Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В повсякденному житті досить часто використовуються договори зберігання, відповідно до яких одна сторона, що виступатиме в ролі зберігача, бере на себе забов'язання зберігати певну річ іншої сторони (поклажодавця) та повернути її поклажодавцеві в схоронності.
- Даний договір є двостороннім, що передбачає виникнення прав та обов'язків в обох сторін, реальним чи консесуальним ( в залежності від домовленості про це сторін), та відплатним або ж безоплатним (дивлячись на те, чи встановлюється плата за зберігання).
- Укладення такого договору є актуальним при зберігання цінностей у банку чи камерах схову, у випадку зберігання авто, або ж певних продуктів на складі.
- Окремим різновидом є договір охорони метою укладення якого є забезпечення недоторканності та схоронності рухомого майна чи нерухомості.
Особливості договору зберігання:
Будь-який цивільно-правовий договір передбачає виникнення певних прав та обов'язків і договір зберігання не є виключенням. До обов'язків зберігача можна віднести обов'язок прийняти річ на зберігання, у випадку якщо договір укладатиметься з професійним зберігачем який має камери схову або ж спеціальні приміщення. Наступним обов'язком зберігача є обовязок гарантування схоронності речі, що є предметом договору.
Відповідно до ст. 943 ЦКУ зберігач повинен виконувати обов'язки щодо зберігання речі особисто.
- Винятком є ті випадки, коли передача речі іншій особі на зберігання зумовлена крайньою необхідністю та здійснюється в інтересах поклажодавця. Варто зазначити, що зберігач не має права користуватися річчю, яка знаходиться у нього на зберіганні.
- Ще одним важливим обов'язком, який встановлений чинним законодавством є забов'язання повернути річ у тому ж стані в якому вона була передана.
- У випадку, коли сторони встановили плату за зберігання, на поклажодавця покладається обов'язок сплатити встановлену договором суму.
- Вкрай важливим є визначення умов договору, які варто прописувати при його укладенні.
Серед них наступні: визначення предмету договору (конкретна річ, що передаватиметься на зберігання); встановлення ціни договору, тобто безпосередню вартість збереження майна, та додатково слід прописати умову про порядок здійснення оплати; встановлення обсягів прав та обов'язків сторін та перелік форс-мажорних обставин; обоа'язковим є визначення відповідальності сторін за невиконання своїх забов'язань та строку дії договору. Якщо ж на період зберігання речі їй було завдано шкоди, або ж взагалі вона була втрачена - зберігач забов'язаний відшкодувати завдані збитки. У випадку, коли зберігання речі викликало певні збитки для зберігача, то покалжодавець в свою чергу відшкодовуватиме їх, але за умови, якщо на момент передачі предмету договору, зберігач був непоінформований про властивості речі, які викликатимуть збитки. Бувають випадки, коди на період зберігання виникли певні небезпечні обставини, що загрожують втрато речі або ж її пошкодженням - в такому разі зберігач повинен змінити умови зберігання про що обов'язково повідомити власника речі.
Як скласти договір зберігання?
- Першим кроком є розроблення проекту договору, який міститиме в собі всі вищеописані умови. Варто зазначити, що договір зберігання може укладатися як у письмовій так і в усній формі. У випадках, коли хоча б одна із сторін перебуватиме у статусі юридичної особи, або ж якщо ціна договору між фізичними особами перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доході громадян - складення договорів передбачається виключно у письмовій формі. Варто зауважити на тому, що У випадку невиконання договірних забов'язань контрагентом, що випливають з договору, який укладався в усній формі, можуть виникнути складнощі з обґрунтуванням правової позиції та доказуванням під час судового розгляду.
- Після формування проекту договору зберігання є підготовка оферти, тобто пропозиції. що буде виражати намір однієї із сторін укласти договір. Обов'язковою умовою для оферти є наявність істотних умов майбутнього договору. Пропозиція повинна бути адресована безпосередньо контрагенту та може містити строк протягом якого контрагент повинен надіслати свою відповідь.
- Наступним кроком є отримання від контрагента відповіді на пропозицію вигляді акцепту. Відповідь не повинна містити заперечень, умов, або ж вимог. Акцепт повинен адресуватися саме оференту, та виражати згоду з усіма запропонованими умовами.
- Договори відповідального зберігання необхідно також підкріплювати актом приймання-передачі. Даний акт виступатиме своєрідним доказом того, що певна річ дійсно буда передана на зберігання від однієї особи до іншої. Акт оформлюється у вигляді додатку до договору та повинен містити в собі відомості про сторін, факт передання та приймання речі та обов'язково підписи обох сторін акту.
Допомога юриста в укладенні договору зберігання:
Складання та оформлення договорів будь-якого характеру потребує юридичного супроводу. Саме юрист належним чином врахує правила складення договорів, що передбачені чинним законодавством та не допустить умов, що ставитимуть у невигідне становище свого клієнта. Підготовка проекту договору, складення оферти та акту прийманння - предачі - це основні обовязки юриста при укладенні подібних договорів.