Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Одним із основоположних прав, якими наділена кожна особа, є можливість захищати свої права та свободи, життя і здоров’я від будь-яких протиправних посягань.
Дієвим інструментом для здійснення цього - є необхідна оборона, що являє собою дії, які вчиняє особа, на життя та здоров’я якої направлено посягання, та пов’язанні з реалізацією захисту, відверненням або ж припиненням злочинного діяння, шляхом заподіяння шкоди особі, яка його вчиняє.
Вкрай важливим аспектом є те, що вчинення суспільно небезпечного діяння, що обумовлене необхідною обороною, не буде вважатись злочинним, а отже є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності.
Підстави для застосування необхідної оборони:
- Відповідно до ст. 36 ККУ метою застосування необхідної оборони є захист від суспільно небезпечного посягання.
- Звідси можна виокремити першу та досить важливу підставу, а саме наявність в діях правопорушника суспільної небезпечності.
- Отже, дане діяння повинно посягати на суспільні відносини, які охороняє кримінальне право, тобто порушувати певну норму, або декілька норм Кримінального кодексу.
- Варто зазначити, що підставою для застосування необхідної оборони, можуть бути не тільки діяння, що мають ознаки безпосереднього нападу, але й замаху на його вчинення вже буде достатнього для того, щоб застосувати всі можливі засоби задля відвернення неправомірного посягання.
- Застосування оборони є можливе як і при використанні нападником фізично сили, так і при збройному посяганні, але від міри небезпечності залежитиме і міра необхідної оборони.
- ЇЇ застосування є можливим тільки на момент вчинення незаконних посягань, а тому варто аналізувати кожний окремий випадок з точки зору тривалості у часі.
Другою підставою для використання необхідної оборони - є наявність необхідності у негайному відверненні та припиненні злочину.
- Дане твердження пояснюється тим, що потерпіла особа, не матиме часу на зволікання, адже суспільно небезпечне діяння викликатиме негайні наслідки у вигляді шкоди.
- З цією метою чинне законодавство наділяє правом кожну особу, невідкладно застосувати засоби захисту, що передбачає заподіяння шкоди тому, хто вчинив злочинне посягання.
- Варто зазначити, що для застосування необхідної оборони обов’язковим є наявність двох з вищеперелічених підстав, адже саме вони породжують відповідний правовий стан.
Основні ознаки необхідної оборони:
- Мета застосування оборони. Вкрай важливим є те, переслідування чіткої мети при використанні засобів необхідної оборони, адже це напряму впливатиме на правомірність її застосування. Єдиною законодавчо - встановленою метою - є негайне відвернення або ж припинення злочину. У випадку, якщо потерпілий керувався іншими намірами, то його дії не вважатимуться необхідною обороною та матимуть ознаки складу злочину, за вчинення якого передбачатиметься певна кримінальна відповідальність.
- Конкретизація об’єку заподіяння шкоди. При здійсненні захисту, допустимими є заподіяння шкоди виключно тому, хто посягає на життя та здоров’я. Якщо ж нападників декілька, особа може застосовувати засоби необхідної оборони до кожного з них, але якщо при цьому буде завдано шкоду іншому суб’єкту, який не вчиняв ніяких посягань, то за це передбачається відповідальність на загальних підставах.
- Тривалість оборони у часі. Застосування особою необхідної оборони буде вважатись правомірним виключно під час посягання на неї. Важливим є визначення часу вчинення злочину та часу настання стану необхідної оборони Припинення злочину означатиме і припинення стану. Застосування необхідної оборони як до, так і після вчинення злочинного посягання, коли вже відпадає будь-яка необхідність у захисті, передбачає настання кримінальної відповідальності.
- Співрозмірність оборони. Для конкретизації даної ознаки варто звернути увагу на два аспекти: міра небезпечності посягання та обстановка захисту. Небезпечність визначається цінністю блага, що становитиме об’єкт посягання ( життя, здоров’я, майно, громадський порядок). Важливим є те, що межі необхідної оборони обв’язково повинні бути співрозмірними не тільки з небезпечністю посягання, але й з обстановкою захисту. Дана обставина напряму залежатиме від об’єктивної сторони злочину (часу, місця, характером вчинення діяння або ж застосування засобів та знарядь).
Допомога юриста у кримінальних справах:
Кримінальні справи являють собою досить складний процес, і якщо особа підозрюється у вчиненні злочину, який був вчинений у зв’язку із перевищенням меж необхідної оборони, то вкрай необхідним є адвокат з кримінальних справ. Важливо провести детальний правовий аналіз ситуації та з’ясувати чи був факт виникнення стану необхідної оборони, з яких підстав вона застосовувалась та чи були наявні всі вищеперелічені ознаки. Адвокат у кримінальних справах допоможе обрати надійну та ефективну стратегію захисту, підкріплюючи її зібраними доказами.