ситуації може підтверджуватись заключеннями спеціалістів з охорони праці, або ж представниками профспілкових організацій.
- Відповідно до ст. 6 ЗУ "Про охорону праці" у випадку невиконання роботодавцем вимог щодо охорони праці, працівник має право на розірвання трудового договору.
- Роботодавець в свою чергу забов’язаний виплатити вхідну допомогу, що передбачена договором, але не менше розміру трьохмісячного заробітку працівника.
- У випадку, якщо медичним висновком встановлена потреба у надані працівнику легшої роботи, то роботодавець забов’язаний виконати дану вимогу.
Серед обов’язків робітника варто виділити наступні: дотримуватись вимог та норм охорони праці, піклуватися про особисту безпеку та здоров’я, періодично проходити медичні огляди.
- Загалом відмова від проходження медогляду є підставою для притягнення працівника до дисціплінарної відповідальності, або взагалі відсторонення його від службових обов’язків.
- Висвітлення потребують питання організації охорони праці для жінок.
- Загалом жінки наділяються певним переліком гарантій та пільг, що повзано з поєднанням материнства та праці.
- Чинне законодавство забороняє використовувати працю жінок на важких роботах де присутні шкідливі або ж небезпечні фактори.
- Також є неправомірним допущення жінок до праці, що передбачає переміщення речей значно ваги.
Порядок створення служби охорони праці на підприємстві:
- Для забезпечення комплексної та ефективної реалізації заходів охорони праці на підприємстві має створюватись відповідна служба.
- Процедура її створення та форма діяльності напряму залежитиме від кількості працівників.
- Головним завданням даної служби є запобігання нещасним випадкам, аваріям та захворюванням на підприємстві.
- У випадку, якщо на підприємстві працює як мінімум 50 працівників, роботодавець забов’язаний створити службу охорони праці (далі СОП).
- Якщо ж штат працівників менший, то функції СОП виконуватимуть певні особи з належною підготовкою за сумісництвом.
- Варто зазначити, що працівники служби підпорядковуються керівнику підприємства, але поряд з цим наділені широким колом повноважень щодо заявлення вимоги відсторонення осіб, які не пройшли обов’язковий медичний огляд, зупинення роботи виробництва у випадку настання небезпечної ситуації та направлення подання щодо притягнення працівників до дисциплінарної відповідальності.
Для створення СОП необхідно:
- Першим кроком є розробка та затвердження положення, що регулюватиме діяльність служби, систему управління, та проведення інструктажів та навчань з охорони праці. Дані положення повинні розроблятися виходячи з особливостей кожного окремого підприємства та відповідати нормам чинного законодавства.
- За допомогою видання наказу, керівник підприємства затверджує посадові інструкції для керівника та працівників СОП. Дані інструкції повинні передбачати права та обов’язки працівників, їх відповідальність за порушення норм трудового законодавства або правил внутрішнього розпорядку, конкретні завдання та функції.
- Наступним кроком є підготовка та систематизація документації з питань праці технічного та нормативного характеру.
- Також необхідно забезпечити створення окремого кабінету з метою подальшого проведення в ньому інструктажів, лекцій, навчання.
Юрист по трудовому законодавству в організації охорони праці:
- Оскільки за недотримання вимог охорони праці передбачається юридична відповідальність у вигляді штрафів, то роботодавцям варто з відповідальністю віднестись до даного питання.
- Юрист з трудових справ допоможе організувати заходи охорони праці та забезпечити підготовку необхідної документації, врегулювати питання праці для осіб з окремим правовим статусом та загалом підвищити ефективність та надійність трудових відносин.
- У випадку виникнення спірних питань з охорони праці, що потребуватимуть судового врегулювання, адвокат з трудового права збере всі необхідні докази, складе позовну заяву та представить інтереси свого клієнта в суді.