Чому не завели справу на генерала Юрія Содоля: вказівка згори чи бездіяльність ДБР?
Екскомандувача Об'єднаних сил ЗСУ Юрія Содоля, якого звинувачують у територіальних втратах, не судять через відсутність кримінального провадження. "Азовець" Богдан Кротевич звинувачує ДБР у бездіяльності. Журналісти "Фокусу" досліджували, чи можна очікувати на справедливий вирок для генерала. Скандал навколо екскомандувача Об'єднаних сил ЗСУ Юрія Содоля продовжується. Начальник штабу 12-ї бригади Нацгвардії "Азов" Богдан Кротевич закликає ДБР розпочати розслідування щодо діяльності генерала.
Чому справа Содоля не просувається?
Засновник юридичної компанії Prikhodko&Partners, адвокат Андрій Приходько Андрій Приходько пояснив в бесіді з пресою Фокус, що відповідно до статті 214 Кримінально-процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач або прокурор зобов'язані після подачі заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення негайно внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) і розпочати розслідування. Кротевич подав до суду на ДБР через невнесення заяви про злочин до ЄРДР, що є порушенням Кримінально-процесуального кодексу. За словами адвоката, будь-яка заява повинна бути розглянута і внесена до реєстру, а подальші дії визначаються слідчим. Відмова ДБР може бути оскаржена в суді, який вирішить, чи є підстави для початку розслідування проти генерала Содоля.
Юрист пояснює, що будь-яку заяву про злочин слід вносити до ЄРДР і розслідувати. Якщо інформація не підтверджується, справу закривають через відсутність складу злочину. За словами Приходька, правоохоронці іноді формально підходять до цього, відмовляючи у внесенні відомостей. Суд, розглядаючи скаргу Кротевича, вирішить, чи є підстави для розслідування дій Содоля і може зобов'язати ДБР розпочати досудове розслідування.
Фахівець підкреслює, що досудове розслідування буде проводитися не конкретно проти Содоля, а за фактом можливих протиправних дій. Принцип невідворотності покарання є ключовим поряд із презумпцією невинуватості. Навіть під час війни, коли деякі вважають притягнення військового командування до відповідальності недоцільним, строки давності дозволяють розслідувати ці питання пізніше.