Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Моральна шкода - це певні втрати немайнового характеру, які зазнала особа внаслідок моральних чи фізичних страждань, негативних явищ, що заподіюються фізичній, або ж юридичній особі неправомірними діями чи бездіяльністю Поряд з цим існує неоднозначна судова практика, провівши аналіз якої, можна стверджувати, що відшкодування матеріальної шкоди вимагає від адвоката та позивача значно більших зусиль в порівнянні із майновою.
- В першу чергу це пов’язано з тим, що завдання моральної шкоди не матиме матеріального вияву, а такому в процесі доказування та встановлення розміру завданої шкоди, виникають певні складнощі.
- Тому вкрай важливим при заявленні такої вимоги користуватися послугами професійного адвоката.
Правові особливості відшкодування моральної шкоди:
Спершу варто визначитися з тим, у чому ж саме може виражатися моральна шкода: душевні страждання, які зазнала особа внаслідок протиправної поведінки щодо неї, членів її сім’ї чи близьких родичів, біль чи страждання, які фізична особа, зазнає у зв’язку із каліцтвом або ж іншим ушкодженням здоров’я, душевних страждань, що пов’язані зі знищенням або ж пошкодженням майна особи, а також у приниженні честі гідності та ділової репутації. Поряд з цим у законодавстві чітко встановлені підстави відшкодування такої шкоди:
- Порушення майнових та особистих немайнових прав.
- Порушення забов’язань. Особливо є актуальним якщо мова йде про договірні забов’язання, адже у випадку невиконання їх боржником, кредитор може розраховувати на відшкодування моральної шкоди.
- Прийняття незаконних рішень органами державної влади або ж органами місцевого самоврядування
- Заподіяння каліцтва чи інших ушкоджень здоров’ю особи
При безпосередньому розгляді справи суд, обов'язково з'ясовує наявність самої шкоди (вищезазначені форми вираження моральної шкоди), наявність протиправної поведінки (дії заподіювача повинні порушувати норми законодавства), наявність зв’язку між моральною шкодою та протиправним діянням, а також вини самого заподіювача, що може проявлятися у формі умислу або ж необережності.
- Ще однією особливістю, яка супроводжується деякими складнощами є визначення розміру заподіяної моральної шкоди.
- На законодавчому рівні не встановлено ані мінімально, ані максимального розміру, а тому позивач повинен самостійно оцінювати його та обґрунтовувати таку оцінку зібраними доказами.
- Протягом підприємницької діяльності суб’єкти господарювання також досить часто зіштовхуються з випадками неправомірних дій, що порушують їх права, а тому відшкодування шкоди може стосуватися не тільки фізичних, але й юридичних осіб, у випадках, коли порушник посягає на ділову репутацію такої особи.
- Якщо в результаті посягань суб’єкт господарювання зазнає витрат немайнового характеру, які безпосередньо пов’язані з приниженням його ділової репутації, посяганням на засоби його індивідуалізації, або ж розголошенням комерційної таємниці чи підриває довіру до такого суб’єкта - то в такому випадку мова йтиме про відшкодування моральної шкоди.
Важливі аспекти підготовки позовної заяви:
- У справах про відшкодування моральної шкоди вкрай важливим є доказування наявності такої шкоди, а отже перед підготовкою позову, варто зібрати всі необхідні докази порушеного права.
- Окрім таких доказів як показання свідків, письмові, електронні докази, що безумовно допоможуть встановити факт заподіяння шкоди, вагомими також є висновки експертів.
- Досить активно наразі застосовуються саме судово-психологічні експертизи, які й дозволяють встановити психологічний стан потерпілого, наявність або ж відсутність у нього переживань чи страждань які безпосередньо пов’язані із вчиненим щодо нього діянням.
- Варто зазначити, що тільки у сукупності вищеперелічинених видів доказів може вибудовуватися правова позиція, яка вже потім описуватиметься у позові.
Зібравши докази, варто переходити до безпосереднього складення позову, в якому необхідно зазначити:
- позовні вимоги,
- обставини, якими такі вимоги обґрунтовуються,
- використані засоби досудового врегулювання спору,
- ціну позову,
- а також правові норми на основі яких можна встановити правомірність описаних вимог.
Все, що зазначається в позовній заяві повинно підкріплюватися зібраними доказами що додаються до неї разом з копіями.
Допомога адвоката при відшкодуванні моральної шкоди:
Зважаючи на складність справ з відшкодування моральної шкоди, представництво адвоката у суді є вкрай необхідним. Саме адвокат допоможе зібрати необідні докази, що дійсно допоможуть встановити наявність факту завдання моральної шкоди; написати позов, що відповідатиме вимогам законодавства та представити інтереси свого клієнта у суді, використовуючи ефективні стратегії захисту.