Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
На ринку нерухомості громадяни часто стикаються з тим, що перед придбанням об’єкта виникає необхідність у його перевірці, власника, дозволів чи наявності обтяжень на предмет купівлі задля уникнення неприємних судових спорів в майбутньому. Важливим є знайти фахівця, який компетентний у цій сфері та допоможе вам розібратися з усіма нюансами. Зазвичай цим займається рієлтор, нотаріус, юрист, залежно від того через кого купуєте нерухомість. Крім того, на сьогодні запроваджено електронні реєстри, через які ви самі зможете здійснити перевірку.
Нерухомість можна придбати на вторинному або первинному ринку.
Перед придбанням нерухомості на вторинному ринку для початку необхідно перевірити власника нерухомості, чи дійсно йому належить право власності на цей об’єкт. Доволі часто буває, що людина представляє інтереси власника нерухомості, в такому випадку вона має пред’явити нотаріальну засвідчену довіреність, в якій вказані її повноваження як представника на оформлення угоди.
Перевірка права власності на нерухомість є важливою передумовою укладення договору купівлі-продажу. До документів, які підтверджують право власності належать:
- договір купівлі-продажу;
- витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. В ньому містяться такі загальні відомості як індексний номер, реєстраційний номер об’єкта, адреса, підстава виникнення права на майно, розмір частки, особу власника;
- свідоцтво про спадщину. В ньому містяться відомості про: особи спадкодавця та спадкоємця, спадкове майно, адреса його знаходження;
- технічний паспорт на будинок чи квартиру. Уважно передивіться чи не було здійснено перепланування чи не знесенні опорні стіни. Якщо так, то це має бути належним чином оформлено через дозвільні документи з видачею нового технічного паспорта.
Попросіть у власника всі оригінали документів для здійснення детальної перевірки об’єкта нерухомості. Він також має надати згоду близьких родичів на продаж об’єкта. Слід звернути увагу чи зареєстровані неповнолітні особи в будинку чи квартирі та наскільки часто мінялися власники. Іноді під цим криється проблеми з об’єктом. Зверніться до нотаріуса, щоб перевірити чи не укладений договір довічного утримання з продавцем.
Через комунальні установи є можливість перевірити наявність боргів за комунальні послуги. Обов’язково на момент придбання слід зафіксувати останні показники лічильників з якими передається нерухомість.
В Єдиному державному реєстрі судових рішень можна перевірити нерухомість на наявність судових спорів щодо нього. Для цього необхідно вести адресу об’єкта в пошуковій стрічці сторінки.
Звернувшись до нотаріуса, він допоможе перевірити чи є нерухомість під арештом чи заставою. Перевірка нерухомості онлайн здійснюється самостійно на сайті Міністерства юстиції України в Кабінеті електронних сервісів.
Первинний ринок нерухомості полягає в тому, що об’єкти продаються до завершення будівництва. Така угода є більш ризикованою для майбутнього власника.
Першою складовою законності такого придбання є те, що нерухомість будується на земельній ділянці яка знаходиться в оренді чи праві власності фірми-забудовника. Тому, наявність цих документів слід перевірити.
Друга складова – це наявність чинних містобудівних умов та обмежень, що видаються міською радою. Їх можна перевірити на сайті містобудівного кадастру кожного міста.
Третя складова – це наявність дозволу на початок будівельних робіт. Його видає інспекція Держархбудконтролю. Дозвіл можна перевірити на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції.
В ЄДР можна перевірити фірму забудовника, наприклад місце знаходження, статутний капітал, види діяльності, особу засновника, чи не припинено діяльність.
Придбання нерухомості та складання договору купівлі-продажу є дуже відповідальним моментом, оскільки вимагає значних витрат, тому радимо завжди вивчати всю документацію або ж звернутися за допомогою до фахівця.