Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто можна зустріти випадки, коли при передачі власності, грошових коштів у борг сторони не підкріплюють такі дії правильно складеним документом (договором позики, розпискою), а покладаються на довіру до свого контрагента - це є значною помилкою.
- Загалом за договором позики одна сторона, що виступає як позикодавець, бере на себе забов’язання передати у власність іншій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, а той у свою чергу, забов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму коштів чи кількість речей.
- Нерідко такі договори супроводжуються складенням боргової розписки, що виступатиме вагомим доказом не тільки укладення договору позики, але й засвідчуватиме отримання коштів позичальником.
Боргова розписка як дієвий інструмент забов’язальних правовідносин:
- Спершу варто визначитися з тим, що боргова розписка не має правового статусу договору позики, а виступає лише документальним підтвердженням виникнення договірних правовідносин між сторонами.
- Із загального визначення, що наведено вище, можна стверджувати про те, що правильно складена боргова розписка - це дієвий інструмент позикодавця, за допомогою якого він може захистити свої права та повернути наданий ним борг.
- За наявності розписки притягнути до відповідальності контрагента, який порушив договірне забов’язаня, буде набагато простіше.
Для того щоб розписка мала свою юридичну силу в ній обов’язково необхідно зазначати наступне: дату та місце складення, ПІБ та відомості сторін договору позики та місце проживання кожного з них, чітко визначити суму боргу та строк у який вона повинна бути повернута позикодавцеві, а також відомості про свідків (за наявності).
- Боргова розписка має бути складена від руки самим позичальником та після цього підлягає підписанню обома сторонами.
- Поряд з обов’язковими реквізитами вкрай важливим є також зазначення місця виконання забов’язання позичальником, умови у відповідності до яких боржник отримав кошти від позикодавця, а також умови щодо повернення суми боргу (з відсотками за користування позикою, або ж без таких) та визначити прямий обов’язок позичальника повернути суму боргу.
- Варто зазначити, що позика може надаватись як в національній, так і в іноземній валюті і про це також необхідно зазначити в розписці.
- Розписка укладається виключно у письмовій формі якщо сума позики перевищує 10 неоподаткований мінімумів доходів громадян.
- Щодо нотаріального посвідчення такого документу, то воно не є обов’язковим.
- Важливість зазначення умови про строк виконання забов’язання зумовлюється тим, що у випадку відсутності такої умови, позикодавець матиме право вимагати виконання забов’язання у будь-який час, шляхом пред’явлення вимоги. Позичальник в свою чергу протягом семи днів повинен задовольнити таку вимогу.
Процедура стягнення боргу за розпискою:
- Бувають випадки, коли позичальники не виконується своїх забов’язань та не повертають суму боргу кредитору.
- В такому разі позикодавцю слід приступити до переговорів зі своїм контрагентом. Даний крок є методом врегулювання спору у досудовому порядку правильно реалізувавши який, можна не допустити доведення спору до суду.
- Якщо ж все ж таки спір не було вирішено переговорами сторін і позичальник відмовляється повертати борг, то найбільш дієвим та доцільним є звернення до суду з позовом в рамках цивільного судочинства.
- У випадку правильно оформленої боргової розписки у позивача буд наявний вагомий аргумент на його користь.
- Якщо в договорі було зазначено місце виконання забов’язання, то позов подається за місцем виконання такого забов’язання.
- В позові варто коротко описати обставини справи, визначити позовні вимоги, обґрунтувати викладене нормативним регулюванням, описати використані способи досудового врегулювання спору та встановити ціну позовної заяви, що буде включати в себе як основну суму боргу, так і відсотки та пеню.
- При формуванні змісту позову рекомендованими є послуги адвоката. Вкрай важливим є підкріплення викладеного зібраними доказами, які додаються до позову.
- Також до позовної заяви додаються її копії та квитанція про сплату судового збору.
- Щодо доказів то ними в таких справах можуть виступати укладений договір позики, боргова розписка, а також претензії, які направлялися боржнику з метою досудового врегулювання спору.
Допомога юриста в укладенні договору позики та боргової розписки:
Послуги юриста при укладенні договору є досить важливим, адже саме він допоможе сформувати такий проект договору, який би містив всі істотні умови і при цьому не ставив би сторін, які його укладають, у невигідне становище. Виходячи із юридичного значення боргової розписки при укладенні договору позики, юрист забезпечить правильне оформлення даного документу, а у випадку невиконання договірного забов’язання - ефективне застосування розписки у судовому порядку.