Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
При вирішенні конфліктів, останнім заходом, який застосовуватимуть сторони – це звернення до суду, адже судова тяганина, тривалість процесу та недосконалість судової системи зумовлюють все більшу актуальність саме альтернативних способів вирішення спорів.
Одним із таких способів є медіація, що являє собою позасудовий процес вирішення конфліктів за допомогою третьої нейтральної сторони (медіатора), який і забезпечуватиме належну організацію переговорів між сторонами.
Поряд з цим сторони медіації при вирішенні конфлікту повинні керуватися ключовими принципами даного альтернативного способу вирішення спору, що зазначаються в ЗУ «Про медіацію». Серед них варто виділити наступні:
- Добровільність медіації. Сторін не можуть примушувати до вирішення спору саме шляхом медіації. Сторони конфлікту, та медіатор наділяються правом відмовитися від участі в медіації у будь-який час.
- Конфіденційність медіації. Сторони повинні належним чином забезпечити нерозголошення конфіденційної інформації.
- Нейтральність медіатора. Реалізуючи своє посередництво між сторонами, медіатор не повинен надавати консультації сторонам стосовно вирішення спорів, або ж особисто приймати рішення стосовно спору, а також суміщати медіаторство з функціями сторін спору.
- Рівність прав учасників медіації. Сторони наділяються правом щодо обрання медіатора, затвердження списку питань, які потребують обговорення, пропонування своїх шляхів врегулювання конфлікту, адже медіація проводиться виключно на засадах рівності сторін.
Порядок проведення медіації:
- Першочерговим є укладення договору між сторонами медіації.
- Дана угода повинна бути направлення на запобігання виникнення конфліктів або ж врегулювання вже існуючих спорів.
- При укладенні договору про проведення медіації варто керуватися вимогами щодо його змісту, а саме: необхідно зазначити місце та строки проведення переговорів, прописати умову про мову, якою вони вестимуться, обсяг прав та обов’язків сторін та медіатора, а також умову щодо порядку оплати послуг з медіації.
Чинне законодавство регулює обсяг прав та обов’язків, якими наділяються сторони медіації. Щодо прав, то серед них варто виділити наступні:
- право сторін за взаємною згодою обирати медіатора, або ж залучати інших учасників, взаємно визначати умови вищезазначеного договору,
- у разі невиконання угоди, що укладається за результатами медіації – звернутися до суду, третейського суду, або ж арбітражу.
За необхідності, сторони можуть залучати експертів, перекладачів та інших осіб.
- Обов’язками сторін є неухильне дотримання норм законодавства та умов укладеного договору, а також виконання умов угоди, що була укладена за результатом проведення медіації.
- Тільки шляхом переговорів з дотриманням всіх вищезазначених принципів, сторони можуть дійсно реалізувати всі преваги медіації та вирішити спір без посягань на честь, гідність та ділову репутацію.
- Для того щоб забезпечити виконання сторонами того, до чого вони дійшли згоди на переговорах, по їх завершенню укладається відповідна угода.
- В ній обов’язково варто зазначити місце та дату укладення, відомості про сторін та медіатора, перелік узгоджених забов’зяань, а також спосіб та строки в межах яких вони підлягають виконанню.
- При складенні угоди, сторонам дозволяється виходити за межі предмета спору.
Допомога адвоката у вирішенні спорів альтернативними способами в тому числі і медіації:
- Залучення адвоката на зародкових етапах спору є дійсно вагомим внеском в подальше не доведення такого спору до суду.
- Правовий аналіз ситуації, звернення до уповноважених органів зі скаргами, адвокатськими запитами, підготовка претензій до контрагентів – все це є інструментами, які використовує адвокат при врегулюванні спору.
- Велике значення адвокат має і в процесі медіації, адже його сфера діяльності тісно пов’язана з вирішенням протиріч та суперечливих питань в різних сферах суспільних відносин.
- Залучення адвоката, допоможе вирішувати спір виходячи з норм законодавства та загалом принципу законності.
- Юридичні послуги з використання альтернативних шляхів вирішення спору не тільки сприятимуть врахуванню інтересів клієнта, але й допоможуть зберегти час, кошти та репутацію.