Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто виникають випадки, коли складені цікаві бізнес-проекти, поставлені амбітні цілі, але кількість ресурсів не дозволяє реалізувати заплановане.
Дієвим інструментом, що допоможе вирішити цю проблему є укладення договору спільної діяльності, що являє собою об'єднання двох чи більше учасників, без створення юридичної особи, для досягнення спільної мети, що звісно не суперечить чинному законодавству.
Виходячи з даного визначення, договір про спільну діяльність - це можливість об'єднати кошти, майно, або ж інші цінності для реалізації підприємницької діяльності, або ж досягнення інших цілей, що не пов'язані з підприємництвом, при цьому уникаючи процедури створення юридичної особи.
Особливості договору про спільну діяльність:
- Спершу варто визначитися з юридичними ознаками такого договору, щоб краще зрозуміти його правовий сенс.
- Загалом договір про спільну діяльність може бути двостороннім, або ж багатостороннім, тобто існує можливість об'єднати достатньо велику кількість учасників, які при цьому будуть наділені як правами, так і обов'язками, обсяг яких вже конкретно визначається при укладенні договору.
- Також даний договір є консенсуальним, тобто таким, що вважається укладеним, з моменту досягнення згоді сторонами щодо всіх його істотних умов.
- Учасниками договору про спільну діяльність можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, а також допускається участь і нерезидентів.
Щодо різновидів даного договору, то виходячи з нормативного регулювання та практики, можна виділити наступні його види:
- договір, що передбачає об'єднання внесків його учасників та договір,
- що не передбачає такого об'єднання.
Основа ознака буде характерною як для першого, так і для другого виду - досягнення спільної мети.
- А ось характер такої мети, і буде зумовлювати їх відмінність, адже якщо сторони мають мету отримання прибутку, або ж досягнення іншої мети, яка передбачає об'єднання певних ресурсів, такий договір передбачатиме об'єднання внесків та буде мати ознаки договору простого товариства, що регулюється в свою чергу податковим законодавством.
- В такому випадку передбсається виникнення податкових зобов'язань, а отже і обов'язку щодо реєстрації укладеного договору в податковій службі.
- Інший вид договору про спільну діяльність не передбачає об'єднання внесків, а отже в більшості випадків мета, з якою суб'єкти діють спільно не передбачає отримання прибутку.
- При цьому у сторін не виникає податкових, або ж бухгалтерських забов'язань.
Вкрай важливим при укладенні договору є зазначення всіх умов, які комплексно регулюватимуть правовідносини між його учасниками, а саме:
- предмет,
- ціна
- та строк дії договору.
Окрім істотних умов, обов'язково варто визначити розмір та порядок внесення внесків, порядок розподілу функцій при веденні спільної діяльності, порядок розподілу результатів від такої діяльності, а також умову про відшкодування витрат, які пов'язані зі спільною діяльністю.
- В умові про внески, варто конкретизувати вид внеску (грошові кошти, рухоме чи нерухоме майно, або ж інші цінності), а також чітко визначити його розмір.
- Щодо розподілу функцій, то за згодою всіх учасників договору, один із таких учасників уповноважується на ведення обліку результатів діяльності, вирішення питань з оподаткування та інших справ, що пов'язані зі спільною діяльністю.
- Умова про прибуток, може передбачати пропорційний розподіл результатів спільної діяльності в залежності від вартості вкладів кожного учасника.
- Важливою деталлю є те, що внесене учасниками майно, або ж продукція, яка була виготовлена в результаті спільної діяльності суб'єктів та догоди від такої діяльності, належить учасникам на праві спільної часткової власності, у випадку, якщо інше не передбачається самим договором, тобто допускається визначення часток кожного з учасників у праві власності.
Процедура укладення договору про спільну діяльність:
- Першим кроком є розробка проекту договору, який повинен включати всі вищезазначені умови. Варто уникати формулювань, які можуть піддаватися подвійному трактуванню, та чітков визначати всі важливі аспекти регулювання спільної діяльності. Варто зазначити, що договір має укладається в письмовій формі, а недодержання цієї вимоги, може призвести до його нікчемності.
- Розробивши проект, та визначивши всі істотні умови варто підготувати пропозицію контрагенту щодо укладення договору у вигляді оферти. Оферта має містити всі істотні умови договору та має бути адресована конкретній особі або ж декільком особам. Важливо щоб складена оферта повною мірою виражала німір укласти договір. Надсилати пропозицію можна у письмовому чи електронному вигляді.
- Отримавши оферту, контрагент у строк, що зазначений в ній, повинен надіслати відповідь на пропозицію у вигляді акцепту. Така відповідь має бути безумовною, повною та адресованою конкретній особі (оференту). Надіславши акцепт, контрагент підтверджує свою згоду на укладення договору. Після цього договір підлягає підписанню
- Якщо договір про спільну діяльність поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності - такі договори підлягають реєстрації у контролюючих органів. Для цього варто звернутися до відділення контролюючого органу за місцем обліку із наступними документами: реєстраційною заявою платника ПДВ, заявою за формою №1-ООП та копією укладеного договору, а також іншими документами, які до них додаються.
Допомога юриста в укладенні договору про спільну діяльність:
Послуги юриста допоможуть уникнути укладення договорів, які б містили умови, що ставилять його сторін у невигідне положення. Оскільки договори про спільну діяльність передбачають можливість об'єднання внесків, то вкрай важливо детально прописати умови, які регулюють порядок передачі таких внесків, та все що з ними пов'язано, а для цього необхідно провести правовий аналіз ситуації, врахувати вимоги законодавства та загалом мету з якою суб'єкти здійснюють спільну діяльність - все це може реалізувати кваліфікований юрист.