Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить часто зустрічаються на практиці випадки блокування банківських карток незалежно від їх цільового призначення: отримання стипендій, заробітної плати, пенсій.
- В більшості випадків причиною цьому слугує відкрите виконавче провадження, в рамках якого виконавець і накладає арешт.
- Загалом виконавче провадження є завершальною стадією судового процесу, яка полягає у примусовому виконанні судових рішень та в рамках якого державний або ж приватний виконавець вчиняє дії, що направлені на задоволення законних вимог стягувачів.
- Однією із таких дій є звернення стягнення на кошти, які має боржник.
Особливості накладення арештів на банківські рахунки:
Спершу варто висвітлити причини з яких рахунки фізичної чи юридичної особи може бути заблоковано, а саме:
- відповідно до ст. 48 ЗУ "Про виконавче провадження" рішення виконавця про звернення стягнення на кошти боржника оформлюється у вигляді відповідної постанови, а отже наявність такого документа є вагомою підставою для накладення арешту, блокування може реалізовуватись і на підставі виконавчого напису нотаріуса, а бо ж у випадку, якщо за рахунком було здійснено фінансові операції, що відповідають ознакам підозрілості.
- Якщо ж причиною арешту рахунків є виконавче провадження, то протягом наступного робочого дня з дня винесення постанови, божник, як учасник провадження, отримає за своєю адресою відповідні документи.
- Поряд з цим у боржника є можливість отримати необхідну інформацію про орган який видав виконавчий документ, категорію стягнення, або ж відомості про приватного виконавця з Єдиного реєстру боржників.
- Стягнення може бути звернено як на кошти в національній, так і в іноземній валюті, а також на електронні гроші, які зберігаються в електронних гаманцях.
- Всі кошти, що вилучаються у боржника перераховуються на рахунки державного, або ж приватного виконавця протягом наступного дня, а підтвердженням даної операції є відповідний акт, що складається виконавцем.
Поряд з цим чинним законодавством передбачається ряд обмежень щодо накладення арештів на:
- кошти, що знаходяться на рахунках платників системи електронного адміністрування,
- або ж на електронних рахунках платників акцизного податку,
- кошти на рахунку, який має спеціальний режим використання та на інші рахунки.
Щодо підстав зняття арешту, то відповідно до ст. 59 ЗУ "Про виконавче провадження" арешт знімається у разі отримання виконавцем інформації про те, що даний рахунок відноситься до переліку тих, на які накладення арешту забороняється законом;
- надходження необхідної суми коштів, що бути стягнені з боржника;
- виконавець отримав документально підтверджені відомості про те, що коштів, які знаходяться на рахунках боржника буде достатньо для того щоб виконати рішення про забезпечення позову.
Всі інші випадки потребують наявності відповідного рішення суду.
Способи зняття арешту з банківського рахунку:
- Першим способом є задоволення вимог стягувача шляхом сплати необхідних заборгованостей. Наслідком сплати є закінчення виконавчого провадження про що виноситься відповідна постанова виконавцем, виключаються відомості з реєстру та знімаються накладені арешти. Для цього варто надати банку документ про закриття провадження, разом із квитанцією, яка підтверджуватиме те, що борг дійсно є погашеним.
- Оскільки підставою для накладення арешту може слугувати виконавчий напис нотаріуса, то наступним способом є скасування такого напису у судовому порядку шляхом подання позову. Супровідними документами до позову будуть заява про зупинення стягнення, а також клопотання за яким витребуватимуться необідні документи. Підставами для скасування напису є безпідставне нарахування неустойки, відсотків по кредиту, заборгованість по комісії кредитором, або ж допущені порушення самим нотаріусом. Щодо позовної давності на оскарження, то боржнику надається для цього тримісячний строк з дня, коли він дізнався, або повинен був дізнатися про такий напис.
- Можливим є часткове зняття арешту з рахунків, в рамках якого боржнику буде дозволено користуватися коштами в розмірі, що не перевищуватиме розміру двох мінімальних заробітних плат. Для цього боржнику варто подати відповідну заяву в який визначити конкретний рахунок з якого витрачатиметься вищезазначена сума, до виконавця, який в свою чергу видає розпорядження та направляє його до фінансової установи.
- Якщо ж боржник має підстави вважати, що дії виконавця порушують його права та інтереси, то необхідним є оскарження таких дій шляхом звернення до суду. Звернутися можна до суду, який розглядав справу, або ж до адміністративного суду у десятиденний строк.
Допомога юриста у знятті арешту з банківських рахунків:
Звісно, що більшість вищеперерахованих способів зняття арешту потребують юридичної допомоги, адже складення позовів, скарг, заяв потребує проведення правого аналізу ситуації, дослідження всіх документів, що мають значення для справи. Адвокат допоможе зняти арешт з банківського рахунку, реалізувавши ефективний виходячи з конкретної ситуації спосіб. Досудове врегулювання спорів, подання скарг, комунікування з виконавцем, складення позову, клопотань, представлення інтересів боржника у суді – це основні завдання, які виконуватиме адвокат при вирішенні даних справ.