
Трудове право
Greetings 👋
My name is Alexander, I am your personal manager. Let me help you!

Recently, our team was asked a question: “Наш директор фото-ательє дізнався, що провідний фотограф, упродовж двох років працює фото- кореспондентом за сумісництвом в обласній газеті і, погрожуючи звільненням, заборонив їй працювати за сумісництвом у вільний від основної роботи час. Наскільки правомірна заборона?”
We wanna share the answer from our specialists:
06.10.2023 10:36:13 Правомірність заборони залежить від законодавства та умов працевлаштування фотографа. У багатьох країнах існують закони, які обмежують сумісництво під час основної роботи. Це може бути пов'язано з обмеженнями робочого часу, конфліктом інтересів або недопущенням конкуренції з основною роботою. Якщо в договорі про працевлаштування фотографа передбачено обмеження щодо сумісництва, то директор має право заборонити йому працювати за сумісництвом. Однак, це повинно бути частинкою угоди між сторонами трудового договору. Якщо ж умови працевлаштування не містять обмежень щодо сумісництва, то директор не може безпричинно заборонити фотографу працювати за сумісництвом у вільний від основної роботи час. У такому випадку, директор може спробувати переговорити з фотографом або внести зміни до умов працевлаштування, якщо це не суперечить законодавству.
06.10.2023 14:27:05 Згідно статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Заборона роботодавця містить ознаки обмеження права на працю і є неправомірною.
06.10.2023 18:20:15 За статтею 102-1 Кодексу Законів про працю України сумісництво - це виконання працівником іншої оплачуваної роботи у вільний від основної роботи час. Сумісництво може бути як на основному місці роботи (людина поєдную дві посади в одного роботодавця) або працівник може виконувати якусь додаткову роботу в іншого роботодавця. Робота за сумісництвом є правом працівника. Директор фотоательє не має законного права примушувати фотографа відмовитись від роботи за сумісництвом в газеті, не має право йому погрожувати звільненням. З посиланням на статтю 102-1 фотограф має відмовитись від претензій роботодавця, якщо його робота кореспондентом не заважає одночасній роботі фотографом. Також рекомендую повідомити роботодавця про подання на нього скарги до Державної служби з питань праці, якщо роботодавець не вгамується та продовжить тиск на нього, щоб примусити відмовитись від роботи за сумісництвом. Пропоную замовити послугу "Правовий аналіз ситуації" та отримати розширену письмову консультацію.
07.10.2023 16:30:05 Доброго дня. Неправомірно. Договір на роботу стандарний не контрак тоді роботодавець не може обмежети зайнятість у вільний час, якщо це прямо не заборонено контрактом- але це мало ймовірно. Відповідно до ст. 102-1 КЗпП України сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи. Відповідно до ст. 21 КЗпП України працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Також обмеження стосовно роботи за сумісництвом можуть передбачатися колективним договором або угодою сторін.
08.10.2023 16:49:55 Добрий день. Це ж неправомірно, і дозволу на роботу за сумісництвом не потрібно брати у основного роботодавця, якщо робота виконується у вільний від основної роботи час.
08.10.2023 18:08:52 Директор не має права вам забороняти працювати за сумісництвом. Підстави для звільнення чітко передбачені Трудовим кодексом. Якщо ви належним чином виконуєте свої трудові обов'язки та правила внутрішнього розпорядку, не підпадаєте під скорочення... він не може вас звільнити. Друга справа, моральний аспект. Директор буде постійно намагатись знайти правову підставу для звільнення. Наприклад, запізнились на роботу, не виконали в установлений строк завдання і т.д. Але саме сумісництво - це ваша особиста справа і не може бути підставою для звільнення. Якщо директор вас неправомірно звільнить, ви можете оскаржити його рішення в суді.
12.10.2023 14:57:40 Доброго дня! Така заборона є неправомірною і в разі звільнення - працівник може оскаржити таке незаконне звільнення в порядку адміністративного судочинства.

Similar services and articles

In the CONSULTANT mobile app
As a Client, you are freed from all financial risks when collaborating with Contractors, as the payment amount is reserved by our service and is paid to the Contractor only after receiving confirmation from you about the completion of the stage.
If the service is not provided, the funds are returned to you. The service takes on all financial risks and acts as a guarantor and custodian of funds, and in case of disputes between the parties, acts as an independent Arbitrator.
Your money is in safe hands!

From Real Users
PRO consultants
All consultants
We verify each specialist who signs up for our service and ensure the high quality of our services.
CONSULTANT - is a clear and largest ranking of lawyers and attorneys
so that everyone can choose the best specialist in the right place and at the right time.
The rating of lawyers is formed on the basis of positively completed orders, your feedback, ratings
and comments. The rating cannot be bought: it is formed exclusively by users. TTherefore, if you
need services, advice or preparation of documents from the best lawyers and attorneys
- you can confidently trust our specialists!

Contact us for a free consultation

- Address Україна, м. Київ, 01601, вул. Мечникова 2, пов. 16
- Email support@consultant.net.ua
- Phone 380730044470