Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Бувають випадки, коли виникає необхідність передачі прав на певний об’єкт інтелектуальної власності, але при цьому без повної уступки таких прав.
- В такому разі актуальним є складення ліцензійних договорів, за якими одна сторона, що виступатиме як ліцензіар, надає дозвіл на використання об’єкту інтелектуальної власності іншій стороні (ліцензіату).
- Передача прав здійснюється на умовах, що визначаються угодою сторін.
- Поряд з цим невід’ємною частиною такого договору є ліцензія, що і буде його предметом та засвідчуватиме безпосередній дозвіл на використання об’єкта.
- Виходячи з вищезазначеного можна стверджувати, що ліцензійний договір регулює процес передачі невиключного права від праволодільця до іншої особи.
Особливості ліцензійних договорів:
Як вже було зазначено, предметом ліцензійного договору є безпосередня ліцензія, яка в свою чергу має певні різновиди, а саме:
- Виключна - це вид ліцензії, яка видається тільки одній особі, та повністю виключає право користування ліцензіаром об’єкта інтелектуальної власності в тих сферах, що нею обумовлені.
- Одинична - це різновид ліцензії, яка видається одній особі і при цьому виключає можливість власника об’єкту інтелектуальної власності видавати ліцензії на використання такого об’єкта іншим особам. На відміну від виключної ліцензії, за одиничної власник має право використовувати об’єкт інтелектуальної власності.
- Невиключна - дана ліцензія передбачає найбільший обсяг можливостей для власника об’єкту інтелектуальної власності, адже дозволяє не тільки використовувати такий об’єкт, але й видавати ліцензії на його використання іншим особам.
Вкрай важливим при укладенні ліцензійного договору є зазначення всіх істотних умов про предмет, ціну та строк дії договору.
Виходячи з правової специфіки використання таких договорів, окрім істотних умов також варто включати наступні: вид обраної ліцензії, сферу, в якій буде використовуватись об’єкт інтелектуальної власності (територія використання, перелік конкретних прав, що передаються та способи їх використання), розмір та строк виплати винагороди, якщо ж договір стосується передачі прав на торгівельну марку, то рекомендованим є включення умови про те, що виготовлені товари чи надані послуги з використанням такої марки не повинні бути нижчими від якості товарів чи послуг, які надає її власник та можливість здійснення контролю власником за використанням такої марки.
- При укладенні ліцензійного договору варто враховувати те, що його предметом не можуть виступати права на той об’єкт інтелектуальної власності, що ще не створений.
- Якщо в договорі не зазначена умова про територію поширення прав на використання об’єту нерухомості, то вважатиметься, що такі права поширюються на всю територію України.
- У випадку, коли ліцензіат значно порушує ті умови, що зазначені в договорі, то у власника прав на об’єкт інтелектуальної власності є можливість дострокового розірвання такого договору.
- Щодо винагороди, яку виплачуватиме ліцензіат власникові, то вона може бути у формі фіксованого платежу, періодичного та комбінованого, що включатиме в себе ознаки як фіксованого, так і періодичного.
Процедура складення та оформлення договорів:
- Першим кроком є формування проекту договору, який повинен включати в себе всі вищезазначені умови, і поряд з цим кожен пункт в ньому повинен бути лаконічним та таким, що не піддаватиметься подвійному трактуванню. Ліцензійні договори укладаються виключно у письмовій формі.
- Далі варто тій стороні, яка бажає його укладення та розробила проект майбутнього договору надіслати контрагенту оферту як документ, який засвідчуватиме бажання укласти договір. Оферта має бути адресована конкретній особі та мати всі істотні умови договору, що укладатиметься.
- Наступним кроком є аналіз надісланої оферти контрагентом та у випадку його згоди на укладення договору - надіслання акцепту, як документа, що засвідчує повну та безумовну згоду з усіма умовами договору. Акцепт має бути адресованим конкретно оференту.
- Якщо ж сторони узгодили всі умови договору, то такий договір підлягає підписанню, що в свою чергу буде означати, що договір є укладеним, так як за загальними ознаками він є консенсуальним. Щодо нотаріального посвідчення та державної реєстрації, то у випадку укладення ліцензійного договору, таке посвідчення та реєстрація не вимагається.
Допомога юриста в укладенні ліцензійних договорів:
Послуги юриста під час складання договорів допоможуть сформувати той проект договору, який буде містити вигідні умови для всіх ого сторін. Юрист врахує всі правила складання договорів, забезпечить правильний процес погодження всій його умов. У випадку виявлення бажання однією із сторін здійснити державну реєстрацію укладеного договору, юрист врахує всі вимоги до оформлення договорів та допоможе в процесі реєстрації.