Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
На разі досить актуальним є питання прийняття спадщини спадкоємцями, що знаходяться за межами України.
- Актуальність даної теми зумовлюється тим, що на період воєнного стану велика кількість українців виїхала за кордон і фізично не має можливості прийняти спадщину та вирішити всі інші юридичні питання, які пов’язані з цим.
- Загалом прийняття спадщини - це процес, що є досить детально врегульованим чиним законодавством та являє собою перехід прав та обов’язків, що формують склад спадщини від фізичної особи, яка померла, тобто спадкодавця, до спадкоємців.
- У випадку відсутності спадкоємців в межах України, можливість прийняття спадщини не виключається, але буде мати певні юридичні особливості, а тому вкрай важливою є попередня консультація юриста щодо набуття спадщини.
Загальні засади процедури спадкування:
Відповідно до ст. 1217 ЦКУ спадкування може здійснюватись у двох формах: за законом та за заповітом.
- Поряд з цим, для того щоб реалізувати прийняття спадщини, спадкоємцеві необхідно подавати відповідну заяву до нотаріуса у встановлений строк (строк прийняття спадщини - 6 місяців), а нотаріус в свою чергу повинен відкрити спадкову справу та зареєструвати її у відповідному реєстрі. Варто зазначити, що до складу спадщини можуть входити не всі права та обов’язки які належали спадкодавцеві, адже відповідно до ч. 2 ст. 1219 ЦКУ не успадковуватимуться особисті немайнові права, права на участь у товариствах (в деяких випадках корпоративні права можуть успадковуватись), право на відшкодування шкоди, право на аліменти, пенсії та інші виплати, а також права та обов’язки, що випливають з договірного забов’язання у якому спадкодавець виступав як кредитор чи боржник.
- Бувають випадки, коли спадкоємці пропускають строки для прийняття спадщини, що в деякій мірі ускладнює подальший процес спадкування.
- В такому разі законодавство передбачає можливість поновлення строку, але виключно за наявності згоди на це інших спадкоємців або ж рішення суду.
- Ключовим у цьому питанні є саме причини з яких вищезазначений строк було пропущено, а саме їх вагомість. Варто зазначити, що перебування за межами України - не визнається вагомою причиною для пропущення строку прийняття спадщини.
Прийняття спадщини шляхом звернення до консульської установи:
- Відповідно до ст. 38 ЗУ "Про нотаріат" до компетенцій консула віднесено засвідчення справжності підписів на документах.
- При цьому варто враховувати те, що консули не посвідчують факти, які викладаються в таких документах.
- Виходячи з цього першим способом прийняття спадщини за кордоном є звернення із відповідною заявою до консульської установи.
- Окрім самої заяви необхідно також мати: закордонний паспорт спадкоємця, фотокопію першої його сторінки , копію свідоцтва про смерть, а також копію заповіту (якщо такий наявний).
- За проведення нотаріальних дій в консульських установах передбачається сплата консульського збору, який вноситься у безготівковій формі безпосередньо під час вчинення таких дій.
- Щодо самої заяви, то вона подається спадкоємцем особисто, та обов’язково ним підписується.
Прийняття спадщини шляхом звернення до нотаріуса:
- Якщо ж спадкоємець перебуває за межами території України, але бажає прийняти спадщину, то можливий інший варіант, що пов’язаний із направленням відповідної заяви поштою до нотаріуса, який знаходиться в Україні.
- Підпис на заяві, що направляється повинен бути посвідчений нотаріально, а сама заява направляється в межах строку для прийняття спадщини.
- Після прийняття заяви, нотаріус заводить спадкову справу та вносить відомості до відповідного реєстру.
- Якщо ж спадкоємцем було направлено заяву, в якій недотримано умову про нотаріальне посвідчення підпису, то нотаріус в свою чергу заводить спадкову справу, і паралельно цим повідомляє спадкоємця про необхідність направлення заяви, яка матиме належне посвідчення.
Допомога юриста в прийнятті спадщини за кордоном:
Послуги юриста допоможуть нівелювати складнощі прийняття спадщини для спадкоємців, які знаходяться за межами країни. Адвокат питання спадщини, забезпечить реалізацію вищеописаних способів відповідно до вимог законодавства, а у випадку пропущення шестимісячного строку - поновити такий строк шляхом належного обґрунтування вагомості причин з яких він був пропущений спадкоємцем.