Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В наслідок поширення цифровізації у більшості сфер суспільних відносин, видозмінюється й авторське право, адже виникають все нові й нові об’єкти, які потребую захисту.
- Загалом авторські права являють собою сукупність суб’єктивних виключних прав майнового та немайнового характеру, що належать автору творів та дозволяють йому отримувати соціальні блага від результатів творчої діяльності.
- Одним із об’єктів, що неодмінно пов’язаний із технологічним прогресом є комп’ютерні програми, адже вони є не тільки результатом творчої діяльності конкретних суб’єктів, але й досить активно використовуються, поширюються між іншими суб’єктами, що звісно може викликати певні незаконні посягання.
- Для того щоб повною мірою захистити розробника від таких порушень, варто зареєструвати авторське право на певну програму.
Особливості авторського права на комп’ютерну програму:
- Почати варто з того, що чинним законодавством дійсно передбачається так звана презумція автора, тобто автором визнається та особа, ім’я якої в якості автора зазначене на самому творі (оригіналі або ж копії).
- Також встановлюється момент виникнення авторського права, а саме з моменту створення твору.
- Поряд з цим, реєстрація авторського права має велике значення, для подальшого використання твору, адже у випадку виникнення спору про авторство, особа, яка отримала відповідне свідоцтво, що засвідчуватиме авторські права, позбавлятиметься обов’язку їх доведення перед іншими.
- Підтвердження факту наявності немайнових або ж майнових авторських праві на певну програму за допомогою свідоцтва може знадобитись і при захисті своїх від порушень в інтернеті.
- Отже, проведення реєстрації та отримання свідоцтва в результаті, є необхідним інструментом для якомога комплекснішого захисту прав.
Кожному автору належить перелік немайнових прав, а саме:
- надання назви,
- право вимоги збереження цілісності об’єкта,
- право вимоги щодо визнання авторства за допомогою зазначення ім’я автора у творі,
- прав анонімності, тобто заборона згадувати ім’я автора під час використання твору та ін.
Щодо майнових прав, то серед них можна визначити наступні:
- право використання автором твору у будь-який спосіб,
- а також право щодо надання дозволу,
- або ж навпаки заборони на використання певного твору іншими суб’жктами.
Важливою деталлю, яку обов’язково варто враховувати автору є те, що охорона створеної програми буде застосуватись виключно в тому випадку, якщо така програма виражена у об’єктному або ж вихідному коді.
- Фактично охорона надаватиметься тільки формі вираження програми.
- Виходячи з цього можна зазначити, що інтерфейс, функціонал, схеми, алгоритми, ідеї - все це не підлягатиме захисту.
- У випадку, коли особливостями самої комп’ютерної програми передбачена необхідність виготовлення резервних копій, декомпілювання такої програми, дослідження та вивчення її функціоналу, отримання користувачами спеціального дозволу від автора не вимагається.
Як зареєструвати авторське право?
- Першим кроком є збір всіх необхідних документів для формування заявки, а саме: безпосередня програма, що представлятиметься у вигляді коду та інструкція до неї, відомості про автора, квитанції про сплату необхідних для здійснення реєстрації платежів, а також складену заяву за встановленою формою.
- Далі варто подавати зібране до Національного органу інтелектуальної власності, який розглядатиме та аналізуватиме документи на предмет дотримання всіх законодавчо-встановлених вимог протягом одного місяця. Подавати заявку може особисто автор, або ж його представник. Якщо ж подані документи відповідають вимогам та внесені всі необхідні платежі, то уповноважений орган приймає рішення про здійснення державної реєстрації. Загалом реєстрація полягатиме у внесенні відомостей до відповідного реєстру.
- За результатом проведення реєстрації автор отримає свідоцтво, що і буде основним документом, який підтверджуватиме авторські права на програму.
Допомога юриста при реєстрації авторського права:
Юрист забезпечить ефективну та якомога швидшу реєстрацію, при цьому не порушуючи норм права. Послуги юриста знадобляться на етапі підготовки пакету документів, та подачі зібраного до уповноваженого органу. У випадку виникнення певних складнощів юрист, провівши правовий аналіз ситуації, знайде надійних спосіб їх врегулювання.