Юристка, спеціалізуюся на військовому праві
ЯК ОТРИМАТИ СТАТУС УЧАСНИКА БОЙОВИХ ДІЙ: НОВІ ПРАВИЛА?
- Відтепер існує спрощена процедура отримання статусу УБД. Особливо корисним матеріал буде тим військовослужбовцям командири яких затягують цей процес або взагалі відмовляють в оформленні такого статусу.
- Варто пам’ятати, що статус УБД надається тим особам, які брали безпосередню участь в бойових діях. Як наслідок військовослужбовці, здійснюють іншу діяльність, не пов’язану з виконанням відповідних бойових завдань отримати такий статус не зможуть.
Важливо! Для осіб, які претендують на отримання статусу УБД після початку повномасштабного вторгнення немає визначеного строку перебування в районі бойових дій. Це означає, що особи, які з тих чи інших причин перебували на виконанні завдань менш як 30 днів, все одно мають право на отримання такого статусу.
Що ж змінилося в порядку отримання?
Головне - був скорочений список документів необхідних для розгляду під час присвоєння відповідного статусу.
- Відтепер на розгляд комісії необхідно надати лише довідку за формою згідно з додатком 6 до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (її форма була змінена, тому зверніть на це особливу увагу).
- Однак, рекомендуємо підготувати і інші документи за їх наявності. Це можуть бути копії журналів бойових дій, копії бойових розпоряджень (бойових наказів), рапорт командира підрозділу, довідка про обставини травми тощо.
- За загальним правилом саме командири або ж начальники військових частин або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі військовослужбовця у проведенні розвідувальних заходів, у виконанні бойових або службових завдань, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов’язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, ЦОВВ чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували такі військові частини, установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, документи зазначені вище.
- Однак, досить часто командири ігнорують такий обов’язок і документи ніхто не відправляє. У такому випадку військовослужбовець має право самостійно звернутися до комісії з документами. Комісії організовані в абсолютно усіх військових формуваннях.
- Якщо Ви проходите службу в Збройних Силах України Ви маєте право звернутися до Оперативного командування того регіону якому підпорядковується Ваша частина, або до Міністерства оборони України. Якщо Ви прикордонник - тоді варто звертатися до Адміністрації Державної прикордонної служби України, якщо нацгвардієць - до командування Національної гвардії України і т.д.
Саме на цьому етапі Вам може знадобитися юридична допомога, адже отримати необхідну Довідку згадану вище буває досить важко. Перше, що варто спробувати це подати рапорт на витребування такої Довідки, який зможуть допомогти скласти наші юристи. Або ж одразу скористатися можливістю звернення з адвокатським запитом, використавши при цьому допомогу наших адвокатів. Останній спосіб є більш надійним та допоможе швидше розв’язати Ваше питання.
Окрім Довідки, необхідно буде підготувати наступні документи:
- заяву;
- згоду на збір та обробку персональних даних;
- засвідчені копії сторінок паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду;
- матеріали розслідування щодо факту перебування в полоні (для тих хто був у полоні), довідка про обставини травми (для тих хто був поранений);
- фотокартка 3*4;
- документ, що підтверджує участь у бойових діях (довідка за формою згідно з додатком 6 до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413).
За потреби Ви можете скористатися нашими послугами й при підготовці повного пакета документів зазначеного вище, а також відправлення та реєстрації їх у потрібній комісії з розгляду документів для отримання військовослужбовцями статусу УБД.
Пам’ятайте! Статус учасника бойових дій надає ряд пільг, які визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Використати, які можливо лише після офіційного оформлення статусу та видачі посвідчення УБД.