Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто між працівниками та роботодавцями виникають конфліктні ситуації чи суперечності, які потребують вирішення іншими способами. а ніж індивідуальні трудові спори.
Загалом колективний спір - це певні розбіжності, що виникають між сторонами соціально-трудових відносин ( колективний договір чи угода).
Найпоширенішою підставою для їх виконання є порушення норм колективного договору, або ж включення до нього умов, що погіршують становище працівників.
Також підставою може виступати значна зміна соціально-економічних умов праці. Колективні спори можуть виникати не тільки в межах окремих підприємств, але й на галузевому та національному рівнях.
Вираження вимог трудового колективу на виробничому рівні:
- У разі виникнення незгоди трудового колективу з вищеописаних підстав, необхідним є формування вимог, у вигляді пропозицій вирішення суперечностей, що викладаються у категоричному характері.
- На цьому етапі вкрай важливою є попередня консультація, яку може надати юрист з трудових питань. Обов’зковим є затвердження змісту вимог на загальних зборах трудового колективу, або ж шляхом збору підписів.
- Варто зазначити, що у випадку зібрання підписів їх кількість не повинна бути нижчою за загальну кількість працівників у колективі.
- Якщо ж був обраний перший варіант, тобто скликання зборів, то порядок їх проведення обов’язково варто зафіксувати у відповідному протоколі, який повинен містити конкретні вимоги колективу, в результаті даний протокол передається на розгляд роботодавцю.
- Однією з компетенцій загальних зборів є обрання особи, або ж органу, який представлятиме інтереси колективу і це є також обов’язковим кроком.
- Далі обраний представницький орган має передати сформовані вимоги колективом, роботодавцю, який в свою чергу протягом трьох днів повинен надати відповідь.
Якщо ж вирішення оспорюваної проблеми виходить за межі компетенції роботодавця, законодавством передбачена можливість направлення вимог до уповноваженого органу у триденний строк з метою подальшого її вирішення.
- Варто зазначити, що загальний строк для надання відповіді роботодавцем не повинен перевищувати тридцяти днів.
- Результатом розгляду та аналізу викладений вимог є рішення, що направляється до органу, який представляє інтереси колективу, формулюється у письмовій формі та виражає згоду або ж незгоду роботодавця з викладеними вимогами.
- Якщо ж роботодавець всіляко заперечує зміст вимог, або ж трудовий колектив не погоджується з його рішенням, то даний факт буде свідчити про наявність підстави для виникнення колективного трудового спору.
- Для його ініціювання представницькому органу на підприємстві необхідно у триденний строк повідомити роботодавця про виникнення спору у письмовій формі.
Шляхи вирішення колективних спорів:
- Одним із способів вирішення колективних спорів - є застосування примирних процедур, що являють собою розгляд спору відповідною комісією. Загалом примирна комісія - це орган, що формується з представників сторін спору та основну мету діяльності вбачає у виробленні рішення, яке б задовольнило як трудовий колектив, так і роботодавця. Дану комісію слід формувати протягом трьох днів з дня виникнення колективного спору. Сторони конфлікту на власний розсуд визначають представників, що будуть входити до складу комісії. Загалом її діяльність полягатиме у веденні переговорів у вільний від роботи час, з правом залучення незалежного посередника та консультуванням з трудовим колективом та роботодавцем. Технічне та матеріальне забезпечення під час проведення переговорів здійснюється за згодою сторін. Чинним законодавством передбачається п’ятиденний строк для вироблення прийнятного для обох сторін рішення, що оформляється відповідним протоколом.
- При виникненні колективних спорів з вищеописаних підстав або ж у разі неможливості примирної комісії вирішити спір - необхідним є створення трудового арбітражу, що являє собою сукупність фахівців та експертів, що вирішуватимуть колективний спір шляхом прийняття рішення. Варто зауважити, що до складу арбітражу обов’язково повинні входити представники сторін спору. Після формування складу трудового арбітражу обирається його колова, та починається розгляд спору по суті. Вже на цьому етапі можуть подаватися певні пояснення, документи та докази на підтвердження позицій сторін спору. Варто зазначити, що у сторін протягом у всього розгляду справи є можливість укласти угоду про вирішення колективного спору. Процедура розгляду повинна тривати не більше десяти днів ( з обґрунтованих причин строк подовжується до двадцяти днів), а її результатом є рішення винесене більшістю голосів. Ухвалене рішення протягом трьох днів надсилається сторонам колективного спору.
Юридична допомога з трудових спорів у колективі:
Оскільки врегулювання колективних спорів - це досить складний процес, то консультація трудового юриста є рекомендованою. Важливо належним чином викладати всі вищеописані документи відповідно до вимог встановлених законодавством, а також комплексно застосовувати способи захист порушених прав. Юрист з трудових спорів допоможе визначитися з ефективним шляхом вирішення спору та забезпечить злагоджену роботу як примирної комісії, так і трудового арбітражу.