Дозвіл на роботу в Україні: особливості отримання
Згідно з чинним законодавством, турист, який прибув на територію України, може перебувати в країні протягом усього терміну, зазначеного у візі, але не більше ніж 90 днів, коли такого документа немає. За цей час він не має права на працевлаштування та загалом виконання будь-якої оплачуваної діяльності.
Якщо державні органи виявлять порушення встановлених правил, іноземця депортують, а роботодавець, який прийняв його працювати, оподатковується штрафом.
Щоб унеможливити всі неприємності, необхідно своєчасно отримати дозвіл на працевлаштування в Україні. Оформлення такого права – процедура досить довга, складна. Чимало експертів пов'язують тим, що таким чином держава хоче захистити вітчизняний ринок від робочої конкуренції. Тому якщо ви зіткнулися з ситуацією, коли необхідно подати заявку на дозвіл на роботу для іноземців, цей процес може поставити в глухий кут навіть дуже досвідченого переселенця. Збір документів і повсюдна бюрократія часто займають багато часу. У цій статті ми розберемося з тим, як зробити дозвіл на роботу і як це відбувається відповідно до чинного законодавства.
Оформлення дозволу на роботу іноземним громадянам: важливі особливості
Для будь-якого іноземці отримати дозвіл на роботу також важливо, як мати документ, що засвідчує особу. Без сумніву, основними мотивами нерезидентів для працевлаштування в нашій країні є можливість заробляти та отримати підстави для законної присутності. Це офіційне підтвердження того, що особа може довго та результативно працювати в країні без претензій з боку держави.
Дозвіл на працевлаштування для іноземців в Україні оформляється самим заявником або роботодавцем, який бажає найняти його на роботу. Останній має право оформити дозвіл у Центрі зайнятості за місцем провадження підприємницької діяльності для працевлаштування іноземної особи. Терміни отриманого документа варіюються від півроку до 3 років із можливістю подальшого продовження. При цьому роботодавцем може бути приватний підприємець чи компанія із будь-якою організаційно-правовою формою.
Незважаючи на те, що нерезиденти можуть отримати дозвіл на роботу в Україні, пріоритетне право працевлаштування все ж таки мають громадяни-резиденти.
Кому отримання дозволу на роботу в Україні не потрібне
Відповідно до чинних законів, дозвіл на роботу іноземним громадянам не потрібен у разі, якщо вони потрапляють під певний статус, до таких належать:
● Представники та співробітники закордонних засобів масової інформації – журналісти, коментатори тощо, які відвідують країну з робочою метою.
● Спортсмени та артисти, які прибули на змагання, з гастролями тощо.
● Викладачі, які запрошені до місцевих університетів з метою освіти – проведення лекцій у студентів, семінарів, конференцій тощо.
● Іноземні особи, які отримали постійний дозвіл на проживання в Україні.
● Особи, які мають статус біженця.
● Іноземці, які потребують додаткового захисту, у тому числі політичного.
● Персонал авіакомпаній та торговельного флоту, що прибув тимчасово до відбуття у призначений час.
● Працівники аварійних та рятувальних служб, які прибули до країни для виконання робіт, пов'язаних із стихійними лихами, аваріями тощо.
● Співробітники іноземних компаній, які зареєстровані на території України.
Оформлення дозволу на роботу не потрібне релігійним діячам, які тимчасово перебувають в Україні на запрошення релігійних організацій, зареєстрованих у країні. Цей захід узгоджується з органом, який зареєстрував українську релігійну організацію. Також працевлаштування іноземця в Україні не потрібне, якщо це профільний технічний спеціаліст, який бере участь у реалізації технічних проектів на міжнародному рівні. Список осіб, які можуть перебувати та працювати за своїм напрямом, не повний, весь перелік подано у чинних нормативно-правових актах та обумовлюється у міжнародних договорах, підписаних українською стороною.
Дозвіл на роботу для іноземця: часті питання
Часто перед тим, як оформити дозвіл на роботу для України, іноземці порушують низку питань, які потребують юридичного обґрунтування. Роз'яснення з усіх моментів можна отримати у досвідчених юристів, які спеціалізуються на питаннях міграції. Коротко відзначимо найпоширеніші:
Щоб отримати дозвіл на роботу, чи потрібний диплом про освіту. Це питання визначається роботодавцем, якщо документ про освіту необхідний, він апостилюється у країні, громадянином якої є іноземець.
Чи можливо іноземцю, який отримав дозвіл на роботу та працевлаштування в Україні, перевезти свою сім'ю. Проживання дітей та подружжя особи дозволено. Вони можуть проживати в країні, але тільки якщо отримають тимчасовий дозвіл на проживання.
Необхідність довідки про несудимість. Якщо іноземець самостійно бажає оформити дозвіл на роботу, надається одна довідка про несудимість її можна отримати на території України.
Чи можна оформити посвідку на проживання. Як тільки право на роботу буде отримано, іноземець відразу ж може оформити тимчасовий дозвіл на проживання строком на рік з можливістю продовження.
Крім того, є деякі нюанси. Наприклад, іноземці, які приймаються на роботу як керівник, можуть працювати тільки в тому випадку, якщо вони будуть співзасновниками української компанії або мають авторське право на продукт, яким хоче користуватися підприємство.
Скільки коштує зробити дозвіл на роботу
Вартість дозволу на роботу в Україні суттєво варіюється. При самостійній організації цього заходу на розгляд заявки може піти більше півмісяця, але це без урахування витраченого на підготовку часу. Будь-яка помилка у кількості чи юридичній правильності засвідчених документів може відтягнути оформлення документів та підвищити вартість отримання дозволу. Саме з цієї причини багато компаній, плануючи влаштувати на роботу іноземних осіб, спочатку звертаються до досвідчених юристів. Вони допомагають швидко та в короткі терміни оформити дозвіл через Центр зайнятості, що нині вважається найзручнішим та найшвидшим способом легалізувати перебування іноземної особи в Україні з метою здійснення якоїсь діяльності та отримання прибутку.
У разі, коли дозвіл на роботу для іноземців в Україні оформляється через профільного юриста, як правило, до його послуг входять:
● Консультації з питань міграції.
● Оформлення дозволу працювати.
● Аналіз та за необхідності коригування, складання пакету документів, наданих підприємством.
● Підготовка та представлення інтересів підприємства у Центрі зайнятості.
Отримання дозволу на працевлаштування іноземця в Україні із залученням юристів
Під час зустрічі з клієнтом юрист спочатку аналізує документи, які надав клієнт. На їх підставі він робить висновок про те, чи можна отримати дозвіл на працевлаштування в Україні. За потреби спеціаліст надає шаблон довіреності, який дозволить йому представляти інтереси роботодавця, який бажає прийняти на роботу іноземну особу. У цьому випадку юрист зможе діяти на підставі інтересів клієнта та представляти їх у Центрі зайнятості за місцем його перебування. Щоб оформити дозвіл на роботу іноземцю в Україні, насамперед юристу знадобляться документи іноземної особи та підприємства, яке приймає його до штату:
● Переклад паспорта, засвідчується нотаріусом.
● Фотографії на документи – розмір повинен становити 3,5*4,5 см.
● Готовий проект трудового договору. За потреби юрист допомагає скласти грамотний договір, враховуючи інтереси всіх сторін та відповідно до чинного законодавства.
● Установчі документи компанії, яка працевлаштовує іноземця.
Щоб оформити дозвіл на працевлаштування у Києві та Україні, потрібно подати документи та правильно заповнену заяву до Центру зайнятості – це наступний етап дій юриста. Працівники Центру видають акт-опис, що підтверджує прийом документів. Далі юрист займається періодичним контролем процесу оформлення та отримання дозволу на працевлаштування. Після того, як документ буде готовий, спеціаліст надає підсумковий трудовий договір до Центру зайнятості, а клієнт сплачує обов'язковий адміністративний збір, надаючи до держоргану відповідну квитанцію.
Отримання дозволу на працевлаштування: де знайти досвідченого юриста
Грамотний спеціаліст допоможе швидко зібрати документи та попередньо проведе їх аналіз, щоб клієнт точно отримав дозвіл на роботу для іноземних громадян в Україні. Як правило, юристи з профільним досвідом знають порядок роботи та особливості спілкування з міграційними службами при Центрі зайнятості. Вони розуміють, який пакет документів необхідний надання у час, оскільки у законодавстві періодично відбуваються зміни.
Щоб знайти досвідченого спеціаліста, який допоможе організувати оформлення іноземців на роботу в Україні, вам достатньо витратити мінімум особистого часу. Використовуючи наш онлайн-сервіс, ви можете завантажити зручний додаток на свій смартфон і отримати дані всіх профільних юристів.