Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Однією із організаційно-правових форм господарських товариств є повне товариство, що являє собою суб’єкт господарювання учасники якого згідно із укладеним між ними засновницьким договором , провадять підприємницьку діяльність від імені товариства та несуть відповідальність за його забов’язаннями усім своїм майном.
- У разі створення повного товариства відбувається об’єднання капіталу, зусиль, ресурсів засновників, що здійснюється з метою ведення підприємницької діяльності.
- Процедура створення товариства передбачає узгодження позицій, думок засновників, а також реєстрацію – тому вагоме значення при цьому мають послуги юриста для бізнесу.
Особливості повного товариства:
Як вже було зазначено, основою діяльності повного товариства є укладений між його засновниками договір, що і буде виступати установчим документом такого суб’єкта господарювання.
- Установчий документ повинен містити наступні відомості: про вид товариства, мету діяльності, склад його засновників, порядок, відповідно до якого здійснюватиметься розподіл прибутків, порядок внесення змін до такого документу, а також порядок реєстрації товариства.
- Поряд з цим законодавством висуваються додаткові вимоги щодо змісту засновницького договору повного товариства, а саме: визначення розміру частки кожного з учасників товариства, порядок внесення вкладів, а також форму їх участі у товаристві (передбачається спільна діяльність учасників для досягнення певної мети).
- Варто зазначити, що у випадку, якщо учасник не бере участі у діяльності товариства, тобто проявляє бездіяльність по відношенню до суб’єкта господарювання, то згідно із ст. 128 ЦКУ це є підставою для виключення такого учасника зі складу товариства.
Також варто звернути увагу і на найменування повного товариства, адже воно повинно включати в себе імена його учасників та назву організаційно-правової форми (повне товариство).
- Також можна формувати найменування із імені одного учасника та словосполучення «і компанія» з додавання вказівки на організаційно-правову форму.
- Виходячи з цього можна стверджувати, що навіть у найменуванні товариства прослідковується ознака персональності, що є характерною даній організаційно-правовій формі, і у разі зміни персонального складу, необхідною є і зміна назви.
- Ще однією особливістю товариства є те, що у його структурі відсутні органи управління, тобто провадження підприємницької діяльності здійснюється всіма учасниками, або ж декількома із них і кожному надається право на представлення інтересів товариства.
- Поряд з цим забороняється конкурувати учаснику із самим товариством, тобто вчиняти правочини, що є однорідними із ціляти товариства в своїх інтересах та від свого імені, або ж брати участь в діяльності інших товариств, що мають схожу мету діяльності з повним товариством.
- Якщо ж товариство створювалося на невизначений строк, то його учасник наділяється правом виходу з нього у будь-який час.
- Для цього варто зробити відповідне попередження за шість місяців до виходу.
- Тому учаснику, що вибуває з товариства, виплачується сума його вкладу та прибуток, одержаний за відповідний рік.
Процедура створення повного товариства:
1. Першим кроком є визначення із основними положеннями про мету, цілі, предмет діяльності товариства, його найменування, майнову основу. Дані аспекти повинні узгоджуватись спільно зі всіма засновниками на установчих зборах та відповідати законодавчо-встановленим нормам. Результатом узгодження всіх основних положень та вирішення організаційних питань є прийняття рішення про заснування товариства, що оформлюється відповідним протоколом.
2. Далі варто перейти до укладення засновницького договору. Такий договір обов’язково підлягає підписанню всіма засновниками і повинен мастити всі вищезазначені умови. Важливо звернути увагу на те, щоб при укладенні установчого документу не були допущені процесуальні порушення, умови такого документу не суперечити нормам законодавства та не порушували прав учасників товариства.
3. Наступним кроком є зібрання необхідних документів для проведення державної реєстрації, а саме: відповідну заяву, копію укладеного договору, протокол, документи, що посвідчують особу заявника та ін. Зібраний пакет документів подається на розгляд державному реєстратору, який перевіряє його на відповідність вимогам законодавства. Результатом проведення реєстрації є внесення відомостей до відповідного ЄДР та отримання заявником виписки з нього.
4. Заключним кроком є виготовлення печатки та відкриття рахунків в банку.
Юрист для бізнесу при створенні повного товариства:
Бізнес-юрист може знадобитися на будь-якому із вищеописаних етапів створення повного товариства, адже відповідність установчих документів, діяльності товариства та інших аспектів чинному законодавству багато в чому впливає на ефективність компанії. Юрист забезпечить належний правовий захист бізнесу від незаконних дій контролюючий органів, правоохоронців, контрагентів.