Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із ключових елементів трудових відносин є оплата праці, обов’язковість якої закріплюється в нормативно-правових актах та безпосередньо при укладенні трудових договорів між роботодавцями та працівниками.
Звісно, при виконанні функціональних обов’язків у робітника можуть виникати випадки, що унеможливлюють доступ до праці або ж потребують додаткових витрат зі сторони працівника, а тому законодавством передбачені декілька видів виплат, що направлені на забезпечення повноцінної оплати праці.
Особливості гарантійних виплат:
Гарантійні виплати - це вид виплат, що направлений на збереження розміру заробітної плати, за час, коли працівник з поважних причин не має можливості виконувати свої трудові обов’язки.
Першим видом гарантійних виплат є ті, що виплачуються працівникам на той час, поки вони виконують свої громадські або державні обов’язки.
Відповідно до ст. 119 КЗПП працівники, що призвані на військову службу під час мобілізації, за строковою або ж контрактною формою мають право на збереження за ними місця роботи та посади на підприємстві.- До державних та громадських обов’язків можна також віднеси з’явлення за викликом до правоохоронних органів в якості свідка, експерта, спеціаліста, або ж взяття участі у судових засіданнях в якості представника трудових колективу чи організації.
- В такому випадку, за працівниками зберігається середній заробіток та місце роботи. Наступний різновид гарантійних виплат буде актуальним при підвищенні працівниками кваліфікації, що передбачає відрив від своїх трудових обов’язків.
- За такими робітниками зберігається робоче місце та середній заробіток.
- Якщо працівники направляється до медичного закладу задля проходження медичного обстеження, то відповідно до ст. 123 КЗПП роботодавець забов’язаний забезпечити їм середній заробіток, використовуючи гарантійні виплати.
- У випадку, коли працівник виявить бажання стати донором крові, то роботодавець забов’язаний виділити час для донорства працівника та його відновлення зі збереженням середнього заробітку.
- День здачі крові за згодою з працівником може бути зарахований у кількість днів щорічної відпустки.
- Гарантійними також визнаються виплати, що пов’язані зі збереженням середнього заробітку за працівником уразі затримки виконання рішення щодо поновлення його на роботі, оплата щорічної відпустки та виплати на час вагітності жінок.
Компенсаційні виплати як елемент забезпечення оплати праці:
Компенсаційні виплати - це вид грошових виплат, що виплачуються працівнику та спрямовані на відшкодування витрат, які виникли в результаті виконання ним своїх обов’язків. Різновиди компенсаційних виплат:
- Відповідно до ст. 121 КЗПП у разі відправлення працівника у відрядження, роботодавець забов’язаний відшкодувати витрати, що виникли у зв’язку з цим. Загалом оплачуватиметься вартість проїзду, добові витрати на час перебування у відряджені та витрати, що пов’язані з орендуванням житла.
- Якщо ж із виникненням виробничої потреби працівнику довелося переїхати на іншу місцевість для виконання своїх обов’язків, він має право на відшкодування витрат, які пов’язані з переїздом.
- Право на отримання компенсаційних витрат має працівник, який використовує під час виконання своїх трудових обов’язків свої інструменти та обладнання і яке у зв’язку з цим зазнало зношення.
- Бувають випадки, коли для службових поїздок працівники використовують власні транспортні засоби. В такому разі вони мають право на отримання відшкодування за ремонт та обслуговування свого авто. Варто зазначити, що розмір виплат залежить від класу автомобіля та призначається за наказом роботодавця, а виплачується одночасно із заробітною платою.
Судове оскарження порушення вимог оплати праці:
- Якщо роботодавець порушує трудове законодавство, при цьому не виплачуючи робітникові заробітну плату, компенсаційні та гарантійні виплати, то даний факт є підставою для звернення до суду.
- Загалом даний спір вирішується в порядку наказного провадження, але якщо між роботодавцем та працівником виник спір щодо розміру заробітної плати та взагалі наявності права на її отримання, то це вимагатиме врегулювання в рамках позовного провадження.
- Для порушення наказного провадження, працівнику необхідно подати до суду заяву про видачу судового наказу, в якій обов’язково варто викласти обставини справи, вимоги заявника, навести докази встановлення трудових відносин за допомогою відповідного договору або ж наказу про прийняття на роботу, та докази нарахування суми заробітної плати.
- При складення заяви варто Заява подається за місцем розташування підприємства, тобто за загальним правилом підсудності (ст. 162 ЦПК). Сплата судового збору в такому вилку не передбачається.
- Вже протягом п’яти днів з дня отримання заяви суд розглядатиме її без проведення судового засідання і повідомлення сторін.
- Результатом розгляду є видача судового наказу, який не підлягає апеляційному оскарженню.
- Для порушення позовного провадження працівнику необхідно складати позовну заяву.
- Подаватиметься вона до суду за правилом альтернативної підсудності тобто за місцем проживання позивача.
- У позові варто коротко викласти обставини справи, зміст позовних вимог, зазначити використані способи досудового врегулювання спору та додати всі необхідні докази.
- Результатом оскарження є стягнення середнього заробітку за весь період затримки заробітної плати.
Юридична допомога з трудових спорів у стягненні невиплаченої заробітної плати та компенсацій:
- Адвокат з трудових спорів шляхом проведення правового аналізу ситуації встановить перелік всіх необхідних доказів та визначить спосіб захисту порушеного права.
- Зважаючи на те, що в деяких випадках не завжди доцільно одразу звертатись до суду, адвокат з трудового права забезпечить надійну підтримку клієнта на стадії досудового врегулювання спору.
- Написання позовної заяви, або заяви про видачу судового наказу, збір доказів, звернення до виконавчої служби - це основні завдання, що виконуватиме трудовий юрист при вирішення таких спорів.