Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Договірні правовідносини у сфері інтелектуальної власності в більшості випадків супроводжує таке поняття як «роялті», що являє собою винагороду, яку отримуватиме власник майнових прав на об’єкт права інтелектуальної власності від користувача.
Відповідно до ст. 1107 ЦКУ правочинами на підставі яких можуть набуватись, змінюватись або припинятись майнові права на такі об’єкти є:
- ліцензійний договір,
- ліцензія,
- договір про створення на замовлення і використання об’єкта права інтелектуальної власності,
- або ж договір про передання виключних прав інтелектуальної власності та ін.
Особливої уваги в контексті розкриття теми роялті заслуговує ліцензійний договір, так як одна із його істотних умов є ліцензійна винагорода. Укладаючи договір сторони можуть дійти згоди, щодо виплати винагороди правоволодільцю у чітко встановленому розмірі, що відповідно і буде мати правове значення роялті.
Особливості роялті:
- Спершу варто визначитись з тим, за що саме сплачуватиметься винагорода у вигляді роялті.
- Згідно з податковим законодавством нарахування платежів за користування літературними творами, творами мистецтва, науки, комп’ютерними програмами, фільмами, передачами організаційного мовлення, торгівельними марками, патентом та іншими об’єктами права інтелектуальної власності – вважатиметься роялті.
Винятки становлять випадки, що передбачені пп.14.1.225 ПКУ, а саме:
- у разі обмеження використання комп’ютерної програми кінцевим споживачем чи обмеження її функціонального використання,
- якщо право на розповсюдження примірників програмної продукції було передане без права на їх відтворення,
- у разі придбання примірника об’єкта права інтелектуальної власності для кінцевого споживання чи з метою перепродажу,
- якщо були придбані речі на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності для користування володіння або ж розпорядження ними – в такому разі, виплата винагороди не відповідатиме визначенню роялті виходячи із податкових цілей.
Виплата роялті є обов’язком користувачів, про що зазначається при укладенні договору, визначаючи розмір платежу та форму його виплати.
- Щодо форми, то винагорода може виплачуватись як у вигляді одноразового платежу, так і формі періодичної фіксованої ставки чи відсотка (роялті), наприклад, за кожен проданий примірник твору.
- Чинне законодавство встановлює можливість здійснювати майнові права на об’єкти авторського права особисто авторами, їх представниками, а також організаціями колективного управління.
- Якщо ж автор передав свої повноваження щодо управління правами до організації колективного управління, то саме така організація узгоджуватиме із користувачами розмір винагороди, та врегульовуватиме питання її збору.
- Якщо ж користувач не виконуватиме свого договірного забов’язання та не сплачуватиме роялті, безпосередній суб’єкт авторського права, або ж організація колективного управляння може звернутися до суду з позовом, в якому обґрунтувати вимогу про стягнення винагороди та відшкодування моральної шкоди, якщо така була завдана.
Основні аспекти оподаткування роялті:
- Якщо роялті сплачуватиметься в грошовій формі або ж формі цінних паперів, то така винагорода не буде обкладатиметься ПДВ, але якщо застосовуватиметься негрошова форма, то сплата податку є необхідною за ставкою 20%.
- Щодо ПДФО, то в цьому аспекті оподаткування роялті є аналогічним із оподаткуванням дивідендів, а ставка такого податку становитиме 18%.
- Також не варто забувати і про утримання військового збору (1,5 %).
- У разі отримання винагороди у вигляді роялті ФОП, що є платником єдиного податку, то така сума не вважатиметься підприємницьким доходом.
Допомога юриста при укладенні договорів:
- Оскільки розмір роялті та порядок її виплати визначається в ліцензійному та інших договорах і є їх істотною умовою, то послуги юриста будуть вкрай рекомендованими при укладенні таких договорів.
- Юрист розробить проект договору, що буде відповідати всім вимогам законодавства а також подбає про процедуру узгодження істотних умов зі всіма сторонами.
- У разі невиконання забов’язання користувача щодо виплати роялті, адвокат допоможе захистити порушене право використавши при цьому як досудові способи врегулювання спору, так і шляхом звернення до суду з позовом.