Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Якщо при створенні ФОП була обрана спрощена система оподаткування, то неодмінно засновник зіштовхується з таким поняттям як "ліміт доходу".
Загалом спрощена система - це особливий механізм, в рамках якого сплата окремих податків та зборів замінюється на сплату єдиного податку, що звісно є досить непоганою альтернативою загальній системі оподаткування.
- Суб’єкти господарювання, що провадять підприємницьку діяльність на спрощеній системі, відповідно до ст. 291 ПКУ поділяються на чотири групи, а в трьох із них встановлюються спеціальні ліміти, тобто суми доходу, які не повинен перевищувати ФОП за один календарний рік.
- При цьому необхідно враховувати те, що до доходу ФОП варто включати дохід, який був отриманий як у готівковій, так і безготівковій формі.
- Щодо пасивних надходжень у вигляді роялті, дивідендів, коштів, одержаних від продажу рухомого майна або ж нерухомості, що належить фізичній особі - такі надходження до доходу ФОП не включаються.
Ліміти на дохід для ФОП у 2023 та 2024 роках:
Податкове законодавство встановлює наступні граничні суми доходів:
- для І групи - 167 мінімальних заробітних плат (1 118 900 грн);
- для ІІ групи - 834 мінімальних заробітних плат (5 578 800 грн)
- та для ІІІ групи - 1167 мінімальних заробітних плат (7 818 800 грн).
Виходячи з цього варто зазначити, що визначення ліміту напряму залежить від розміру мінімальної заробітної плати, що встановлюється з першого січня кожного звітного року. Відповідно до ст. 8 ЗУ "Про державний бюджет України на 2024 рік", який поки що тільки набирає чинності, встановлюється мінімальна заробітна плата розміром 7100 грн, а тому це дає підстави стверджувати про збільшення і лімітів на дохід для ФОП у наступному році.
Перевищення встановлених лімітів на дохід:
- Бувають випадки, коли суб’єкт господарювання в процесі підприємницької діяльності не дотримується вищезазначених обмежень доходу.
- Податкове законодавство чітко врегульовує порядок дій таких суб’єктів, а саме:
- У разі перевищення ліміту ФОП на першій групі, необхідно подати заяву до контролюючого орану про перехід на другу або ж третю групу чи взагалі відмовитись від спрощеної системи.
- Така заява подається в дистанційній формі через електронний кабінет платника податків.
- Попередньо варто пересвідчитись у відсутності податкових боргів.
- Вже через декілька днів в електронному кабінеті зміняться дані, що означатиме перехід на потрібну групу платників ЕП.
- Заяву варто подавати протягом двадцяти днів нового кварталу, що передує тому в якому було допущене перевищення лімітів. До суми перевищення застосовуватиметься ставка ЕП - 15 %.
Якщо ж ліміт був перевищений платником ЕП на другій групі, то від такого суб’єкта господарювання вимагатиметься протягом вищезазначеного строку також подати заяву до податкової служби але вже про перехід на третю групу, або ж про відмову від спрощеної системи.
- Ставка ЕП у разі перевищення, а також процедура подачі заяви є аналогічною із попереднім випадком.
- У разі перевищення вже і на третій групі, до платника податків застосовується ставка 15 % до суми перевищення, а також покладається обов’язок щодо переходу із спрощеної системи на сплату інших податків та зборів.
- Для цього також варто подати відповідну заяву через електронний кабінет платника податків протягом 20 днів нового кварталу, що передує тому в якому було допущене перевищення.
Відсутність контролю за доходами ФОП може призвести до небажаних наслідків під час податкових перевірок.
- У разі, якщо суб’єкт господарювання добровільно не реалізував перехід на іншу групу у зв’язку із перевищенням ліміту на дохід, то під час перевірки контролюючий орган уповноважений самостійно здійснити переведення, що буде вираховуватись з моменту перевищення ліміту або ж взагалі переводять на загальну систему оподаткування.
- Відповідно до ст. 299.11 ПКУ якщо під час перевірки контролюючим органом були виявлені порушення, то можливим є анулювання реєстрації ФОП як платника ЕП.
- Таке рішення приймається виходячи з акту перевірки з першого числа того місяця, що передує місяцю, в якому було допущене таке порушення.
- Варто зазначити, що в такому разі ФОП наділяється правом переходу на спрощену систему тільки після спливу чотирьох кварталів з моменту прийняття рішення податковою.
Допомога юриста у випадку незаконних дій контролюючих органів:
- Оскільки мораторій на податкові перевірки був знятий, то відповідно і взаємодія контролюючих органів із суб’єктами господарювання значно активізувалася.
- Послуги юриста допоможуть уникнути порушень прав та інтересів бізнесу під час податкових перевірок, а якщо такі й були допущені, то юрист, провівши правовий аналіз ситуації та зібравши необідні докази, допоможе оскаржити незаконні дії працівників податкової.
- Отже, консультація юриста – це засіб, використавши який, суб’єкт господарювання забезпечить належний правовий захист у випадку незаконних посягань.