Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Високі темпи технологічного зростання та економічної конкуренції зумовлюють ускладнення організаційної структури багатьох підприємств.
- Неодмінним результатом цього є створення не тільки структурних, але й відокремлених підрозділів, що виконуватимуть свою функцію та сприятимуть оптимізації багатьох бізнес-процесів компанії.
- Чинне законодавство виділяє такі основні види відокремлених підрозділів як філії, представництва та відділення.
- Варто зазначити, що жоден із перелічених видів підрозділів не наділяється статусом юридичної особи.
Особливості відокремлених підрозділів на підприємстві:
Для ґрунтовного розуміння юридичної сутності відокремлених підрозділів, варто більш детально зупинитися на їх основних ознаках, а саме:
- розташовуються вони виключно поза межами основного підприємства,
- діють на підставі акту локальної нормотворчості (відповідного положення),
- можуть мати відокремлене майно,
- а також свій рахунок в банку.
Отже, виходячи із вищезазначеного можна стверджувати про те, що відокремленим підрозділам характерна більша самостійність, що виражається також і у веденні окремої звітності та сплаченні певних податків.
- Поряд з цим варто розмежовувати поняття “структурний підрозділ” та “відокремлений підрозділ”, адже перший може діяти і в межах основного підприємства, не наділений майновою відокремленістю та загалом самостійність такого виду підрозділів є значно обмеженою в порівняння із відокремленим.
- Дільниці, цехи, відділи, сектори - це все приклади структурних підрозділів, що мають чітко визначені функції та входять до організаційної структури юридичної особи та є незамінною ланкою господарського процесу.
Детального висвітлення потребують і окремі види відокремлених підрозділів.
Філія - це підрозділ юридичної особи, що розташовується поза її межами та виконує основну мету, а саме розширення сфери діяльності при цьому здійснюючи частину або ж повний спектр функцій такої юридичної особи.
- Щодо представництва, то даний різновид підрозділів також розташовується поза межами юридичної особи, але сфера його діяльності направлена на захист її інтересів.
- Майном філію та представництво наділяє сама юридична особа, відповідно до порядку, що визначається у положенні.
- Керівники підрозділів призначаються юридичною особою а підставою для їх діяльності є довіреність, яка видається такою особою.
- Як вже зазначалося, відокремлені підрозділи наділяються можливістю вести свою звітність, але поряд з цим юридична особа може здійснювати контроль за такою звітністю, що реалізується шляхом відповідних перевірок.
- Як філія, так і представництво можуть мати свій штат найманих працівників, і поряд з цим налідяються обов’язками щодо виплати їм заробітної плати, а також сплати всіх відповідних податків.
Процедура створення відокремлених підрозділів:
- Першим кроком у процесі створення відокремлених підрозділів є прийняття відповідного рішення загальними зборами, або ж іншим органом управління юридичною особою до компетенції якого віднесено дане питання згідно із статутом. Під час проведення зборів обов’язково варто скласти протокол, що буде засвідчувати згоду учасників збрів на створення підрозділу.
- Далі варто затвердити положення як основний керівний документ, згідно з яким діятиме створений підрозділ. Положення повинно включати в себе відомості про організаційну структуру підрозділу, його функції, обсяг прав та обов’язків керівника, майнову структуру, види економічної діяльності та порядок взаємодії із основним підприємством. Варто зазначити, що при розробці положення все ж таки рекомендованими є послуги юриста для бізнесу.
- Наступним кроком є призначення керівника, який наділяється тим обсягом повноважень, що передбачений у положенні структурного підрозділу.
- Також варто провести державну реєстрацію створеного підрозділу, шляхом подачі певного пакету документів до державного реєстратора, або ж нотаріуса. Подавати варто відповідну заяву про створення, примірник протоколу загальних зборів, документи, що підтверджуватимуть державну реєстрацію юридичної особи та структуру власності, а також документи, що посвідчують особу заявника. Реєстрація полягає у внесенні відповідних відомостей до ЕДР та отриманні витягу з нього, а також призначення ідентифікаційного коду самому підрозділу.
- Заключним кроком є реєстрація в контролюючих органах та відкриття рахунків у банку.
Бізнес-юрист при створенні відокремлених підрозділів:
Юридичний супровід бізнесу може знадобитися на кожному із вищезазначених етапів створення відокремленого підрозділу, так як юрист допоможе розробити положення, підготувати документи для державної реєстрації, подати пакет документів до реєстратора. Поряд з цим вкрай необхідним є і правовий захист бізнесу від незаконних посягань, а у випадку якщо ж такі відбулися, звернення до суду з метою відновлення порушених прав та інтересів.