Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Транспортно - експедиторська діяльність полягає не тільки у перевезенні певних вантажів, але й у вирішенні організаційних питань, щодо прокладення необхідних маршрутів, пошуку належних перевізників та в деякі мірі оптимізації перевезення.
Для того, щоб між учасниками транспортного експедирування не виникало в процесі реалізації їх повноважень суперечностей, або ж будь-яких порушень прав та законних інтересів, необхідним є договірне врегулювання даної послуги.
Загалом договір транспортного експедирування є угодою, за якою одна сторона, що виступає в якості експедитора, бере на себе забов’язання за певну плату та за рахунок другою сторони, тобто свого клієнта, організовувати виконання послуг, що пов’язані із перевезенням певного вантажу (ст. 929 ЦКУ).
Особливості договору транспортного експедирування: Першим з чого варто почати висвітлення особливостей даного цивільно-правового договору є його ознаки, а саме:
- двосторонність (права та обов’язки виникають в обох сторін),
- консенсуальність,тобто даний договір вважатиметься укладеним з того моменту, коли сторони дійдуть згоди щодо всіх його істотних умов,
- та відплатність (експедиторські послуги здійснюються за плату, розмір якої встановлюється у договорі).
Відповідно до ст. 9 ЗУ " Про транспортно-експедиторську діяльність" істотними умовами договору є: відомості про сторін, які його укладають, вид послуг, які надаватиме експедитор (перелік послуг чинним законодавством не обмежується), дані про сам вантаж, обсяг прав та обов’язків сторін, умова про ціну (вартість послуг), пункти відправки та призначення, порядок внесення певних змін, а також строк дії договору.
Чинне законодавство детально регулює обсяг прав та обов’язків, якими наділятимуться сторони в результаті укладення договору.
- Серед прав експедитора можна виділити наступні: можливість зміни виду транспорту, маршрутів, та порядку виконання послуг з експедирування, якщо при виконанні договору виникли певні додаткові витрати - має право на відшкодування таких витрат клієнтом, право на залучення інших осіб, а також приступати до виконання своїх обов’язків виключно після того, як клієнт надасть всю необхідну документацію, зокрема документи, що стосуються властивостей вантажу, умов перевезення та інші необідні документи.
- З укладенням договору, на експедитора покладаються обов’язки, що пов’язані із наданням послуг, у чіткій відповідності до умов договору, вказівок клієнта та норм законодавства.
- Поряд з цим клієнт наділяється правом на вибір маршрутів та виду транспорту, яким здійснюватиметься перевезення, наданням вказівок експедитору, що стосуються процесу надання послуг, а також правом вимоги щодо отримання інформації про стан здійснення перевезення.
- Виходячи з вищезазначеного, можна стверджувати, що договори транспортного експедирування поділяються на два види: прямі ( послуги надає безпосередньо експедитор, як сторона договору) та посередницькі (виконання послуг здійснюється іншими особами, а експедитор тільки врегульовує організаційні питання).
Процедура укладення договору:
- Першим кроком, який передує укладенню договору, але не менш важливий, є перевірка контрагента. Якщо експедитор самостійно надаватиме послуги з перевезення, то варто пересвідчитися в тому, що у нього наявна необхідна ліцензія. Поряд з цим, також необхідним є перевірка за допомогою реєстрів, на предмет наявності заборгованостей, відкритих проваджень у контрагента. Необхідно комплексно та детально підійти до реалізації даного кроку, адже це певним чином забезпечить надійність майбутніх правовідносин між сторонами.
- Далі варто скласти проект договору, який включатиме в себе всі істотні умови, а також ті, що ефективно врегульовуватимуть правовідносини. Згідно зі ст. 930 ЦКУ даний договір варто укладати у письмовій формі.
- Наступним кроком є направлення оферти до контрагента, як пропозиції укласти договір. Оферта має містити всі істотні умови договору, виражати намір укладення договору та адресуватись конкретній особі. В оферті можна зазначити строк для відповіді на неї.
- Отримавши пропозицію та проаналізувавши істотні умови договору, контрагент повинен прийняти рішення, що оформлюється у вигляді акцепту, який повинен виражати повну та безумовну згоду з пропозицією оферента. Акцепт має бути адресований конкретній особі та надсилатись у строки, як зазначені в оферті.
- З моменту отримання відповіді, договір вважатиметься укладеним, але поряд з цим варто звернути увагу і на супровідну документацію, адже перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами. Вид необхідних документів залежить вже від конкретного типу перевезень.
Допомога юриста в укладенні договору:
Послуги юриста є необхідними на будь-якому із вищеописаних стадій укладення договору. Юрист, використовуючи національні реєстри, належним чином перевірить контрагента, складе такий проект договору, який би задовольняв інтереси всіх його сторін, і при цьому дотримуючись норм чинного законодавства. Отже, консультація юриста – це важливий інструмент для забезпечення належного договірного регулювання процесу надання послуг.