Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
З розвитком ринкової економіки все більшої актуальності та значення набувають договори комерційної концесії.
- Загалом за даним договором одна сторона ( правоволоділець) забов’язується передати іншій стороні (користувачу) певний комплекс прав, що пов’язані зі збутом товару або ж наданням послуг за встановлену плату.
- Деякі порівнюють договір комерційної концесії з договором франчайзингу або ж ліцензійними договорами, але варто наголосити на тому, що вони мають різні предмети та юридичну сутність.
- За загальним визначенням договори комерційної концесії є концесуальними, оплатними та двосторонніми.
Особливості договорів комерційної концесії:
- Вкрай важливою особливістю є те, що даний договір надає ряд можливостей для розвитку підприємництва як одній, так і іншій стороні.
- Відповідно до ст. 1116 ЦКУ в якості предмета договору можуть виступати об’єти інтелектуальної власності, комерційний досвід та ділова репутація правоволодільця.
- Виходячи з вищезазначеного можна стверджувати, що у разі укладення договору, правоволоділець отримуватиме дієву мережу підприємницької діяльності для збуту товару та майданчик для рекламування об’єкту інтелектуальної власності, а користувач матиме змогу вести свій бізнес на основі прав, досвіду та репутації, що вже сформована його контрагентом.
- Вигідні умови встановлюються і для кінцевих споживачів товарів чи послуг, адже договір комерційної концесії дозволяє швидко забезпечувати нагальні проблеми шляхом наповнення ринку актуальними товарами, або ж пропонувати необідні послуги.
- Договір укладається виключно у письмовій формі з обов’язковим зазначенням його істотних умов, а саме: предмет, тобто те, що підлягатиме передачі, ціну (винагороду) та строк дії договору.
- Поряд з істотними умовами також варто визначити обсяг прав та обов’язків сторін, перелік форс-мажорних обставин та умови про відповідальність за невиконання договірних забов’язань.
Договором також може встановлюватись певна територія, в межах якої використовуватимуться права, досвід та репутація правоволодільця.
- Варто зазначити, що винагорода за предмет договору може виплачуватися у вигляді фіксованих разових платежів, прибутку від реалізації товару чи надання послуг, чи відрахувань від нього, або ж у формі періодичних платежів.
- Серед обов’язків правоволодільця можна виділити наступні: надавати комерційну та технічну інформацію користувачу щодо здійснення наданих прав, всіляко сприяти користувачеві під час використання предмету договору, а також постійно здійснювати контроль якості товарів, що виготовляє користувач.
В свою чергу користувач забов’язується: використовувати права, комерційний досвід та ділову репутацію виключно тим способом, що визначений договором, забезпечувати якість товарів, виконувати інструкції правоволодільця стосовно наданих ним прав, повідомляти кінцевих споживачів товарів чи послуг, про використання прав, що належать володільцеві та не розголошувати конфіденційну інформацію правоволодільця.
Процедура укладення договору комерційної концесії:
- Першим кроком в укладенні будь-якого договору, є перевірка контрагента на предмет наявності у нього заборгованостей, судових рішень в яких він виступав однією із сторін, відповідності реєстраційних даних (розмір статутного капіталу, найменування, дату реєстрації, а також вид форми власності, що закріплена за юридичною особою). Перевіряти також слід доступну фінансову інформацію та якщо суб’єкт господарювання займається діяльністю, що підлягає ліцензуванню - наявність ліцензії.
- Наступною стадією є підготовка змісту договору. Як вже зазначалося, договори комерційної концесії повинні укладатися виключно у письмовій формі, у випадку недотримання даної вимоги, договір вважатиметься нікчемним. Необхідно зазначити всі істотні умови та інші з переліку вищезазначених. Варто досить детально прописувати кожну з умов та не допускати пунктів які можуть трактуватися двозначно. Важливою деталлю є те, що договір укладається у формі єдиного документа, тобто спрощений спосіб в даному випадку не застосовується. Оскільки договір комерційної концесії є концесійним, то він вважатиметься укладеним, коли сторони дійшли згоди щодо всіх його істотних умов. Для третіх осіб, договір буде вважатися укладеним з моменту його реєстрації.
- Заключною стадією є державна реєстрація договору. Відповідно до ст. 1118 ЦКУ реєстрацію договору комерційної концесії повинен здійснювати орган, що реєстрував правоволодільця. Отже, необхідно звернутися до ЦНАПу, із заявою та необхідними документами. Якщо ж правоволоділець зареєстрований за кордоном, то звертатися необхідно саме до іноземних установ. Важливість реєстрації зумовлена тим, що у випадку реалізації користувачем неякісних товарів, правоволоділець за відсутності реєстрації, не зможе посилатися на укладений договір та забов’язуватиметься відшкодувати завдану шкоду та задовольнити вимоги кінцевих споживачів.
Допомога юриста в укладенні договорів комерційної концесії:
Юридичні послуги в укладенні договорів комерційної концесії є необхідними, адже співпраця між суб’єктами господарювання, яка передбачає передачу прав на об’єкти інтелектуальної власності, комерційний досвід, або ж ділову репутацію вимагає детального правового аналізу та належної конкретизації. Юрист забезпечить складення змісту договору, що не суперечитиме діловим інтересам сторін та зможе ефективно регулювати відносини між ними. Окрім цього, послуги юриста можуть знадобитися і на етапі реєстрації укладеного договору, адже у випадку співпраці з іноземними компаніями можуть виникнути певні тонкощі та складнощі, вирішення яких буде обов’язком юриста.