Консультант

Юридичні консультації 24/7

Відкрити
image

Дієві способи захисту права власності та роль адвоката в їх реалізації

Вітаю 👋

Мене звати Олександр, я Ваш персональний менеджер. Давайте я Вам допоможу?

image
image
BASE (Базова) 7.69
Реклама
Ланткевич Кирило
Ланткевич Кирило
Юрист
Україна / Дніпропетровська область

i

Час прочитання: 8 хвилин Кількість переглядів: 178
Рейтинг:
0
Дата публікації: 27.11.2023

Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.

Чинним законодавством встановлюється невід’ємне та непорушне право власності, що виражається у праві особи на певне майно, яке вона здійснює у відповідності до закону за своєю волею.  

Для захисту прав та інтересів власника чинним законодавством передбачено перелік засобів, за допомогою яких він не тільки зможе відновити порушене право, але й усунути перешкоди для розвитку правовідносин, чи відшкодувати завдану майнову шкоду. 

Речово-правові способи захисту: 

  • Віндикаційний позов - це вид речових позовів, використання якого буде актуальним за наявності потреби у витребуванні особою, яка є власником майна з чужого незаконного володіння. Позивачем в такому разі виступатиме фізична, юридична особа, державні органі чи територіальні громади - головною умовою є втрата позивачем можливості володіти, користуватися та розпоряджатися об'єктом віндикації. В якості відповідача виступатиме особа, яка незаконно заволоділа майном, яка може бути як добросовісною, так і недобросовісною. Позов подається за місцем проживання відповідача. Безпосередньо в самій позовній заяві варто чітко визначити її ціну (вартість майна), а також обґрунтувати правомірність  позовних вимог за допомогою необхідних доказів та зазначити всі інші його змістовні елементи відповідно до вимог законодавства. До такого виду позовів застосовується загальна позовна давність - 3 роки.
  • Негаторний позов - це вид захисту права власності, використання якого буде доцільним, якщо власник майна зазнає неправомірних дій, які не пов’язані з порушенням володіння, але створюють перешкоди у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном. Позивачем виступатиме безпосередній власник майна, або ж суб’єкти речових та забов’язальних прав ( орендар, перевізник та ін.). Щодо відповідача, то ним є особа, яка вчиняє дії, що перешкоджають власнику належним чином користуватися та розпоряджатися своїм майном. У позові варто висловити вимогу щодо усунення вищеописаних перешкод, а також за допомогою доказів обґрунтувати протиправність дій відповідача. Позовна давність для подачі негаторних позові не застосовується. 
  • Визнання права власності - це різновид речово-правових способів захисту, що полягає у поданні позову у випадку оспорюваності права власності, або ж втрати документа, який засвідчує таке право. Досить активно такий засіб використовується у випадках необхідності визнання права власності на новобудову серед декількох юридичних осіб, які займатися будівництвом такого об’єкту, або ж у разі оспорюваності спадкового майна між спадкоємцями.

Забовязально-правові способи захисту: 

  • Якщо при вчиненні правочину не були дотримані вимоги щодо його форми, правочин не був спрямований на настання певних наслідків, що в ньому зазначаються, або ж якщо правочин який вчиняється батьками суперечить правам неповнолітньої, непрацездатної чи малолітньої дитини, під час укладення правочину одна із сторін зазнавала обмежень волевиявлення, або ж якщо зміст правочину суперечить нормам законодавства - все це є підставами для визнання правочину недійсним. Для цього варто звернутися до суду з позовом. Щодо позовної давності, то вона вираховується від дня, коли особа дізналася, або ж могла дізнатися про факт порушення свого права або про ту особу, яка вчинила таке правопорушення.
  • Одним із видів недоговірного забов’язально-правого способу захисту є повернення майна, яке було безпідставно набуте або ж збережене. В такому разі за допомогою подачі відповідного позову до суду, можна домогтися не тільки повернення майна в натурі, але й відшкодування доходів, які отримав незаконний володілець на період володіння майном. Позивачем є безпосередній власник майна, а в якості відповідача виступатиме особа, яка набула, або ж зберегла майно без достатніх на те правових підстав. В даному випадку застосовуватиметься загальна позовна давність у 3 роки. 
  • Бувають випадки, коли контрагенти вдаються до невиконання своїх забов’язань, що встановлені договором, тим самим спричиняють збитки іншій стороні. Якщо ж наявна неправомірна поведінка, збитки, зв’язок між діянням та наслідками, а також вина боржника, то в такому разі дієвим методом вирішення спору є звернення до суду з позовом. На позивача покладається обов’язок доказування розміру збитків. В результаті задоволення позовних вимог, кредитор може отримати відшкодування вартості майна, яке було пошкоджено, додаткові виплати, неотриманий прибуток та моральну компенсацію.
  • Окремою категорією забов’язально-правових способів захисту права власності є ті, що стосуються захисту прав співвласників. Якщо, наприклад, розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений договором, або ж законом, і виник спір щодо розміру вкладів, які зробив кожен із співвласників при придбанні майна, то співвласники можуть звернутися до суду з відповідним позовом. Також звернення до суду буде актуальним якщо виникли спори, при поділі майна або ж виділі частки у спільній власності. 

Послуги адвоката у захисті права власності: 

При виникненні спорів об’єктом яких виступатиме право власності, консультація юриста є вкрай важливою. Адвокат, провівши правовий аналіз ситуації, визначить дієві способи врегулювання спору, та відновлення порушеного права свого клієнта. Аналіз підстав для звернення до суду, зібрання доказів, ефективне використання речово-правових, або ж забов’язально правових способів захисту та представлення інтересів власника у суді - це основні функції, які виконуватиме адвокат при врегулюванні подібних спорів. 

 

image
ТОП 10

PRO консультантів

Всі консультанти
PREMIUM 78.03 Топ 1
image

Студенцов Олександр Олександрович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 68.27 Топ 2
image

Грицай Микола Ігорович

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 60.05 Топ 3
image

Боревич Марія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 55.28 Топ 4
image

Одинцова Валерія

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 52.56 Топ 5
image

Баладига Сергій

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 51.71 Топ 6
image

Макеєв Дмитро Вячеславович

Юрист Україна / Кременчук
і
PREMIUM 48.26 Топ 7
image

Хижавська Олеся Ярославівна

Юрист Україна / Хмельницька область
і
PREMIUM 39.2 Топ 8
image

Молчанов Олег Вікторович

Адвокат Україна / Київ
і
PREMIUM 39.1 Топ 9
image

Миколаєнко Олена

Юрист Україна / Київ
і
PREMIUM 37.14 Топ 10
image

Палагіна Юлія Володимирівна

Юрист Україна / Харківська область
і

Ми перевіряємо кожного фахівця, який реєструється на нашому сервісі та гарантуємо якість послуг.
КОНСУЛЬТАНТ - це прозорий та найбільший рейтинг юристів та адвокатів створений для того, щоб кожен міг обрати найкращого спеціаліста у потрібному місці та у потрібний час.

Рейтинг юристів формується на основі позитивно виконаних замовлень, ваших відгуків, оцінок
та коментарів. Рейтинг неможливо купити: він формується виключно користувачами. Тому, якщо Вам потрібні послуги, консультації або підготовка документів від кращих юристів та адвокатів - можете впевнено довіряти нашим фахівцям!

image
image
Розрахуйте

Вартість послуг

  • Вам потрібен військовий юрист чи адвокат?
  • Ви вже зверталися за юридичною допомогою раніше?
  • Ваше питання пов'язане з документами або договорами?
  • Ви плануєте звернутися до суду найближчим часом?
  • Вам потрібен юридичний супровід угоди (купівлі, оренди тощо)?
  • Чи є у вас офіційні документи, пов’язані з вашим питанням?
image
Адміністрація порталу

Файли cookie та конфіденційність

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookie для персоналізації контенту та аналізу веб-трафіку.