Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Протягом діяльності суб’єкта господарювання створюються все новій й нові умови та стандарти, правові норми, що можуть зменшувати обсяг можливостей фінансування та взагалі подальшого розвитку бізнесу.
В більшості випадків за таких обставин постає питання про реорганізацію бізнесу, що допоможе не тільки змінити характер його функціонування, але й сприяти збільшенню капіталу та підвищенню його продуктивності.
Загалом реорганізація - це один із видів припинення діяльності суб’єкта господарювання, що характеризується виникненням нового суб’єкта, на підґрунті правонаступництва, тобто з повним або частковим переходом прав та обов’язків від одного суб’єкта до іншого.
Одним із розповсюдженіших видів реорганізації є перетворення, що являє собою зміну організаційно-правової форми, при якому один суб’єкт господарювання перетворюється в інший і до новоутвореного переходить весь обсяг прав та обов’язків попереднього.
Особливості проведення реорганізації шляхом перетворення:
Як вже було зазначено, під час перетворення відбувається зміна організаційно-правової форми.
Загалом така форма - це певний комплекс юридичний, господарських умов та стандартів, які визначаються характер, способи, та умови відносин між власниками суб’єкта господарювання, а також з іншим суб’єктами, режим їх майнової відповідальності, порядок створення та припинення.
- Щодо причин зміни організаційно-правової форми, то найчастішими є потреба в оптимізації фінансових ресурсів та податкових платежів, недостатня консолідація напрямків діяльності бізнесу, або ж недосконале нормативне регулювання функціонування певної організаційно-правової форми.
- На практиці можна зустріти випадки перетворення ТОВ в акціонерне товариство, або ж приватного підприємства в ТОВ, чи реорганізація закритого акціонерного товариства у відкрите.
- Звісно кожен із цих випадків передбачає свою процедуру та особливості.
- Варто зазначити, що перетворення відрізняється від всіх інших видів реорганізації тим, що у новоствореного суб’єкта господарювання зберігається ідентифікаційний код, активи, власники попереднього.
- Виходячи з цього можна зазначити, що у випадку перетворення будь-якого товариства розмір часток, його учасників або ж акціонерів у статутному капіталі повинен дорівнювати розміру часток у статутному капіталі новоствореного товариства.
- Цей же принцип застосовується і у випадку перетворення закритого акціонерного товариства у відкрите.
Загальна процедура проведення реорганізації шляхом перетворення:
Звісно, кожне окремий випадок передбачає свої особливості та процедуру, але загалом в процесі перетворення суб’єктів господарювання дотримуються наступних кроків:
- Першим кроком є прийняття рішення про реорганізацію суб’єкта господарювання шляхом припинення. Таке рішення обов’язково варто приймати на загальних зборах учасників товариства. Якщо перетворюється ТОВ, то загальні збори скликаються виконавчим органом, шляхом надсилання відповідного повідомлення. У випадку акціонерного товариства, то скликання зборів віднесено до компетенції наглядової ради такого товариства. В будь-якому випадку, підчас проведення загальних зборів складається відповідний протокол, який буде засвідчувати згоду учасників товариства на проведення реорганізації. Протягом трьох днів після прийняття рішення варто подати відповідні документи для реєстрації рішення про припинення до державного реєстратора.
- Далі учасники переходять до обміну корпоративних прав товариства, що реорганізується на забов’язання про видачу аналогічної кількісті корпоративних прав товариства в статутному капіталі того, що створюється в результаті реорганізації та складається передавальний акт.
- Наступним кроком є скликання установчих зборів учасників з метою прийняття рішення про створення нового товариства та внесення змін до установчих документів.
- Всі вищеописані зміни варто закріпити в реєстрах шляхом проведення перереєстрації у відповідних органах. Даний крок реалізується після звершення припинення та передбачає подання документів для її державної реєстрації та реєстрації створення новоутвореного товариства.
- Заключний кроком є обмін письмових забов’язань на корпоративні права новоствореного підприємства в результаті перетворення.
Послуги юриста для бізнесу в процедурі перетворення:
Бізнес-юрист допоможе визначитися з тим, яка саме організаційно-правова форма може задовольнити потреби учасників та пришвидшить досягнення поставлений цілей. Юрист для бізнесу забезпечить супровід протягом всіх етапів реорганізації та врахує всі законодавчо-встановлені вимоги. Оскільки процедура реорганізації є досить складною та має багато особливостей юридичний супровід бізнесу в цьому питанні є вкрай важливим.