Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Сучасний світ все більше і більше сприяє соціальній взаємодії, тим самими обумовлює необхідність вагомого елемента суспільного життя - послуг.
Поряд з цим кожна надана послуга повинна врегульовуватись між сторонами і чинне законодавство передбачає таку можливість.
Договір по надання послуг - це певна угода між замовником та виконавцем послуги, відповідно до якої виконавець бере на себе забов’язання за завданнями замовника надати послугу, що споживається в процесі вчинення певної дії, чи діяльності, а замовник в свою чергу забов’язується внести плату, розмір якої встановлюється договором.
За загальною характеристикою результат послуги завжди буде мати немайновий характер та направлений на задоволення певних потреб.
Особливості договору про надання послуг:
- Почати слід із визначення загальних ознак такого договору, а саме про його двосторонність, тобто наявність обсягу прав та обов’язків в обох сторін договору.
- Також такий договір може бути як реальним, так і консенсуальним, вибір одного із цих варіантів буде значно впливати на встановлення моменту, з якого договір буде вважатися таким, що є укладеним.
- В більшості випадків, договір про надання послуг є відплатним, тобто сторонами встановлюється певна плата за надані послуги.
- Щодо суб’єктів, які можуть укладати такій договір, то цивільне законодавство не встановлює чітких обмежень, а отже сторонами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
- Якщо ж специфіка та характер послуги передбачає виконання її суб’єктом підприємницької діяльності, то вона має бути наданий виключно таким суб’єктом (житлово-комунальні , будівельні, медичні послуги).
- Вкрай важливо при укладенні зазначити всі істотні умови договору, а саме: предмет (варто деталізувати яку саме послугу надаватиме виконавець), ціну (встановлюється розмір, строки та порядок її оплати) та строк дії договору. Варто зазначити, що плата за виконані послуги може вноситись на щомісячні основі, або ж залежати від результату та розділятись на декілька етапів - всі ці особливості, обов’язково варто прописати в договорі.
Поряд з істотними умовами, варто звернути увагу і на додаткові, адже вони також мають вагоме значення:
- Відповідальність сторін за невиконання забов’язань. Виконавці, що не надали послугу, або ж надали її неналежним чином, тим самим спричинивши збитки замовнику, несуть відповідальність у вигляді відшкодування завданих збитків у повному розмірі. В договорі варто чітко встановити розмір штрафних санкцій та порядок їх сплати. Поряд з цим необхідно зазначити перелік форс-мажорних обставин, які звільніють від відповідальності за порушення умов договору.
- Умови про виконання договру. За загальним правилом послуги надаються самими виконавцем, але в деяких випадках допускається передання обов’язку виконавця третім особам. При цьому третя особа не нестиме ніяких забов’язань перед замовником, а буде забов'язаною виключно перед виконавцем.
- Дострокове розірвання договору. Відповідно до ст. 907 ЦКУ допускається розірвання договору шляхом односторонньої відмови від нього, або ж в тому випадку, коли розірвання договору може бути спричинене угодою сторін. При цьому передбачається укладення додаткової угоди.
- Права та обов’язки сторін. В договорі варто чітко окреслити обсяг прав та обов’язків, тобто межі допустимої поведінки як виконавця, так і замовника.
- Порядок приймання послуг. В більшості випадків це реалізується за допомогою складання Акту приймання-передачі наданих послуг, що буде підтверджувати виконання сторонами своїх забов’язань, відсутність претензій та виступатиме в якості первинного документа, що підтверджуватиме здійснену операцію.
Процедура укладення договору про надання послуг:
- Спершу варто розробити проект договору, що включатиме всі вищезазначені умови та буде ефективно врегульовувати правовідносини між сторонами. Варто зазначити, що договір необхідно укладати у письмовій формі, особливо якщо договір укладається між юридичними особами або між фізичною та юридичною особою.
- Наступним кроком є складення пропозиції укласти договір до свого контрагента, що буде мати вигляд оферти. Оферта має виражати намір укладення договору, адресується конкретній особі та обов’язково повинна містити істотні умови майбутньої угоди. Також в ній може зазначатися умова про строк для відповіді на пропозицію. Надсилати оферту можна у письмовому, або ж електронному вигляді.
- Отримавши оферту, контрагент у встановлений у ній строк проаналізувавши умови, що зазначені в ній, повинен надіслати відповідь, що буде мати вигляд акцепту. Акцепт характеризують безумовність, повнота та конкретизована адресність. Відповідь повинна виражати згоду на укладення договору. Вже після цього договір підлягає підписанню. Щодо нотаріального посвідчення, то воно в такому разі воно не є обов’язковим, але може бути проведе за вимогою однієї із сторін.
- Вже після надання послуг виконавцем, варто скласти відповідний Акт, що повинен містити відомості про сторін, які його укладають, перелік виконаних послуг та їх вартість, а також те, що у сторін не виникає претензій з приводу самих послуг. Акт складається в двох примірниках, що залишаються по одному у кожної із сторін. Якщо однією із сторін є ФОП чи ТОВ чи юридична особа іншої організаційно-правової форми, то укладений акт стане вагомим первинним документом, що підтвердить господарську операцію.
Допомога юриста в укладенні договору:
Послуги юриста будуть актуальними при формування проект договору, підготовці оферти, або ж акцепту. Юрист підготує такий договір, що дійсно належним чином врегульовуватиме правовідносини між сторонами, які його укладають та не допустить умов, які піддавалися подвійному трактуванню чи ставили у невигідне становище суб’єктів. Консультація юриста перед укладенням договору - це дієвий інструмент, що в певною мірою збереже кошти та час вже на період виконання його умов.