Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, що була створена та зареєстрована в іноземний державі і яка контролюється резидентом України (фізичною чи юридичною особою).
- Контролюючою особою може бути виключно резидент України, що володіє певною часткою в іноземній компанії.
- При цьому не важливо чи прямо або ж опосередковано здійснюється таке володіння.
- Щодо самої частки, то це певні корпоративні права, що дають можливість контролюючій особі отримувати певну частину прибутку, брати участь в управлінні компанією та отримати певну частину активів у разі її ліквідації.
Особливості контрольованої іноземної компанії:
Якщо ж частка резидента України складає в іноземній компанії 50% та більше, або ж якщо резидент володіє часткою більше 10% але при цьому сумарний розмір часток інших резидентів з урахуванням його частки становить 50% та більше, чи у випадку здійснення резидентом окремо або ж з іншими резидентами фактичного контролю - в усіх цих випадках юридична особа буде вважатися контрольованою іноземною компанією , а резидент - контролюючою особою.
- Володіти часткою можна на підставі права власності, або ж через інших осіб, які є суто юридично власниками частки, але діють в інтересах резидента.
- Окремої уваги потребує фактичний контроль, що може проявлятися у наданні вказівок органам управління компанії, ведення переговорів з контрагентами, проведення фінансових операцій з рахунками у банках, або ж прямого зазначення особи в якості засновника при відкритті рахунків.
- З отриманням такого статусу на особу покладаються певні обов’язки, а саме: надсилати повідомлення до контролюючих органів, періодично подавати звітність, повідомляти про зміну статусу (набуття, відчуження частки та ін.), а також сплачувати відповідні податки.
Щодо повідомлень, то відповідно до ст. 39-2 ПКУ повідомляти контролюючий орган варто: про набуття частки компанії, про початок здійснення контролю, про заснування чи створення майнових прав на частку, що перебувають в активах компанії, про ліквідацію чи відчуження таких прав.
Повідомляти варто протягом шістдесяти днів від моменту податку здійснення контролю, або ж його припинення.
Виняток становлять випадки, коли іноземна компаніє є публічною - в такому разі повідомлення надсилати не потрібно. Якщо ж контролююча особа проігнорувала дану вимогу і не повідомила відповідний орган, за це передбачається відповідальність у вигляді штрафу за ст. 120 ПКУ.
Правові засади оподаткування:
- Оподатковуватиметься в такому разі частина скоригованого прибутку компанії, що є пропорційною тій частці, яка належить контролюючій особі.
- Податок повинна сплачувати безпосередньо контролююча особа, а його ставка залежатиме від того ким саме здійснюватиметься контроль.
- Якщо це фізична особа, то сплачувати необхідно базову ставку ПДФО (18%) та військовий збір (1,5%).
- Варто заначити, що у випадку виплати прибутку до подання звіту, ставка податку на прибуток становитиме 9%.
- Оподаткуванню підлягають і доходи у вигляді дивідендів за ставками 5% ( коли виплату здійснює компанія, що є платником податку на прибуток) та 9% (якщо виплату було здійснено суб’єктами, що не сплачують такого податку).
- Щодо юридичних осіб, то їх ставка податку становить 18% але при цьому передбачаються деякі особливості при вирахуванні скоригованого податку.
- В деяких випадках, що передбачені ст. 39-2.4.1. ПКУ контролююча особа звільняється від оподаткування.
Допомога юриста при веденні контролюючої діяльності:
Юридичні послуги для контролюючої особи (фізичної чи юридичної) можуть знадобитися протягом усього періоду її діяльності так як операції з банківськими рахунками, перевірка контрагентів, питання оподаткування - все це реалізується через правовий аналіз ситуації та відповідность вимогам чинного законодавства. Оскільки за порушення щодо повідомлень контролюючого органу, подання звітів передбачається юридична відповідальність, то консультація юриста унеможливить допущення порушень, які б потягнули за собою негативні наслідки.