Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить актуальним в багатьох сферах суспільних відносин є договір про створення за замовленням об’єктів прав інтелектуальної власності, адже в процесі налагодження маркетингових процесів, виробництва, дизайну діяльність суб’ктів тісно переплітається з об’єктами інтелектуальної власності.
Загалом такий договір передбачає, що одна сторона, яка виступатиме в якості творця (художник, письменник, та ін.) бере на себе забов’язання створити об’єкт права інтелектуальної власності згідно з вимогами іншої сторони (замовника) у строки, що встановлюються в договорі.
В укладенні договору повинні бути зацікавлені обидві сторони, адже саме за допомогою нього можна врегулювати ті особливості, деталі, які не визначаються законодавством, і поряд з цим задовольнятимуть інтереси як творця, так і замовника.
Особливості договору про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності:
Спершу варто визначити основні ознаки такого договору, адже це допоможе повною мірою зрозуміти його правову сутність.
- Однією із ознак є консенсуальність, тобто даний договір буде вважатись укладеним, з моменту. коли сторони дійдуть згоди щодо всіх його істотних умов.
- Також характерною ознакою є двосторонність, адже передбачається наявність певного обсягу прав та обов’язків в обох сторін.
- Поряд з цим передбачається. що виготовлення об’єкта за замовленням може здійснюватисть за певну плату, а отже мова йде про таку ознаку як оплатність.
- Як вже зазначалося, що суб’єктами, які укладатимуть договір є творець та замовник.
Поряд з цим суб’єктний склад все ж таки потребує деякої конкретизації, адже творець об’єкта прав інтелектуальної власності виступає первинним суб’єктом авторського права як носій майнових та особистих немайнових прав на майбутній об’єкт.
- Також саме на творця покладається обов’язок передачі виготовленого об’єкта, для подальшого його використання замовником.
- Щодо другої сторони, а саме замовника, то ним можу виступати як фізична, так юридична особа, яка має можливість реалізувати використання створеного об’єкта прав інтелектуальної власності у відповідності до умов договору.
- Істотними умовами договору є умова про предмет (безпосередній об’єкт прав інтелектуальної власності), а також способи і умови за якими використовуватиметься замовником предмет договору.
Варто зазначити, що предмет повинен бути достатньо деталізованим, включаючи якісні та кількісні характеристики в залежності від об’єкта який створюється.
- Так, наприклад, якщо предметом договору є твір, то необхідно описати назву, жанр, обсяг, мову твору та сфери в яких він буде застосовуватись.
- Окрім істотних також варто визначити й наступні умови: порядок передачі створеного об’єкта права інтелектуальної власності, порядок та розмір виплати нагороди, визначити відповідальність сторін за невиконання умов договору, а також перелік форс-мажорних обставин за настанням яких сторони звільнятимуться від такої відповідальності.
- Важливою деталлю є те, що умови, які обмежуватимуть право творця на створення інших об’єктів визнаються нікчемними (ч. 4 ст. 1112 ЦКУ). Необхідно звернути увагу й на те, що майнові та особисті немайнові права на створений об’єкт належатимуть саме його творцю.
Процедура укладення договору:
- Перши кроком є формування проекту договору, що включатиме в себе всі істотні умови, детально описуватиме предмет, визначатиме права та обов’язки сторін і не міститиме умов, які б піддавалися подвійному трактуванню або ж ставили його сторін у невигідне положення. Особливо варто звернути увагу на механізм розподілу прав на створений об’єкт. Відповідно до ст. 1107 ЦКУ даний договір варто укладати в письмовій формі.
- Склавши проект, варто надіслати до свого контрагента пропозицію укладення договору у вигляді оферти, яка повинна містити всі його істотні умови, а також повною мірою виражати намір щодо його укладення та адресуватись конкретній особі. В оферті також можуть зазначатися строки для відповіді на неї.
- Прийнявши оферту та проаналізувавши істотні умови, контрагент повинен у зазначені в пропозиції строки, надіслати відповідь у вигляді акцепту. Акцепт повинен бути повним, безумовним і виражати згоду на укладення договору, а також адресуватися конкретно оференту.
- Після отримання відповіді договір підлягає підписанню. Виходячи з того, що такий вид договору є консенсуальним, то він буде вважатися укладеним саме з моменту виникнення згоди щодо його істотних умов.
- Вже після створення об’єкту прав інтелектуальної власності відповідно до умов договору про приймання об’єкту, мж сторонами укладається акт здачі-приймання виконаних робіт, що засвідчуватиме відсутність претензій сторін щодо якості, кількості та інших характеристик предмета договору. Даний акт підписується обома сторонами.
Допомога юриста в укладенні договору:
Послуги юриста при укладенні договору забезпечать врахування інтересів сторін та наявних ризиків, включення умов, які ефективно врегульовуватимуть правовідносини. Юрист надасть консультацію, проведе правовий аналіз ситуації та розробить договір, що не тільки не суперечитиме вимогам законодавства, але й повною мірою допоможе задовольнити інтереси та вимоги, за для яких він укладається.