Працюю юристом з 2015 року.
Банкрут – це особа, яка не може виконати свої грошові обов’язки перед іншими. Відомо, що банкрутом може бути юридична особа, фізична особа-підприємець. З 2019 року звичайна фізична особа може набути офіційного статусу «банкрута». Процедура визнання фізичної особи банкрутом передбачена Кодексом України з процедур банкрутства.
Вперше офіційного статусу «банкрута» набула особа у 2020 році за рішенням Господарського суду Запорізької області. Громадян звернувся до суду з відповідною позовною заявою. Розглянувши позовну заяву, суд постановив визнати особу банкрутом.
Допомогти в такій складній ситуації зможуть адвокати з банкрутства фізичних осіб. Юристи, що займаються банкрутством допоможуть вам в підготовці до подання позовної заяви, представлять ваші інтереси в суді.
Статтею 115 Кодексу України з процедур банкрутства передбачені умови набуття статусу банкрута:
- в першу чергу особа повинна звернутися зі заявою до Господарського суду. До заяви додається декларація про майновий стан та план реструктуризації боргів. Якщо заява подана з дотриманням процедури, суддя призначає арбітражного управителя;
- розрахунок суми наявного боргу. Цей розмір має складати тридцять мінімальних заробітних плат на день звернення з позовною заявою. Сюди не включаються штрафи, пеня, неустойка.
- фізична особа має прострочений платіж перед кредитором як мінімум два місяці. Сума боргу має бути не менше п’ятдесяти відсотків щомісячної оплати;
- відсутність рухомого чи нерухомого майна, що може бути стягнене. При цьому має бути постанова по виконавчому провадженні;
- внесення фізичною особою суми на рахунок суду трьох мінімальних заробітних плат на оплату винагороди арбітражному;
- інші обставини, які свідчать про, те, що фізична особа стане в майбутньому неплатоспроможною. У кодексі не вказано, які це обставини.
- Відсутність притягнення фізичної особи до адміністративної або кримінальної відповідальності з причин його неможливості розрахуватися з боргами.
Звернутися з позовною заявою може лише фізична особа, якщо розмір боргу складає двісті одна тисяча гривень станом на січень 2022 року.
У зв’язку зі запровадження карантину арбітражний управитель має право не здійснювати деякі дії для дотримання вимог карантину. За це арбітражний не нестиме відповідальності. Слід зазначити, що кредитори мають право зв’язатися через відео конференцію. Вони будуть всі опитані.
Під час воєнного стану законодавці мають намір запровадити банкрутство фізичних осіб, які втратили своє майно через воєнні дії. Крім того, на законодавчому рівні мають намір продовжити термін визнання банкрутом з цих причин на шість місяців з дня закінчення воєнного стану.
Не можуть бути списаними наступні борги:
- з аліментів;
- з ЄСВ;
- з відшкодування шкоди;
- з пені, неустойки, штрафів;
- з податків та зборів.
Банкрутство фізичних осіб можливо оформити після сплати особою вище вказаних боргів.
В Декларації про майновий стан та доходи вказується те майно, яке людина мала за останні три роки, або вартість якої складає тридцять мінімальних заробітних плат, майно чоловіка чи дружини, автомобілі, будинки, квартири.
Банкрутство фізичних осіб можливе лише після спроби реструктурувати борг. Здійснюється шляхом проведення переговорів з кредиторами щодо надання можливості до прикладу пізніше сплатити борг чи списати його частину. Звичайно, що кредитора мають повне право відмовити особі.
Також, законодавство надає можливість працевлаштуватися особі або пройти зміну кваліфікації. Під час реструктуризації боргу боржнику надається змога продати рухоме та не рухоме своє майно.
Процедура реструктуризації триває до сто двадцяти днів.
Під час розгляду справи судом особі може бути заборонено у виїзді за кордон, укладати угоди. Особа не зможе бути поручителем, укладати певні види договорів протягом сто двадцяти днів від початку справи.
На наступному етапі суд приймає рішення чи визнати особу банкрутом. Також, суду надається право закрити справу. Судом визначається з яких саме матеріальних цінностей відбудеться погашення заборгованостей. Це поняття називається ліквідаційною масою.
Наслідками визнання банкрутом є те, що особа не зможе протягом п’яти років отримати статусу «банкрута» ще раз, ділова репутація буде вважатися такою, що не є бездоганною протягом трьох років, на особу покладається обов’язок доводити до відома кредиторів протягом п’яти років про те, що її було визнано банкрутом.