Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Згідно з українським законодавством кожна людина має право працювати, обирати рід занять, заробляти своєю працею на життя. Саме держава є гарантом таких прав. Всі громадяни є рівними у виборі професії та умовах праці. Право на працю реалізовується працівником через укладення трудового договору з роботодавцем. Кожен працівник має право на відпустку, відпочинок, безпечні умови праці, виплату лікарняних, вирішення трудових конфліктів.
Часто виникають випадки коли працівники підлягають незаконному звільненню, у зв’язку з чим порушуються їх права. Для захисту своїх трудових інтересів необхідно звернутися до суду. Тому, слід знати, що при оформленні на роботу працівник має право отримати свій примірник трудового договору, ознайомитись під підпис з наказом про прийняття.
Причини звільнення працівників можуть бути різними: невиконання обов’язків, з’явлення на робочому місці в нетверезому стані, прогул, призов на службу, скорочення робочого місця, реорганізація, банкрутство.
Якщо працівник був звільнений з його вини, надалі йому буде складно влаштуватися на нову роботу. В цьому випадку юридична консультація звільнення з цих причин є необхідною.
Українське законодавство захищає права працівників, тому забороняється звільнення під час тимчасової непрацездатності, перебування у різних видах відпустках, наприклад відпустці по вагітності та пологам, по догляду за дитиною, працівник неповнолітній. Кожна ситуація має свої особливості. Тому, незаконне звільнення юрист допоможе оскаржити в судовому порядку.
Слід зазначити, що:
- день звільнення це останній робочий день;
- трудову книжку працівник повинен отримати саме в цей день;
- проводиться повний розрахунок з працівником в день звільнення.
Якщо працівнику із затримкою видана трудова книжка, чи не виплачена вчасно заробітна плата або компенсація за дні невикористаної відпустки, працівник має право на стягнення середнього заробітку за весь період такої затримки. І не має значення чи звертався працівник з оскарженням свого звільнення. Юридична консультація зі звільнення без дотримання роботодавцем процедури звільнення допоможе працівнику стягнути те, на що він має право згідно зі законодавством.
Строк оскарження наказу на звільнення складає один місяць від дня його отримання. Інакше вам відмовлять в позовній заяві, якщо не буде доведено поважного строку пропуску.
Звернутися із позовною заявою необхідно до адміністративного суду. Позовна заява подається до суду за місцем перебування роботодавця або за місцем проживання працівника за правилами підсудності. При зверненні до суду зі позовною заявою про незаконне звільнення працівник не сплачує судовий збір.
До позовної заяви працівник повинен подати копії документів:
- трудового договору;
- трудової книжки;
- наказу про оформлення на роботу;
- наказу про звільнення;
- наказу про накладення дисциплінарного стягнення;
- довідки про заробітну плату.
Якщо справу буде вирішено на користь працівника, йому крім поновлення на роботу, виплатять середній заробіток за вимушений прогул. Наказ про звільнення визнають таким, що є незаконним.
Юридична консультація зі звільнення працівника допоможе розібратися з випадками коли роботодавець має право звільнити працівника зі власної ініціативи та таке звільнення є законним. Ось основні підстави:
- на підприємстві відбуваються скорочення, ліквідація, реорганізація або ж роботодавця визнають банкрутом;
- якщо працівник не відповідає займаній посаді, в нього недостатньо вмінь та навичок, або ж стан здоров’я не дозволяє виконувати покладені на нього обов’язки;
- працівник не виконує покладені на нього трудові обов’язки систематично;
- працівник з’являється на роботі в нетверезому сайті;
- прогул працівника;
- нез’явлення на роботі протягом чотирьох місяців під час перебування на лікарняному;
- розкрадання майна на роботі.
Кожна підстава звільнення з ініціативи роботодавця має свої вимоги до оформлення.
Найчастішими випадками неправомірного звільнення є:
- не дотримано процедури скорочення;
- не дотримано правил попередження про ліквідацію підприємства;
- звільнення було під час тимчасової непрацездатності або відпустки;
- працівника не ознайомлено під підпис з наказом про звільнення.
Якщо відсутня провина працівника у звільненні, суд обов’язково ухвалить рішення про поновлення на роботу.